Encyklopedia

Pętla autobusowa Maczka

dodane przez man; zmodyfikowane przez fan004

Pętla Maczka jest usytuowana na ulicy Maczka przy skrzyżowaniu z jedną z dróg wewnętrznych osiedla mieszkaniowego. 

Infrastruktura składa się z zatoczki przystankowej, która wcześniej służyła za miejsca parkingowe, co można dostrzec poprzez kolorowe kostki brukowe rozgraniczające miejsca.

Dla pasażerów do dyspozycji jest wyłącznie słupek przystankowy, natomiast w niedalekiej odległości za chodnikiem i ścieżką rowerową znajduje się ławka i betonowy śmietnik.

Pierwszy autobus linii 88 pojawił się na pętli (jednocześnie ją inaugurując) 1 kwietnia 2014 roku, kiedy to przekierowano tutaj „ósemki” z przystanku końcowego, mającego swoje położenie na parkingu Centrum Handlowego „Ster”, znajdującego się w bliskim sąsiedztwie.

25 sierpnia 2017 w związku z przebudową pętli Gumieńce i jednoczesnym skróceniem linii 88 do przystanku „Kwiatowa”, na Maczka pojawiła się linia zastępcza 888. Przebudowa Gumienieckiej pętli i zmiany na liniach trwały do 24 kwietnia 2018, kiedy to zlikwidowano trzy „ósemki”, a linia 88 powróciła na swoją trasę.

Niedługo później, 3 września 2018 roku do pętli zaczęły kursować busy linii 98, czyli tzw. „Transportu na żądanie”. 1 stycznia 2020 przenumerowano linię na numer 9081 stycznia 2022 linia została zawieszona, ale powróciła już 10 stycznia. Jednocześnie od początku 2022 roku, w związku ze zmianą numeracji komunikacji miejskiej w gminie Kołbaskowo, do pętli dojeżdża również linia 244.

Obecnie z pętli odjeżdżają:

na podstawie komunikatów ZDiTM i wiedzy własnej - autor man