Encyklopedia

Pętla autobusowa Police Jasienica Pętla

dodane przez stoch; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Imprezowy Ikarus w Jasienicy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Najbardziej wysuniętą na północ pętlą szczecińsko-polickiej komunikacji miejskiej jest Police Jasienica. Ta uliczna pętelka znajduje się w północnym rejonie Polic przy ulicy Ogrodowej. Jasienicką końcówkę można zaliczyć do grona pętli ulicznych.

Przed uruchomieniem linii autobusowych połączenie z Policami i Szczecinem zapewniała kolej. Pociągi jeździły z Trzebieży do Szczecina. Kursowanie pociągów zawieszono w 2002 roku. Do 2004 roku poza autobusami ze ZDiTM dojazd do Szczecina zapewniał również samodzielnie PKS Szczecin. Jego linia kursowała na trasie: Nowe Warpno – Szczecin. Swój udział w tamtejszym transporcie miał i ma SPPK. Do 2004 roku spółka obsługiwała Linię Powiatową na trasie: Nowe Warpno - Kołbaskowo.

Ponadto przedsiębiorstwo obsługuje do dziś Linię Samorządową (Police Osiedle Chemik - Trzebież Mała), sezonową linię plażową oraz linię działkową (Police Kinga - Jasienica Działki. Ostatnie wymienione linie nie podlegają jednak ZDiTM-owi. Jednak zajmijmy się liniami szczecińskiego ZDiTM-u...

zdjęcie
Spotkanie w Jasienicy, prawdopodobnie ostatnie z udziałem Ikarusa 280
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią


zdjęcie
MAN za chwilę rozpocznie kurs do polickiej zajezdni z podjazdem na ulicę Piotra i Pawła
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pierwsza linia tego rodzaju pojawiła się w Jasienicy 1 marca 1971 roku. Była to linia 71 znana dziś jako 101. Swoje dotychczasowe „imię” zyskała 2 stycznia 1973 roku. 10 czerwca 1981 roku linię 106 przedłużono z Zakładów Chemicznych do pętli w Jasienicy. Ówczesna linia była obsługiwana czterema brygadami w dni robocze oraz jedną brygadą w dni świąteczne.

Kolejna ważna zmiana objęła linię 5 grudnia 1985 roku, wówczas zajezdnia Police przejęła obsługę wszystkich brygad tejże linii. Lecz ostatni klonowicki autobus w Jasienicy można było zobaczyć w połowie lat 90 XX wieku.

zdjęcie
Początek zmiany i już 20 minut postoju
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Trzecią linią do Jasienicy była „sto jedenastka”. Linia ta została uruchomiona 5 maja 1986 roku na potrzeby pracowników polickiej zajezdni autobusowej, jednakże kursy wariantowe do opisywanej pętli wprowadzono dopiero 2 lata później, a mianowicie 3 lutego 1988 roku. Obecnie linia ta odwiedza Jasienicę trzy razy dziennie (tylko w dni robocze). Mieszkańcy osiedla w latach 90 XX wieku doczekali się pierwszej linii nocnej. Mowa oczywiście o linii 524, która wykonuje jeden kurs w nocy z soboty na niedzielę.

Na pętli goszczą jedynie polickie autobusy, kursujące na liniach 101, 111, Linii Samorządowej, Linii Plażowej oraz linii nocnej 524.

na podstawie Encyklopedii Komisu opracował Kamil Stochmal