Encyklopedia

Linia E: Osiedle Bukowe - Plac Szarych Szeregów

dodane przez Bauer; zmodyfikowane przez man

17.02.2018
Dodano informacje z lat 2010, 2014 - 2016, 2018 jas59
26.10.2017
Dodano informację o zmianie trasy linii jas59

Trasa: Osiedle Bukowe — Kolorowych Domów — Chłopska — rondo Reagana — Handlowa — Przelotowa — Jasna — Struga — Hangarowa — Eskadrowa — most Pionierów Miasta Szczecina — Gdańska — Estakada Pomorska — Gdańska — most Portowy — Energetyków — most Długi — Wyszyńskiego — plac Brama Portowa — plac Zwycięstwa — aleja Wojska Polskiego — plac Zgody — aleja Wojska Polskiego — Plac Szarych Szeregów

zdjęcie
Jeden z ostatnich tego dnia kursów na linii E
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia utworzona została 10 lutego 1992 roku z powodu szybkiego rozwoju urbanistycznego prawobrzeża, a co za tym idzie zwiększenia się potoków pasażerskich między centrum Szczecina, a dzielnicami położonymi na prawym brzegu Odry. Sytuacja ta, zmusiła miasto do uruchomienia dwóch dodatkowych połączeń autobusowych w formie linii pospiesznych kursujących jedynie w dni powszednie w godzinach szczytu. Tym samym do grona istniejących już linii pospiesznych dołączyły dwie kolejne, a jedną z nich była linia E.

zdjęcie
Ostatnie "kółko" i Ikarus uda się na zasłużony odpoczynek
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na prawobrzeżu, przystanek końcowy zdecydowano się ulokować na rozrastającym się Osiedlu Bukowym, zaś przeciwną „końcówkę” w jednym z największych szczecińskich węzłów komunikacyjnych – na Placu Rodła.

Od samego początku funkcjonowania linii, kursowała ona wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu przewozowego, zaś w okresie Nowego Roku, Wielkanocy i Bożego Narodzenia, jak również wakacji letnich linia była zawieszana.

1 marca 1993 roku zmieniono trasę linii E - od tego dnia rozpoczęła kursowanie od ulicy Wyszyńskiego przez plac Zwycięstwa, aleję Wojska Polskiego i plac Zgody do przystanku końcowego Plac Sprzymierzonych zlokalizowanego w zatoce przed skrzyżowaniem. 

zdjęcie
Solowa niespodzianka na linii E
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Trwający od czerwca do października 2000 roku remont Mostu Długiego wymusił zmianę trasy linii, która omijając wyżej wymieniony most kursowała przez Trasę Zamkową.

Na mocy „wielkiej akcji cięcia rozkładów jazdy” która miała miejsce w kwietniu 2002 roku z rozkładu linii zniknęło kilka kursów.

Od 12 lipca 2003 roku linia zmieniła też nieco swoją trasę, czego powodem było otwarcie dla ruchu Mostu Pionierów.

Linia E obsługiwana była głównie taborem klasy MEGA z zajezdni Dąbie.

zdjęcie
Kiedyś jeździł w Szczecinie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Przebudowa ulicy Przelotowej na odcinku od ulicy Jasnej do Łubinowej/Handlowej sprawiła, że od 28 września 2010 roku zamknięto dla ruchu pas jezdni na kierunku Łubinowa-Jasna. Ruch odbywał się wahadłowo jednym pasem jezdni, sterowany sygnalizacją świetlną. Czasowej likwidacji uległ przystanek „Przelotowa”, a autobusy zatrzymywały się na pętli „Osiedle Słoneczne”, na peronie wspólnym z linią 65.

1 października 2010 roku linię skierowano na objazd od ulicy Jasnej przez ulicę Lnianą i Pszenną. Autobusy w kierunku Osiedla Bukowego kursowały objazdem przez Przelotową – Lnianą – Pszenną do Chłopskiej i dalej po stałej trasie do Osiedla Bukowego. Na czas objazdu linia zatrzymywała się na tymczasowym przystanku zlokalizowanym na ulicy Chłopskiej.

zdjęcie
Początek roku szkolnego to także koniec "urlopu" przegubowych "berlińczyków"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
2 stycznia 2014 roku wprowadzono zmianę częstotliwości kursowania linii E. Od tego dnia kursowała ona w godzinach 6:00-9:00 i 13:40-17:20 co 12 minut, zaś do obsługi niektórych brygad dopuszczono kierowanie taboru klasy MAXI.

W 2017 roku w związku z remontem torowiska w ciągu ulicy Krzywoustego, linia została skierowana na objazd na odcinku: aleja Wojska Polskiego — plac Zgody — Bałuki (Obrońców Stalingradu) — aleja Niepodległości — Brama Portowa i dalej po swojej trasie.

Zgodnie z coroczną tradycją, linia E została zawieszona na okres wakacji letnich dnia 24 czerwca 2017. W połowie sierpnia 2017 Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie wydał komunikat o planie bezterminowego przedłużenia zawieszenia linii E, co spotkało się z protestami pasażerów. W związku z tym, jej kursowanie zostało wznowione na dotychczasowych zasadach 1 września 2017.

Cztery miesiące później, 29 stycznia 2018 roku w związku z otwarciem autobusowej części pętli „Turkusowa” i jednoczesną reorganizacją siatki linii kursujących po prawobrzeżu, linia E została bezterminowo zawieszona. 

Na podstawie informacji własnych opracował: Darek Krukowski, aktualizacja zgodnie z komunikatami ZDiTM Janusz Światowy

aktualizacja: man