Encyklopedia

Pętla autobusowa Plac Zwycięstwa

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

Plac Zwycięstwa mieści się w szczecińskiej dzielnicy administracyjnej Śródmieście na osiedlu Nowe Miasto. Stanowi punkt styku alei Wojska Polskiego i ulic Potulickiej, Więckowskiego, Kaszubskiej, Kopernika oraz Krzywoustego.

zdjęcie
Odnoga torowiska w aleję Wojska Polskiego pozostała w sferze marzeń
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Po obu jego stronach znajdują się trzy pasy ruchu, zaś na samym środku wysepki placu - chodnik, zieleń miejska i ławki. Przejeżdżają przez niego natomiast tramwaje (m.in. linii 7, 8, 9 i 10) i autobusy (na liniach 61, 62, 75, 87, 521, 527 i 528).

Sama pętla ulokowana jest naprzeciwko fontanny, Kościoła Parafii wojskowej im. św. Wojciecha i miejsc parkingowych.

zdjęcie
Kolejny sezon na linii 61 Bis otwarty
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Swój przystanek końcowy na placu Zwycięstwa począwszy od 1 października 2004 roku ma linia 62 (przed przenumerowaniem nosiła ona numer 61 Bis). Autobusy do czasu przebudowy odbywały postój na wydzielonym krawężnikiem miejscu postojowym wykonanym z betonowych płyt. Po zakończeniu remontu, przystanek pozostał w dotychczasowej lokalizacji.

zdjęcie
Niskopodłogowy przegub na linii 75
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na zespół przystankowy „Plac Zwycięstwa” składają się także dwa pozostałe, przelotowe przystanki autobusowe.

Jeden z nich - w kierunku Bramy Portowej, mieści się w zatoczce za skrzyżowaniem z ulicą Kopernika. Korzysta z niego linia 61, zaś w przeszłości zatrzymywały się na nim również linie 75 i 87.

Drugi z przystanków znajdował się na oddzielonej małą wyspą zatoczce przystankowej tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Świętego Wojciecha w pobliżu budynku z pawilonami handlowo-usługowymi. Korzystały z niego przelotowo autobusy w kierunku ulicy Krzywoustego i alei Wojska Polskiego. Przy okazji przebudowy przystanek uległ likwidacji.

Przebudowa placu Zwycięstwa

zdjęcie
W ślimaczym tempie przez remontowany plac Zwycięstwa
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
październiku 2022 roku rozpoczęły się prace polegające na przebudowie placu. 

W ramach zadania powstały wspólne pasy tramwajowo-autobusowe i nowy zintegrowany przystanek tramwajowo-autobusowy w kierunku placu Kościuszki zlokalizowany przed skrzyżowaniem z aleją Wojska Polskiego i ulicą Krzywoustego. 

zdjęcie
Przejazd „zerówki” przez plac budowy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Przebudowane w ramach zadania zostały także m.in.: układ torowy od placu Brama Portowa do ulicy Krzywoustego, sieć trakcyjna, dotychczasowe perony autobusowe (na placu Zwycięstwa i przed skrzyżowaniem z ulicą Kopernika) i perony tramwajowe (przystanki „Brama Portowa” na wlocie północnym), nawierzchnia i chodniki. W projekcie znalazły się również nowa ścieżka rowerowa, tablice systemu informacji pasażerskiej i nowe sygnalizacje świetlne.

Dodatkowo teren węzła został zagospodarowany elementami małej architektury, zaś wokół pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów.

W związku z przebudową torowiska, w okresie przebudowy kilkukrotnie dochodziło do planowego wstrzymania ruchu tramwajowego na tym odcinku. Ponadto tymczasowo od 6 lutego 2023 roku zawieszone zostało kursowanie do placu Zwycięstwa linii 62, która kończyła swój bieg na placu Kościuszki.

3 kwietnia 2023 roku tymczasowo na odcinek między ul. św. Wojciecha a ul. Więckowskiego przeniesiono również lokalizację przystanku autobusowego „Plac Zwycięstwa” w kierunku placu Kościuszki.

Wspólny przystanek tramwajowo-autobusowy uruchomiono 19 lutego 2024 roku i od tego dnia korzystają z niego linie tramwajowe 7, 8, 9 i 10 oraz linie autobusowe 61, 62, 75, 521, 527 i 528. Dodatkowo autobusy w obu kierunkach (z wyjątkiem linii 61 i 62) zaczęły kursować po nowym pasie tramwajowo-autobusowym.

Przystanki „Plac Zwycięstwa” dla linii 87 w obu kierunkach przeniesiono na aleję Wojska Polskiego (na wysokość kin Kosmos i Pionier 1907).

na podstawie wiedzy własnej, informacji w serwisie KOMIS oraz wiadomosci.szczecin.eu - autor: man