Encyklopedia

description Linia 9: Głębokie - Potulicka

dodane 2.10.2008, godz. 9:41 przez zdjęcie profilowe użytkownika Wojtek Wojtek; zmodyfikowane 14.02.2020, godz. 23:27 przez zdjęcie profilowe użytkownika man man

22.02.2019
Dodano informacje z lat 2018 - 9 zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
24.10.2017
Dodano informacje o zmianie trasy linii w okresie 16 września 24 października 2017 roku zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
03.09.2015
Dodano informacje o powrocie linii na starą trasę po remoncie zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
01.07.2014
Dodano informacje o zmianie trasy linii zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
14.05.2014
Dodano informacje o zianie trasy lini i jej zawieszeniu zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
20.05.2012
Dodano informacje o czasie pracy brygad w 2 i 3 etapie remontu Bramy Portowej zdjęcie profilowe użytkownika X X
17.05.2012
Dodano informacje o zmianie trasy w związku z przebudową Bramy Portowej zdjęcie profilowe użytkownika jas59 jas59
29.04.2011
Zaktualizowano czasy pracy brygad zdjęcie profilowe użytkownika paki paki
30.05.2010
Dodano informację o przywróceniu kursowania linii 9. zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz
13.04.2010
Dodano informację o zawieszeniu kursowania linii 9. zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz
19.10.2009
Dodano informację o zmianie trasy tramwajów linii 9 z powodu wymiany torowiska na placu Kościuszki. zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz

Trasa: Głębokie – Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – 3-go Maja – Narutowicza – Potulicka

HistoriaW celu odciążenia przeładowanych linii 5 i 7 w roku 1953 powstaje linia tramwajowa 9, która wykonuje kursy na odcinku Żołnierska – Wawrzyniaka.

Już rok później zmieniono trasę „dziewiątki”. Zaczęła kursować na odcinku: Gocław – Światowida – Wiszesława - Dębogórska – Ludowa – Druckiego Lubeckiego - Stalmacha – Nocznickiego – Firlika - Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Plac Żołnierza Polskiego – Obr. Stalingradu – Wojska Polskiego – Jagiellońska – Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka.

Brak motorniczych pod koniec 1955 roku spowodował zawieszenie linii 9, lecz została ona ponownie uruchomiona na początku następnego roku. 1 października 1957 roku „dziewiątka” została zlikwidowana z powodu małej frekwencji.

16 października 1958 roku powstaje linia szczytowa 1 Bis, która pięć lat później zostaje przenumerowana na linię 9 i kursuje na trasie Potulicka – Narutowicza – 3-go Maja – Brama Portowa – Wojska Polskiego – Zajezdnia Pogodno, a 26 kwietnia1965 roku wydłużono ją do Głębokiego.

W 1973 roku zostaje oddane do użytku torowisko tramwajowe w ciągu ulic Krzywoustego i Bohaterów Warszawy. W związku z tym linia 9 zmienia trasę i kursuje na takim samym odcinku jak w dniu dzisiejszym.

Remonty i objazdyZ powodu remontu Mostu Długiego od 26 kwietnia 2000 roku linia 9 zostaje skierowana do Dworcowej. Natomiast pod koniec września rozpoczął się remont skrzyżowania ulic Wawrzyniaka i Bohaterów Warszawy w związku z tym „dziewiątka” zostaje zawieszona do 31 października.

Od 25 czerwca do 27 października 2005 roku trwa remont ulicy Krzywoustego, linia 9 zmienia trasę i kursuje z Głębokiego na Basen Górniczy przez Jagiellońską, Plac Rodła, Plac Żołnierza Polskiego do Bramy Portowej.

Remont na Gumieńcach w 2006 roku spowodował zawieszenie linii 8 i w związku z tym „dziewiątka” została wydłużona od Bramy Portowej na Basen Górniczy na okres od 21 sierpnia do 28 października 2006 roku.

Kolejny rok przyniósł kolejne zmiany spowodowane remontami tym razem alei Bohaterów Warszawy. Od 2 lipca linia 9 kursowała od Potulickiej do Placu Sprzymierzonych po takiej samej trasie jak „jedynka”, a następnie przez aleję Piastów, Jagiellońską, Bohaterów Warszawy do Głębokiego.

Następnie 18 września „dziewiątka” uległa skróceniu i kursowała tylko w dni powszednie w godzinach szczytu na odcinku Głębokie – Piastów, spowodowane to było brakiem motorniczych. Dopiero 1 grudnia 2007 roku linia 9 powróciła na swoją stałą trasę.

Kolejna zmiana trasy tramwajów linii 9 nastąpiła 16 października 2009 roku, kiedy to z powodu remontu torowiska na placu Kościuszki linię 9 skierowano następującym objazdem: aleja Niepodległości - plac Żołnierza Polskiego - ulica Matejki - aleja Piłsudskiego - aleja Piastów - ulica Jegiellońska. 20 października 2009 roku tramwaje linii 9 wróciły na swoją trasę. Podobnie linia 9 kursowała w dniach od 6 do 9 listopada 2009 roku. Wiązało się to również z remontem torowiska na placu Kościuszki.

10 kwietnia 2010 roku z powodu rozpoczęcia remontu torowiska w alei Bohaterów Warszawy linia 9 została zawieszona. Wraz z zakończeniem remontu 22 maja 2010 roku linia 9 powróciła na szczecińskie torowiska.

Od 14 maja 2012 roku w związku z 3 etapem przebudowy Bramy Portowej linia 9 zmieniła trasę i jeździła z Głębokiego przez Jagiellońska i Piastów na Pomorzany. Trwało to do 20 maja 2012 roku.


