Encyklopedia

Mercedes-Benz O405

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

Mercedes-Benz O405 to 12-metrowa konstrukcja średniopodłogowa z silnikiem umieszczonym leżąco wzdłużnie z tyłu. Ten sposób montażu pozwolił obniżyć podłogę do 710 mm, ale zarazem uniemożliwił wyposażenie nadwozia w czwarte drzwi.

Mercedesy-Benz O405 posiadają silnik MBOM447 (6 cylindrów, 12 litrów, 300 lub 280 KM), sprzęgnięty w zależności od wymagań przewoźnika z automatycznymi skrzyniami biegów produkcji Voith, ZF lub niezbyt popularnymi konstrukcjami własnymi Mercedesa. Bezpieczeństwa podróży strzeże montowany seryjnie układ ABS zapobiegający poślizgowi przy hamowaniu.

Stylistyka zewnętrzna jest zbliżona do produktów konkurencji z lat 80-tych XX wieku. Boczne okna są wklejane, a dzieloną szybę przednią osadzono konwencjonalnie na uszczelkach. Linie nadwozia są poprowadzone ostro, wobec czego pudło autobusu jest kanciaste. Nietypowym akcentem jest mniejsza średnica kół, co zaowocowało niższym pułapem podłogi. Wnętrze jest wyposażone dość standardowo: miękkie tapicerowane siedziska montowane są w większości podwójnie, a dodatkowe miejsca powstały w wyniku leżącego zamocowania silnika i braku czwartych drzwi. Miejsca dla pasażerów z wózkami wygospodarowano na wysokości drugich drzwi, oraz o wiele skromniejsze - naprzeciw trzecich. Charakterystyki wnętrza dopełniają kabina kierowcy typu otwartego, znana z niemieckich wozów ażurowa podsufitka i mała ilość uchylnych okienek.

Wozy te w Szczecinie pojawiły się tylko u jednego przewoźnika - PKS Szczecin, który obsługiwał nimi zarówno linie podmiejskie, jak i przewozy długodystansowe i okolicznościowe.

w większości na podstawie informacji o modelu 405G: man

Producent:
Mercedes-Benz
Model:
O405
Liczba i układ drzwi:
3 (2-2-0)
Kategoria pojemności:
MAXI
Długość:
11 545 mm
Szerokość:
2 500 mm
Wysokość:
3 058 mm
Liczba osi:
2
Wysokość podłogi:
710 mm
Silnik:
Mercedes Benz OM447
Układ silnika:
6 cylindrów
Moc silnika:
280 KM
Skrzynia biegów:
Mercedes-Benz W3E110R
Liczba miejsc siedzących:
44
Liczba miejsc stojących:
54
Liczba miejsc ogółem:
98
Liczba zakupiona/w eksploatacji:
3/0

Liczba pojazdów spełniających kryteria: 0
Średni wiek pojazdu: 0,00 lat