Encyklopedia
MAN NL262 (A10)
dodane przez mike_1994; zmodyfikowane przez
man
MAN NL262 był niskopodłogowym, miejskim autobusem drugiej generacji wyprodukowanym przez firmę MAN. Model był również oznaczany jako podtyp EN96. Autobus posiadał 260-konną jednostkę silnika MAN D2865 LUH. Voith zaopatrzył ten autobus w skrzynię biegów D851.3. Pulpit kierowcy w porównaniu do poprzedniej wersji nie różnił się niczym. Autobus przystosowany był do przewozu osób niepełnosprawnych oraz wózków dziecięcych poprzez zamontowanie ręcznej rampy przy drugich drzwiach, oraz naprzeciwko nich pozostawienie tzw. rzeźni. Dodatkowo kupujący mógł zażyczyć sobie klimatyzację, która w naszych warunkach przez długi czas nie była wykorzystywana ze względu na większe zużycie paliwa. Jako ciekawostkę można podać, że w tym modelu maszyny drzwiowe napędzane były osobnymi silniczkami w przeciwieństwie do poprzedników gdzie były otwierane hydraulicznie.
MAN-y NL262 w Szczecinie i Policach
Pierwsza dostawa tych autobusów zza zachodniej granicy miała miejsce 21 i 25 lipca 2005 roku. Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nabyło trzy sztuki tychże pojazdów z 1997 roku. Wcześniej eksploatowane były przez niemieckiego przewoźnika BVG Berlin. Otrzymały kolejno numery taborowe: 3030, 3031 i 3032. Wszystkie autobusy przez całą eksploatację jeździły z niemieckimi wyświetlaczami marki AdTranz. Zostały tylko wgrane szczecińskie oraz polickie nazwy pętli oraz numery linii. Na początku kursowały w berlińskich barwach, lecz po jakimś czasie zostały oszczędnościowo przemalowane w rodzime polickie barwy (tj. domalowano tylko jasno- i ciemnozielone paski na dole oraz na środku autobusu). Na fali używanych autobusów sprowadzonych już przez policką spółkę, SPA Klonowica nie chciało pozostać w tyle. Dnia 1 sierpnia 2005 roku do lewobrzeskiej spółki trafiło 5 pojazdów, wszystkie z 1997 roku. Tak samo jak u poprzedników wyświetlacze zostały dostosowane tylko do nazw i numer pętli w szczecińskiej komunikacji. Po jakimś czasie wszystkie zostały przemalowane z berlińskich barw w szczecińskie. Ich numery taborowe to: 1701-1705.Trzecia dostawa tego modelu miała miejsce 25 sierpnia 2005 roku. Dąbski przewoźnik nabył 4 sztuki tych pojazdów. Tak jak poprzednicy były z 1997 roku. Wcześniej eksploatowane były przez BVG Berlin. Przed wyjazdem na linie spółka przemalowała je w barwy miejskie, przeprogramowała wyświetlacze oraz należycie przygotowała autobusy do ruchu. Od swoich kolegów sprowadzonych wcześniej nie różniły się niczym. Ich szczecińskie numery taborowe to: 2751-2754. Czwarta dostawa tego typu autobusów miała miejsce 13 czerwca 2007 roku, kiedy razem z dwoma MAN-ami NL202 spółka zakupiła jeden pojazd NL262. Od poprzedników różnił się ilością drzwi, rocznikiem, brakiem klimatyzacji oraz innym wystrojem wnętrza. Różnicą było też to, że w tym pojeździe drugie drzwi otwierały się na zewnątrz. Wcześniej pojazd ten był eksploatowany przez niemieckie miasteczko Lüdenscheid, gdzie nosił numerek 844. Pojazd pochodził z 1996 roku. Tym razem przed wypuszczeniem autobusu na trasę spółka wymieniła wyświetlacz na (Pixel Bydgoszcz), zarejestrowała oraz przemalowała pojazd. W Szczecinie nadano mu numer 2600. Następnym (piątym z koleim) zakupem używanych pojazdów zza zachodniej granicy okazał się jeden pojazd NL262 z 1998 roku. Poprzednio jeździł dla Die Line GmbH Itzehoe. Kupiła go szczecińska spółka SPA Klonowica