Encyklopedia

Pętla autobusowa Rondo Ułanów Podolskich

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

23.02.2020
dodano informacje o pętli man

Jak wskazuje nazwa - pętla „Rondo Ułanów Podolskich” zlokalizowana jest w okolicy ronda im. Ułanów Podolskich na prawobrzeżu Szczecina, które łączy ulice Walecznych, Batalionów Chłopskich i Leszczynową. Stanowi ważny węzeł przesiadkowy dla pasażerów jadących w każdym z tych kierunków. 

Do 28 sierpnia 2015 roku przystanki na pętli nosiły nazwę „Zdroje Krzyżówka”. Dzień później, w związku z uruchomieniem Szczecińskiego Szybiego Tramwaju i korektami w siatce autobusów, okolice ronda po raz pierwszy stały się przystankiem końcowym - wówczas dla linii 65 oraz 79

Przy okazji uruchomienia autobusowej części węzła pętli „Turkusowa” w dniu 29 stycznia 2018 zreorganizowano sieć komunikacji autobusowej na prawobrzeżu. Tego dnia „Rondo Ułanów Podolskich” stało się przystankiem końcowym dla linii 71 kursującej do pętli „Turkusowa” przez ulicę Łubinową. Pętla przy rondzie w dalszym ciągu pozostała również krańcówką dla linii 65, w przeciwieństwie do linii 79, której trasę przedłużono przez ulicę Walecznych.

Pętla „Rondo Ułanów Podolskich” jako przystanek końcowy sama w sobie zlokalizowana jest na przystanku przelotowym dla linii autobusowych jadących w kierunku ulicy Gryfińskiej. Nie posiada ona specjalnych peronów, ani zapleczy socjalnych. Cały węzeł składa się z czterech peronów dla autobusów (po jednym przy każdym wlocie). Z przystanków można dojechać do centrum Szczecina, Dąbia, Podjuch i Zdrojów. Na każdym z nich do dyspozycji pasażerów znajdują się wiaty przystankowe oraz elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. 

Przez rondo na swojej trasie przejeżdżają linie 6466, 73, 79, 84, 93, B, 531532, 533.

„Rondo Ułanów Podolskich” to z kolei przystanek końcowy dla autobusów:

Przez rondo długi czas przejeżdżały również linie 54, 55, 71, D i G.

na podstawie informacji w serwisie KOMiS oraz wiedzy własnej - autor: man