Encyklopedia

Pętla autobusowa Osiedle Kasztanowe

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

11.10.2022
Dodano informacje o przystanku przelotowym man

zdjęcie
Skomunikowanie linii autobusowych na Osiedlu Kasztanowym
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla „Osiedle Kasztanowe” położona jest w głębi osiedla o tej samej nazwie. Ulokowana jest przy budynku o numerze 4a-e, w którym mieści się m.in. filia Poczty Polskiej, zaś w jej sąsiedztwie znajdują się także pawilony handlowo-usługowe.

Autobusy, które do niej dojeżdżają wykonują pętlę uliczną korzystając z dróg osiedlowych o identycznej nazwie - Os. Kasztanowe, gdzie po dotarciu do wydzielonej zatoczki oczekują na odjazd.

zdjęcie
... i Volvo gotowe do dalszej drogi
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Infrastruktura pętli składa się z przeszklonej wiaty przystankowej w barwach Floating Garden, słupka przystankowego i toalety dla kierowców. 

16 grudnia 1985 do pętli „Osiedle Kasztanowe” rozpoczęła kursowanie przedłużona z Załomia linia 77. W tym samym okresie do os. Kasztanowego dojeżdżała także linia nocna obsługująca Dąbie o numerze 203N, w późniejszych latach przenumerowana na 513.

12 stycznia 1993 pojawiła się tutaj również pospieszna linia C przedłużona z pętli „Dąbie Osiedle”. W dniu 1 lipca 2000 osiedle Kasztanowe zyskało także linię nocną kursującą bezpośrednio do centrum Szczecina - 517, w październiku 2003 przenumerowaną na 522, która na pętli pojawia się do dziś.

zdjęcie
Solarisy na przeniesionym przystanku końcowym
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z rozpoczęciem przebudowy ulicy osiedlowej na osiedlu Kasztanowym i równoczesnym zamknięciem jej dla ruchu, w okresie 16-20 kwietnia 2012 autobusy linii 77, C oraz 522 tymczasowo nie dojeżdżały do pętli. Tymczasowy przystanek końcowy był zlokalizowany w zatoce wzdłuż ogrodów działkowych, na wysokości zamkniętej dla ruchu ulicy wyjazdowej z osiedla. 

Także podczas wymiany nawierzchni na drodze osiedlowej zlokalizowanej bezpośrednio przy pętli, w 2013 roku na okres przebudowy, pętla została tymczasowo przeniesiona na drogę pomiędzy budynkami o numerach 3a-g i 4a-e.

zdjęcie
Pełnoletni MAN podczas krótkiego odpoczynku
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejna nowa linia - tym razem zwykła o numerze 96 - pojawiła się na os. Kasztanowym 29 sierpnia 2015. Nowa linia była przedłużeniem swojej linii „siostry” 56 kursującej na trasie Basen GórniczyDąbie Osiedle

Swój epizod na osiedlu Kasztanowym miała również zastępcza linia 896, która została uruchomiona z powodu wyłączenia z eksploatacji Mostu Cłowego i tymczasowym zawieszeniu linii 96. Autobusy tej linii dojeżdżały do pętli w okresie od 18 czerwca 2016 do 3 sierpnia 2017, kiedy to otwarto dla ruchu Most Cłowy i jednocześnie odwieszono kursowanie linii 96.

3 października 2022 w związku z przedłużeniem pojedynczych kursów linii 77 i 96 do pętli „Załom Leśna”, naprzeciwko przystanku w kierunku Dąbia uruchomiono dodatkowy przystanek przelotowy „Osiedle Kasztanowe” obowiązujący wyłącznie dla wariantowo przedłużonych kursów.

Do pętli „Osiedle Kasztanowe” dojeżdżają:

autor: man na podstawie wiedzy własnej oraz materiałów w serwisie KOMIS