Encyklopedia

Pętla autobusowa Stolec

dodane przez fan004; zmodyfikowane przez man

20.04.2022
dodano informacje o nowej siatce połączeń w gminie Dobra oraz nowej linii zatrzymującej się na pętli Waszka

Pętla autobusowa „Stolec” znajduje się we wsi o tej samej nazwie, leżącej w gminie Dobra (Szczecińska), należącej do powiatu polickiego. Wieś leży przy granicy polsko-niemieckiej w odległości około 24 km od centrum Szczecina. 

zdjęcie
Solarisem do Stolca
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla autobusowa umiejscowiona jest przed bramą prowadzącą do XVIII wiecznego pałacu. Obok znajduje się również Gminne Centrum Kultury oraz kościół pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Zawracanie odbywa się na skrzyżowaniu dróg Dobra - Dobieszczyn i Stolec - Bolków. 

Na pętli znajduje się wiata oraz słupek przystankowy.

Autobusy szczecińskiej komunikacji miejskiej dotarły do Stolca 1 stycznia 2015 roku. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy w dniu 14 listopada 2014 roku pomiędzy gminą Szczecin a gminą Dobra na obsługę komunikacyjną. Gminy zobowiązały się do partycypacji w kosztach utrzymania linii. 

Obecnie na pętli spotkać można autobusy linii:

Dawniej w Stolcu

W Stolcu początkowo bieg kończyły trzy linie:

23 czerwca 2019 roku z powodu remontu ulicy Szkolnej w Bezrzeczu zmieniona została trasa linii 122. Na odcinku Stolec Bezrzecze Koralowa uruchomiono zastępczą linię 822, kursującą w dni powszednie, w okresie nauki w szkołach. Dnia 9 grudnia 2019 wraz z zakończeniem remontu linia 822 została zlikwidowana, ale linia 122 nie wykonuje od tego dnia kursów wydłużonych do Stolca.

1 maja 2022 roku w gminie Dobra uruchomiono nową siatkę połączeń wraz ze zmianą numeracji. W związku z tym, linia 123 (wówczas kończąca swój bieg w Stolcu) została zastąpiona przez linię 223.

Na podstawie informacji zawartych w serwisie KOMIS oraz wiedzy własnej opracował Wojciech Szłapacki.

aktualizacja: Waszka