Encyklopedia

Pętla autobusowa Śmierdnica

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

Pętla „Śmierdnica” zlokalizowana jest przy Drodze Wojewódzkiej nr 119 na ulicy Pyrzyckiej, na szczecińskim osiedlu administracyjnym Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce. 

zdjęcie
Na pętli Śmierdnica
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Dojazd do niej odbywa się poprzez skręt z DW119 w drogę wjazdową, gdzie po wymianie pasażerów autobusy drugim wlotem udają się w dalszą trasę. Wjazd na pętlę możliwy jest niezależnie od kierunku jazdy - zarówno od strony Jezierzyc, jak i przeciwnej.

Na pętli znajdują się dwa perony autobusowe, na jednym z nich ustawiony jest słupek przystankowy z rozkładami jazdy, zaś drugi pełni rolę dodatkowego przystanku rezerwowego. Naprzeciw ustawiona jest przeszklona wiata przystankowa starszego typu. Nawierzchnia pętli nie jest jednorodna, składają się na nią zarówno płyty betonowe, asfalt, jak i kostka brukowa.

zdjęcie
Pojazdów z gwiazdą na masce wciąż przybywa
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Swoją działalność pętla rozpoczęła 25 maja 1979 roku, zaś wcześniej autobusy linii 72 kończyły bieg na przystanku położonym około 400 metrów wstecz. Od 17 sierpnia 1984 roku przejazdem w Śmierdnicy zaczęła pojawiać się również linia 79, która od 1 lipca 1995 (po zawieszeniu linii 72) jako jedyna pozostała na pętli. Niemalże 20 lat później, w maju 2015 przywrócono kursowanie linii 72, której autobusy ponownie zaczęły odwiedzać „śmierdnicki” przystanek.

Przez pętlę „Śmierdnica” w obu kierunkach kieszeniowo przejeżdżają autobusy linii 79 oraz wybrane kursy linii 72 wydłużone do Jezierzyc. W nocy w kierunku pętli „Osiedle Bukowe” pojawia się tutaj linia 534.

Funkcję przystanku końcowego „Śmierdnica” pełni dla większości kursów linii 72 w kierunku Basenu Górniczego.

na podstawie informacji w serwisie KOMIS oraz wiedzy własnej - autor: man