Encyklopedia

Pętla autobusowa Stolec

dodane przez fan004; zmodyfikowane przez fan004

Pętla autobusowa „Stolec” znajduje się we wsi o tej samej nazwie, leżącej w gminie Dobra (Szczecińska), należącej do powiatu polickiego. Wieś leży przy granicy polsko-niemieckiej w odległości około 24 km od centrum Szczecina. 

zdjęcie
Solarisem do Stolca
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla autobusowa umiejscowiona jest przed bramą prowadzącą do XVIII wiecznego pałacu. Obok znajduje się również Gminne Centrum Kultury oraz kościół pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe. Zawracanie odbywa się na skrzyżowaniu dróg Dobra - Dobieszczyn i Stolec - Bolków. 

Na pętli znajduje się wiata oraz słupek przystankowy.

Autobusy szczecińskiej komunikacji miejskiej dotarły do Stolca 1 stycznia 2015 roku. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy w dniu 14 listopada 2014 roku pomiędzy gminą Szczecin a gminą Dobra na obsługę komunikacyjną. Gminy zobowiązały się do partycypacji w kosztach utrzymania linii. 

Obecnie na pętli spotkać można autobusy linii:

Dawniej w Stolcu

W Stolcu początkowo bieg kończyły trzy linie:

  • linia 122 kierunek: Kościno (przez: Rzędziny, Łęgi, Buk, Dobrą, Grzepnicę, Dobrą, Wołczkowo, Redlice, Wąwelnicę i Dołuje) - wydłużone kursy w dni powszednie, w okresie na uki w szkołach,
  • linia 123 kierunek: Kościno (przez: Rzędziny, Łęgi, Buk, Dobrą, Lubieszyn i Dołuje),
  • nocna linia 535 kierunek: Klonowica Zajezdnia

zdjęcie
Jedna z pierwszych wsi, które zwiedziliśmy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2015 roku na wniosek gminy Dobra zmieniona została trasa i rozkład jazdy linii 123. Od tego dnia autobusy kursują na trasie: Lubieszyn Rondo – Dobra ul. Graniczna – Dobra Rondo – Stolec

23 czerwca 2019 roku z powodu remontu ulicy Szkolnej w Bezrzeczu zmieniona została trasa linii 122. Na odcinku Stolec Bezrzecze Koralowa uruchomiono zastępczą linię 822, kursującą w dni powszednie, w okresie nauki w szkołach. Dnia 9 grudnia 2019 wraz z zakończeniem remontu linia 822 została zlikwidowana, ale linia 122 nie wykonuje od tego dnia kursuów wydłużonych do Stolca.

Na podstawie informacji zawartych w serwisie KOMIS oraz wiedzy własnej opracował Wojciech Szłapacki (fan004)