nadając mu tym samym numer 1801. Pojazd przez długi czas charakteryzowały białe felgi na kołach. Szósta dostawa tego typu autobusów miała miejsce 29 sierpnia 2007 roku, kiedy to do SPA Klonowica przybył jeden autobus. Przed wyjazdem na linie został tylko zarejestrowany, a sam przez długi czas jeździł w białych barwach. Autobus pochodził od prywatnego przewoźnika Hausemann & Mager Omnibusbetrieb GmbH z Niemczech. Nosił tam numer 217. Do Szczecina przybył z 645 tys. kilometrowym przebiegiem i pochodził z 1997 roku. Nadano mu numer 1802. Zarazem SPA Klonowica złamało zasadę numeracji dotychczas obowiązującą w spółce, gdyż powinien dostać numer 1714. Autobus zbudowany był na dwudrzwiowym nadwoziu. Siódma dostawa, w postaci dwóch autobusów zasiliła park taborowy SPA Dąbie w październiku 2008 roku. Dwudrzwiowe wozy sprzedał AS Sporveisbussene z Oslo, które otrzymały standardowe miano „norwegów”. Autobusy zostały wyprodukowane w 1999 roku i posiadały klimatyzację kabiny kierowcy. W Polsce zostały uzbrojone w potrzebne naklejki oraz monitoring, który wówczas stawał się standardem w SPA Dąbie. Otrzymały one numerację po dawno wycofanych Jelczach M11, czyli 2001 oraz 2002. Wozy przez jakiś czas były leasingowane przez firmę z Nowego Dworu Mazowieckiego, w wyniku czego autobusy posiadały rejestracje z prefiksem WND. Na początku 2009 roku w SPA Klonowica pojawiły się dwa MAN-y NL262 z tego samego źródła, co w dąbskiej zajezdni - pojazdy 1000 oraz 1001 z AS Sporveisbussene z Oslo. Oba zadebiutowały 5 marca 2009. Dziewiąta (i ostatnia) dostawa tego typu pojazdu miała miejsce we wrześniu 2010 roku. SPPK zakupiło jeden autobus pochodzący z 1998 roku. Wcześniej jeździł on w Dortmundzie u niemieckiego przewoźnika TRD Reisen. Pojazd przez 12 lat przejechał 630 000 km. Posiadał 260-konny silnik MAN D 0826 LUH 13 i skrzynię biegów ZF 5 HP 500. Autobus był wyposażony w wygodne siedzenia, tzw. „kanapy”, a na swój pokład mógł zabrać 101 pasażerów (w tym 38 na miejscach siedzących).
Koniec ery MAN-ów NL262 w Szczecinie i Policach
Pojazdy tego typu były stopniowo wycofywane przez wszystkie spółki autobusowe ze względu na zakupy nowych fabrycznie autobusów.Pierwsze z nich - 3030, 3031 oraz 3032 zostały sprzedane przez SPPK Police w 2011 roku. W tym samym roku, na wycofanie dwóch „berlińców” o numerach bocznych 2752 i 2753 zdecydowało się SPA Dąbie.
2015 rok był ostatnim dla pojazdów ze SPAD: 2751 i 2754 oraz SPAK: 1702, 1703 i 1704.
W 2016 roku z płyty SPAD zniknął dwudziestoletni wówczas 2600. Powodem wycofania pojazdu były pęknięcia łap silnika i duża korozja elementów nadwozia. Niedługo później z powodu awarii skrzyni biegów sprzedany został 2001.
W grudniu 2016 SPA Klonowica wycofało wóz 1801, z początkiem stycznia 2017 - 1701, z kolei kwietnia 1705 wraz z „tysiakiem”.
W 2017 roku SPAD i SPPK pożegnały ostatnich przedstawicieli NL262 w swojej flocie o numerach 2002 (SPAD) i 3039 (SPPK).
Ostatnim wozem wycofanym z tej serii był 1001, który po dostawie nowych hybrydowych Solarisów w lutym 2019 roku udał się w ostatnią podróż na złom. Od tamtej pory w Szczecinie nie jeździ już żaden wóz tego typu.
na podstawie: Komunikacja miejska w Szczecinie i w Policach oraz informacji Pawła Pieńkowskiego, Romanasa
opracował: Michał Pilaszkiewicz
uzupełnienie: Jakub Czepiel
aktualizacja:
man
2 (2-2-0)
MAN D2865LUH09;
MAN D0826LUH13;
MAN D0826LUH03
ZF 5HP500;
Średni wiek pojazdu: 0,00 lat











