Encyklopedia

Pętla autobusowa Police Jasienica Pętla

dodane przez stoch; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Do takiego spotkania może już nie dojdzie, PKS wycofuje się z obsługi linii do Nowego Warpna
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Najbardziej wysuniętą na północ pętlą szczecińsko-polickiej komunikacji miejskiej jest „Police Jasienica Pętla”. Znajduje się w północnym rejonie Polic przy ulicy Ogrodowej. Jasienicką końcówkę można zaliczyć do grona pętli ulicznych.

Przed uruchomieniem linii autobusowych, połączenie z Policami i Szczecinem zapewniała kolej. Pociągi jeździły z Trzebieży do Szczecina. Ich kursowanie zawieszono w 2002 roku. Do 2004 roku poza autobusami na zlecenie ZDiTM, dojazd do Szczecina zapewniał również samodzielnie PKS Szczecin, którego linia kursowała na trasie: Nowe Warpno – Szczecin. Swój udział w tamtejszym transporcie miało również SPPK. Do 2004 roku spółka obsługiwała Linię Powiatową na trasie: Nowe Warpno - Kołbaskowo.

zdjęcie
Spotkanie w Jasienicy, prawdopodobnie ostatnie z udziałem Ikarusa 280
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Ponadto przedsiębiorstwo obsługuje do dziś Linię Samorządową (Police Osiedle Chemik - Trzebież. Ostatnie wymienione linie nie podlegają jednak pod ZDiTM.

zdjęcie
MAN za chwilę rozpocznie kurs do polickiej zajezdni z podjazdem na ulicę Piotra i Pawła
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pierwsza linia tego rodzaju pojawiła się w Jasienicy 1 marca 1971 roku. Była to linia 71 znana dziś jako 101. Swój dotychczasowy numer otrzymała 2 stycznia 1973 roku. 10 czerwca 1981 roku linię 106 przedłużono do pętli z Zakładów Chemicznych. Ówczesna linia była obsługiwana czterema brygadami w dni robocze oraz jedną brygadą w dni świąteczne.

Kolejna ważna zmiana objęła linię 5 grudnia 1985 roku, wówczas zajezdnia Police przejęła obsługę wszystkich brygad tejże linii. Lecz ostatni klonowicki autobus w Jasienicy można było zobaczyć jeszcze w połowie lat 90. XX wieku.

zdjęcie
Początek zmiany i już 20 minut postoju
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Trzecią linią do Jasienicy była „sto jedenastka”. Została ona uruchomiona 5 maja 1986 roku na potrzeby pracowników polickiej zajezdni autobusowej, jednakże kursy wariantowe do opisywanej pętli wprowadzono dopiero 2 lata później, a mianowicie 3 lutego 1988 roku. W późniejszym okresie linia ta odwiedzała Jasienicę trzy razy dziennie (tylko w dni robocze). Mieszkańcy osiedla w latach 90. XX wieku doczekali się pierwszej linii nocnej o numerze 524, która do pętli wykonuje jeden kurs w nocy z soboty na niedzielę. We wrześniu 2023 roku linia 111 uległa likwidacji, zaś jej wariantowe kursy do Jasienicy przejęła linia 109.

Na pętli swój bieg kończą:

Przejeżdżają przez nią także autobusy kursujące w ramach Linii Samorządowej niezależnej od ZDiTM.

na podstawie Encyklopedii Komisu opracował Kamil Stochmal

aktualizacja: man