Encyklopedia

Pętla autobusowa Rugiańska

dodane przez fan004; zmodyfikowane przez man

14.06.2023
Dodano informacje o zmianie lokalizacji przystanków od 15 czerwca 2023 man

Pętla „Rugiańska” położona jest we wschodniej części osiedla Niebuszewo przy ulicy o tej samej nazwie i Placu Nauczycieli Tajnego Nauczania. W odległości 100 metrów od pętli autobusowej znajduje się nieczynny przystanek kolejowy Szczecin Drzetowo. W okolicy dominuje zabudowa wielorodzinna.

zdjęcie
Solaris wyrusza w kolejny kurs do pętli „Kołłątaja”
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią

Pętla powstała z dniem 1 lipca 1993 roku wraz z reaktywacją linii 69 na nowej trasie RugiańskaKołłątaja, na której kursuje do dzisiaj. Pętla położona była wówczas dalej, za wiaduktem kolejowym. W obecnej lokalizacji znajduje się od 12 grudnia 1998 roku, kiedy to remont wspomnianego wiaduktu wymusił jej przeniesienie na teren ówczesnego parkingu. Po zakończeniu przebudowy lokalizacja pętli pozostała niezmieniona. 

zdjęcie
Krótka trasa, długi autobus, czyli linia 69
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla posiada dwa perony – wewnętrzny dla autobusów kończących bieg i zewnętrzny, przelotowy (przy ulicy Rugiańskeij). Wjazd na przystanek końcowy odbywa się poprzez skręt ulicą Komuny Paryskiej i wjazd na Plac Nauczycieli Tajnego Nauczania. Wyjazd prowadzi bezpośrednio na ulicę Rugiańską. Na wewnętrznym peronie znajduje się wiata przystankowa oraz mobilna toaleta dla kierowców. Na peronie przelotowym postawiono niezadaszoną ławkę. 

Obecnie na pętli bieg kończy tylko linia 69 odjeżdżająca w kierunku pętli Kołłątaja

Przy peronie przelotowym zatrzymują się autobusy linii 80 jadące w kierunku Ludowej.

Dawniej na Rugiańskiej

Na pętli „Rugiańska” bieg kończyły przez długi czas „darmobusy” – darmowe linie autobusowe, których zadaniem było dowożenie mieszkańców do centrów handlowych i targowisk. W tym miejscu przez ponad dekadę początek i koniec trasy miały dwie linie:

  • 709 – kierunek: CH „Turzyn” (Carrefour)
  • 712 – kierunek: Targowisko „Manhattan”

Jako pierwszą zlikwidowano linię 709, która przestała kursować z dniem 1 maja 2015 roku. Nieco ponad rok później, w czerwcu 2016 roku przestała kursować również linia 712. Powodem do likwidacji był przede wszystkim fakt, iż pasażerowie rzadko wykorzystywali linie w celu dojazdu do centrum handlowego. Oba „darmobusy” obsługiwane były przez PKS Gryfice. 

Od 1 marca 2014 roku do 1 czerwca 2016 roku z pętli korzystała również linia 80, której trasa wcześniej kończyła się na pętli „Osiedle Arkońskie”. W 2016 roku wydłużona została do „Ludowej”, a „Rugiańska” stała się jednym z przystanków na jej trasie.

15 czerwca 2023 roku z powodu prac przy budowie węzła przesiadkowego SKM „Drzetowo”, zmieniono lokalizację przystanków „Rugiańska”.

Przystanek końcowy dla linii 69 cofnięto o około 100 metrów i umiejscowiono na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Komuny Paryskiej i Rugiańskiej.

Przystanek przelotowy „Rugiańska” dla linii 80 w kierunku pętli „Ludowa” zlokalizowano naprzeciwko przystanku w kierunku Zakładów Piekarniczych, którego umiejscowienie nie uległo zmianie.

Na podstawie wiedzy własnej oraz informacji z KOMIS-u opracował Wojciech Szłapacki (fan004)

aktualizacja: man