Encyklopedia

Pętla autobusowa Ludgardy

dodane przez stoch; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Wielkanocne 101 w drodze do Jasienicy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla autobusowa „Ludgardy” znajdowała się na północnym osiedlu Szczecina o nazwie Bukowo. Jej obsługa komunikacyjna rozpoczęła się 11 lutego 2002 roku, kiedy to na rozrastające się wówczas w szybkim tempie osiedle Bukowo uruchomiono komunikację miejską w postaci linii 72 - tzw. „dowozówki” do przystanku „Nehringa Pomnik”

Kursowała ona stosunkowo rzadko - w dni powszednie w godz. 6-18 z częstotliwością około 60 minut, zaś w okresie wakacji letnich była zawieszana.

Autobusy dojeżdżały do pętli kierując się ulicami Ogrodniczą i Zagórskiego, jednocześnie obsługując nieistniejący obecnie przystanek „Strzelców Podhalańskich” znajdujący się na wysokości ulicy o tej samej nazwie. Następnie po obsłużeniu pętli skręcały w lewo, z powrotem w ulicę Ogrodniczą.

Począwszy od 1 września 2003 roku linia 72 uległa likwidacji, zaś obsługę osiedla Bukowo przejęła linia 58 kursująca wówczas na trasie: Gocław Stocznia Szczecińska. Dzięki temu mieszkańcy osiedla otrzymali połączenie z obrzeżami centrum. Uruchomiono również przystanek „Ludgardy” w kierunku przeciwnym.

W związku z pracami przy przebudowie ulicy Zagórskiego, od 1 czerwca 2004 roku ponownie przywrócono kursowanie linii 72 i jednocześnie funkcję przystanku „Ludgardy” jako pętli. Linia (z przerwą wakacyjną w okresie 25 czerwca - 31 sierpnia) kursowała do 9 października 2004, kiedy na stałą trasę powróciła linia 58.

Kolejne zmiany w obsłudze osiedla Bukowo miały miejsce 2 grudnia 2007 roku. Wówczas linia 58 została ponownie skierowana przez ulicę Szosa Polska, zaś ulicami Ogrodniczą, Ludgardy i Zagórskiego puszczono linię 101. Pozytywnym aspektem zmiany w tych rejonach było poprowadzenie bezpośredniego autobusu do Polic oraz samego centrum, a także częstsze odwiedzanie tamtejszych rejonów Szczecina przez pojazdy w porównaniu do ówcześnie funkcjonującej linii 58.

na podstawie Encyklopedii Komisu opracował Kamil Stochmal

aktualizacja: man