Następna zmiana trasy nastąpiła już 21 maja 2012 roku przy czwartym etapie przebudowy węzła Brama Portowa, gdzie linia jeździła z Głębokiego przez Wyszyńskiego i Kolumba na Pomorzany. Taki stan rzeczy trwał do 3 czerwca 2012 roku. Ostatnia zmiana trasy linii przy piątym etapie przebudowy Bramy Portowej, gdzie 9 jeździła na trasie Głębokie - Plac Rodła. Trwało to od 3 czerwca do 1 lipca 2012 roku.

ObsługaOd samego początku uruchomienia „dziewiątki” obsługę nad nią przejęła zajezdnia Pogodno. Na linii możemy spotkać solówki (w dni świąteczne) lub składy wagonów 105N i pochodnych, Tatry T6A2D. Podstawę obsługową w dni powszednie stanowią wagony KT4Dt. W trakcie eksploatacji wagonów 102Na również ten typ wozów pojawiał się na „dziewiątce”.

Z dniem 15 kwietnia 2014 roku z powodu kolejnego etapu długo oczekiwanej modernizacji ulicy Potulickiej i ulicy Narutowicza ZDiTM zmienił trasę linii 9.
W związku z powyższym wyłączono ulice Potulicką, od jej początku za pętlą tramwajową do skrzyżowania z ulicą Narutowicza (ze skrzyżowaniem włącznie),
jak również ulice Narutowicza na odcinku od ulicy Potulickiej do alei 3 maja.

Linia jeździła na trasie Głębokie – aleja Wojska Polskiego - plac Szarych Szeregów - Piastów - plac Kościuszki - Piastów - Powstańców Wielkopolskich - Pomorzany.

Później, bo już 12 maja 2014 roku linia zostaje zawieszona z powodu remontu torowisk i trakcji napowietrznej w ciągu ulicy Wawrzniaka. Wymiana torowiska i trakcji napowietrznej prawdopodobnie potrwa około półtora miesiąca, jak również trwającej przebudowy ulicy Potulickiej i Narutowicza.

W zwiazku trwającą dalej przebudową ulicy Potulickiej i Narutowicza ZDiTM z dniem 5 lipca 2014 zmienił trasę linii, która jeździła na jednokierunkowej trasie półokólnej.

Linia kursowała na trasie - Głębokie – aleja Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – aleja Bohaterów Warszawy – plac Kościuszki – Krzywoustego – plac Brama Portowa – aleja Niepodległości – plac Żołnierza Polskiego – plac Rodła – aleja Piłsudskiego – plac Grunwaldzki – aleja Piłsudskiego – plac Szarych Szeregów – aleja Wojska Polskiego – Głębokie

Po dwuletniej nieobecności na swoją stałą trasę od 1 września 2015 powraca tramwaj linii 9 na odcinku od Bramy Portowej do pętli Potulicka i kursuje na trasie:

Głębokie – aleja Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – plac Kościuszki – Krzywoustego – plac Brama Portowa – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka – Potulicka

Linie obsługuje zajezdnia Pogodno

W dniach 16 września - 24 października 2017 w związku z remontem torowiska, po 12 latach jego eksploatacji w ciągu ulicy Krzywoustego na odcinku od placu Zwycięstwa do placu Kościuszki wykonywano prace związane z uzupełnieniem ubytków podbudowy w strefie okołoszynowej i naprawiano nawierzchnie bitumiczną w obrębie torowiska.

Z powodu tych prac została zmieniona organizacja ruchu i tramwaje zostały skierowane objazdami do swoich punktów docelowych lub innych. Linia "9" jechała na Pomorzany, a nie tak jak zwykłe na Potulicką.

Z Głębokiego jechała przez aleje Wojska Polskiego - Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy skręcała w Jagiellońską i dalej Piastów — plac Kościuszki — Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska.

Głębokie < — > Pomorzany
aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Jagiellońska — Piastów — plac Kościuszki — Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska

Przewidywano zakończenie prac na 28 października 2017 roku, ale zakończono je 24 października 2017 roku i w związku z tym linia 9 powróciła na swoją stałą trasę. Była to pierwsza inwestycja, która została zakończona o czasie.

W dniach 13 października 2018 - 15 lutego 2019 roku linia 9 jeździła na skróconej trasie do zajezdni tramwajowej „Pogodno”, z powodu kolejnego etapu przebudowy skrzyżowania Wojska Polskiego, Arkońskiej i Szafera.

Brygady firmy "Eurowia" i podwykonawców wkroczyły na przecinające środek skrzyżowania tory tramwajowe, rozbierając je i budując do nowej wysokości. Później położono rozetę torów, co umożliwiło skręt tramwajów na rondzie w każdym kierunku.

W ciągu tych prawie pięciu miesięcy tramwaje linii 9 jadące z centrum kończyły trasę w zajezdni Pogodno, gdzie na jej terenie zawracały w kierunku centrum. Był to tzw. przejazd techniczny, bez pasażerów.

Zajezdnia Pogodno/Unii Lubelskiej < — > Potulicka
aleja Wojska Polskiego — Wawrzyniaka — Mickiewicza — aleja Bohaterów Warszawy — Krzywoustego — plac Kościuszki — Krzywoustego — plac Zwycięstwa — plac Brama Portowa — aleja Niepodległości — 3 Maja — Narutowicza — Potulicka

Na podstawie http://med.pam.szczecin.pl/~tramsza/tramwaje_w_szczecinie.pdf
opracował Wojtek, aktualizacja: jas59