Encyklopedia

description Pętla autobusowa Studzienna

dodane 24.02.2009, godz. 1:49 przez zdjęcie profilowe użytkownika Wojtek Wojtek; zmodyfikowane 24.02.2009, godz. 9:33 przez zdjęcie profilowe użytkownika djdark djdark

Pętla „Studzienna” położona jest na osiedlu Żelechowa na ulicy Studziennej, od której wzięła się jej nazwa. Wykorzystywana jest tylko przez linię pośpieszną A, która pojawia się w godzinach 4:59 – 22:46. „Studzienna” jest pętlą uliczną, nie posiada ona żadnych zatoczek ani peronów. Autobusy zatrzymują się na jezdni, gdzie oczekują na odjazd.

Pod koniec lat 70-tych XX wieku uruchomiono linię 65, która wykonywała kursy na trasie Studzienna - plac Hołdu Pruskiego, a później wydłużono ją do Osiedla Bukowego. Na Żelechowo przestała kursować wraz z uruchomieniem linii pośpiesznej. W tamtych latach pętla znajdowała się w innym miejscu niż obecnie.

1 marca 1991 roku nastąpiło utworzenie linii pośpiesznej A na trasie StudziennaOsiedle Bukowe. Pętla została zlokalizowana naprzeciwko posesji numer 13, między ulicą Hożą, a ulicą Zgorzelecką. W latach późniejszych przystanek końcowy został przeniesiony na ulicę Hożą przed skrzyżowaniem z ulicą Studzienną i ulicą Robotniczą. Jesienią 2005 roku pętle ponownie przeniesiono, tym razem bliżej ulicy Grzymińskiej. Od ulicy Hożej autobusy dojeżdżają do niej ulicą Studzienną, ulicą Żelazną, ulicą Grzymińską i ulicą Studzienną.

Linia A jest obsługiwana przez SPA Klonowica oraz Dąbie pojazdami przegubowymi, więc na pętli najczęściej można spotkać autobusy Volvo B10MA, które dominują w szczecińskich zajezdniach. Chodź zdarzały się i inne pojazdy, między innymi Ikarus 280, MAN NG272 oraz niedawno kupione Solaris Urbino 18.
na podstawie informacji własnych opracował Wojtek