Encyklopedia

Podstacja prostownikowa Chmielewskiego

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez jas59

Nowo wybudowana podstacja prostownikowa "Chmielewskiego" jest ściśle powiązana z pętlą tramwajową na Pomorzanach i trasami tramwajowymi wraz siecią trakcyjną biegnącą od ulicy Nabrzeże Wieleckie, Nowej, Dworcowej, Kolumba, Powstańców Wielkopolskich do Piastów, która również wpisuje w przebudowę tych tras. Została oddana do użytku 15 września 2021 roku.

W ramach budowy nowej podstacji powstał nowy budynek wraz z zagospodarowaniem terenu, i przyłączami telekomunikacyjnymi, wodno-kanalizacyjnymi oraz zewnętrznymi instalacjami elektrycznymi i wodno-kanalizacyjnymi. Wyposażono podstację w niezbędne urządzenia elektroenergetyczne o wysokiej sprawności elektrycznej i małych gabarytach do jej bezproblemowego działania.

Wyprowadzono z niej linie kablowe w celu zasilenie istniejącej i eksploatowanej sieci trakcji tramwajowej w ciągach komunikacyjnych tras tramwajowych Piastów, Powstańców Wielkopolskich, Kolumba, Chmielewskiego i Smolańskiej wraz z pętlą Pomorzany.

Stacja prostownikowa znajduje się przy budynku Chmielewskiego 8. Adres, ten związany był z komunikacją miejską w latach 1945 - 1964. Przez okres około dwudziestu lat budynek służył załodze firmy jako hotel.

Został również wybudowany nowy pomost kablowy nad torami kolejowymi dla przeprowadzenia kabli trakcyjnych w kierunku ulicy Powstańców Wlkp. Zasadzono nowe drzewa i odtworzono istniejącą zieleń z przed remontu.

Przed jej wybudowaniem, sieć trakcyjna obejmująca ulice Kolumba, Chmielewskiego, Smolańska, Powstańców Wielkopolskich do Piastów wraz z pętlą Pomorzany zasilana była z dwóch stacji trakcyjnych „Kolumba” i „Kordeckiego”. Taki układ sieci zasilającej – dwa odcinki zasilania, był niekorzystny z powodu ponad dwukrotnego przekroczenia długości odcinków zasilania. Długości odcinków zasilania wynikają z dopuszczalnych spadków napięć w obciążonej sieci.

Wybudowanie nowej stacji prostownikowej i zasilenie z niej rejonu Pomorzan usunęło nieprawidłowości eksploatacji nadmiernego obciążenie stacji „Kolumba” i „Kordeckiego powodujące brak rezerwy zasilania sieci trakcyjnej w rejonie Pomorzan. Budowa nowej podstacji i przebudowa dwóch istniejących zwiększyło niezawodność zasilania sieci trakcyjnej, co też umożliwia rezerwowanie mocy w razie awarii na którejś z podstacji oraz zwiększenie dysponowanej mocy.

Bezawaryjność zasilania przyda się po przebudowie pętli Pomorzany, na której ma się znaleźć 5 torów postojowych, jak też przebudowie ulic Nabrzeża Wieleckiego, Nowej, Dworcowej, Kolumba, Chmielewskiego, Smolańskiej, Powstańców Wielkopolskich. Inwestycja prowadzona jest przez ZUE z Krakowa od 18 grudnia 2021 roku.

Przetarg na stację prostownikową ogłoszony został przez Tramwaje Szczecińskie 3 stycznia 2020 roku. Dokumentacje projektową opracowała firma "Sesto” Sp. z o. o. z Łodzi. Trzykrotnie przedłużano termin składania ofert do 7 lutego, 14 lutego, 18 lutego 2020 roku. 11 maja 2020 roku, wybrano do tego zadania Przedsiębiorstwo Usług Elektrycznych „IREL” Ireneusz Wingrowicz, z Klinisk Wielkich, a pełnienie nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi inwestycji powierzono firmie NBQ Sp. z o.o. ze Szczecina wybranej 14 sierpnia 2020.

Opracownie: Janusz Światowy na podstawie materiałów zawartych na stronie Tramwaów Szczecińskich i własnych