Encyklopedia

description Linia 84: Turkusowa - Kijewo

dodane 11.09.2008, godz. 20:40 przez zdjęcie profilowe użytkownika mike_1994 mike_1994; zmodyfikowane 13.02.2018, godz. 6:01 przez zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59

13.02.2018
Dodano informacje o zmianie trasy linii zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
06.12.2015
Dodano informacje o zmianie trasy lini zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
Trasa: Basen Górniczy - Most Pionierów – Eskadrowa – Leszczynowa – Walecznych – Mączna – Kolorowych Domów – Chłopska – Nad Rudzianką – Gwarna – Dąbska – Niedźwiedzia - Kijewo

HistoriaHistoria jednej z najmłodszych linii autobusowych, sięga 1 października 2004 roku, kiedy w ramach testów zostały utworzone nowe połączenia. Jednym z nich była ówczesna linia 54 Bis kursująca na trasie Basen Górniczy – Kijewo, z obsługą ulicy Kolorowych Domów (wtedy jeszcze bez przejazdów przez osiedle nad Rudzianką).

16 sierpnia 2005 roku, czyli niecały rok po utworzeniu, linia zmienia oznaczenie na 84, jak również i fragment trasy – wyjeżdżając z Kolorowych Domów skręca w prawo aby umożliwić obsługę budowanego Osiedla nad Rudzianką.

Przeszłość numeru 84 jest trochę inna. Przed ustaleniem zasad określania numeracji linii zastępczych, bądź tymczasowych (801-899), 84 służyła jako jedna z dwóch linii "zatramwajowych" (obok 85) podczas budowy ronda Giedroycia w okresie 6 sierpień – 28 październik 2001 roku. Kursowała na trasie Las Arkoński - Plac Rodła.

Jeśli okna są czyste, to podziwiaj…Basen Górniczy – największy punkt przesiadkowy miasta. Przyjeżdżając jedną z trzech linii tramwajowych, mamy wybór przesiadki na 8 linii autobusowych zwykłych i 6 "pośpiechów". Przystanek dla 84 zlokalizowany jest na jednym ze środkowych peronów, który dzieli wraz z linią 54. Odjeżdżając z pętli (często jednym z nowych Solarisów) mamy pokaz zwinności kierowcy a zarazem, mocy silnika, kiedy to szybkie przecięcie trzech pasów ruchu jest ważne dla utrzymania rozkładu. Przez prawie 4 minuty możemy podziwiać krajobrazy odnóg Odry, wraz z dzikimi wyspami, jak również i tory manewrowe wagonowni.

Po minięciu przystanku Hangarowa (na żądanie), wjeżdżamy w "miejską dżunglę" prawobrzeża. Jako pierwsza witają nas Zdroje, na ulicy Leszczynowej. Po przejechaniu przez charakterystyczną krzyżówkę, widać w dali już pierwsze "przedsionki" Puszczy Bukowej. Za supermarketem Cash&Carry po obu stronach autobusu mamy okazję zobaczyć "płuca" Szczecina, oddzielające Osiedle Słoneczne oraz autostradę A6.

Po dosyć ostrym skręcie autobus zatrzymuje się na kolejnym przystanku – Zdroje Szpital. Przez następne pół kilometra podjazd pod Góry Bukowe, po czym nastąpi lekki zjazd i dalej kolejna tułaczka ulicą Kolorowych Domów, gdzie zaczyna się Osiedle Bukowe. Za przystankiem "Fioletowa" następuje zakręt oraz zjazd, aż do pętli "Osiedle Bukowe". Po wyjeździe z ulicy Kolorowych Domów następuje kolejny podjazd pod ulicę Chłopską. Osiedle nad Rudzianką, jako młode i jak na razie nieduże osiedle, generuje małe potoki pasażerskie.

Po odjeździe z przystanku "Gwarna" mamy niebywałą okazję zobaczenie jednej z najmniejszych odległości między przystankami w szczecińskiej komunikacji. "Gwarną" i "Dąbską" dzieli tylko 200 metrów. Po wjeździe na ulicę Dąbską szybkiej jazdy nie doświadczymy – stary bruk daje się we znaki. Natomiast przy wjeździe do Kijewa mamy okazję przejechania się po ulicy Niedźwiedziej, po czym następuje zawrót na pętli "Kijewo" położonej blisko "wyjazdówki" z miasta.

ObsługaObecna linia 84 obsługiwana jest w całości przez SPA Dąbie. W dni powszednie na trasie możemy spotkać dwa autobusy:

84/1 (4:59-22:48) obsługiwana niskopodłogowym autobusem solowym
84/2 (5:39-9:35;13:34-18:52) obsługiwana autobusem klasy MAXI.

W soboty, dni świąteczne jak również i Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy Rok, po
trasie jeździ 1 autobus:

84/1 (5:37-22:46) można na niej spotkać autobus solo.

Jako "zatramwaj" w 2001 roku obsługiwana była czterema Ikarusami 280 z zajezdni Klonowica.

W związku z przebudową pętli na Basenie Górniczym od dnia 18 października 2014 roku zostaje ona wyłączona z eksploatacji na czas jej przebudowy. Obsługę pasażerów linii 84 przejęła tymczasowa pętla znajdująca się na ulicy Eskadrowej na wysokości lotniska w kierunku centrum.

Linia po zmianach przebiega na trasie:
KIJEWO – Niedźwiedzia – Zoologiczna – Chłopska – Nad Rudzianką – Gwarna – Dąbska - Kolorowych Domów &Mączna – Walecznych – Leszczynowa – MOST CŁOWY

Linia wraca na swoją trasę od 29 sierpnia 2015 roku po oddaniu do eksploatacji torowiska tramwajowego w ciągu ulic Energetyków, Gdańskiej do pętli na Basenie Górniczym, jak też nowo wybudowanej trasy do pętli przy Turkusowej.

Z dniem 29 stycznia 2018 roku w związku z uruchomieniem węzła autobusowo - tramwajowego na pętli "Turkusowa" oraz zmianą siatki przebiegu linii autobusowych prawobrzeża, linia 84 zmieniła trasę przejazdu. Od tego dnia linia kursuje na następujących trasach:

Turkusowa < — > Kijewo

Turkusowa — Jasna — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — rondo Ułanów Podolskich — Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Chłopska — Nad Rudzianką — Gwarna — Dąbska — Zoologiczna — Niedźwiedzia

Turkusowa < — > Zakłady Mięsne

Turkusowa — Jasna — Struga — Gryfińska — Batalionów Chłopskich — rondo Ułanów Podolskich — Walecznych — Mączna — Kolorowych Domów — Chłopska — Nad Rudzianką — Gwarna — Dąbska — Zoologiczna — Niedźwiedzia — Zwierzyniecka — Struga — rondo Szendzielarza — Pomorska — Potok. Wybrane kursy.
na podstawie: ZDiTM Szczecin, Kalendarium oraz wiedzy własnej
opracował: Michał Pilaszkiewicz
współpraca: Paweł Pieńkowski