Encyklopedia

Pętla autobusowa Studzienna

dodane przez Wojtek; zmodyfikowane przez man

19.01.2020
aktualizacja man
19.01.2020
aktualizacja man

Pętla „Studzienna” położona jest na osiedlu Żelechowa na ulicy Studziennej, od której wzięła się jej nazwa. Jest pętlą uliczną, nie posiada ona żadnych zatoczek ani peronów. Autobusy zatrzymują się na jezdni, gdzie oczekują na odjazd.

Wykorzystywana jest wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu - trzy kursy rano i cztery po południu wykonuje z niej linia 59 podczas wariantowych kursów skróconych w relacji Plac Rodła - Studzienna.

W sąsiedztwie pętli znajdują się przystanki „Żelazna” oraz „Zgorzelecka” wykorzystywane przez autobusy linii dziennych 58, 59, 99 oraz nocnych 523 i 524.

zdjęcie
Szczytowa brygada linii A odpoczywa na Studziennej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pod koniec lat 70. XX wieku uruchomiono linię 65, która wykonywała kursy na trasie Studzienna - Plac Hołdu Pruskiego, a później wydłużono ją do Osiedla Bukowego. Na Żelechową przestała kursować wraz z uruchomieniem linii pospiesznej. W tamtych latach pętla znajdowała się w innym miejscu niż obecnie.

1 marca 1991 roku nastąpiło utworzenie linii pospiesznej A na trasie StudziennaOsiedle Bukowe. Pętla została zlokalizowana naprzeciwko posesji numer 13, między ulicą Hożą, a ulicą Zgorzelecką. W latach późniejszych przystanek końcowy został przeniesiony na ulicę Hożą przed skrzyżowaniem z ulicą Studzienną i ulicą Robotniczą.

Jesienią 2005 roku pętlę ponownie przeniesiono, tym razem bliżej ulicy Grzymińskiej. Od ulicy Hożej autobusy dojeżdżają do niej ulicą Studzienną - Żelazną - Grzymińską i Studzienną.

zdjęcie
MAN rozpoczyna kurs na szczytowej trasie Studzienna - Plac Rodła
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia A, która kursowała do pętli w latach 1991-2014 była obsługiwana przez SPA Klonowica oraz Dąbie pojazdami przegubowymi. 

W okresie od 1 sierpnia 2014 do 2 stycznia 2015 pętla pozostawała niewykorzystana.

zdjęcie
Stały bywalec na Studziennej czyli #1802
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 2 stycznia 2015 na pętli można spotkać szczytowe kursy linii 59 w relacji Plac Rodła - Studzienna, które do 29 stycznia 2021 obsługiwane były przeważnie taborem MAXI z zajezdni Klonowica. Od 1 lutego 2021 w związku z całkowitym przejęciem obsługi linii 59 przez PKS Szczecin, na pętli można spotkać pojazdy wyłącznie pochodzące z zajezdni tego przewoźnika.

zdjęcie
„Rodzynek” na krótkiej porannej służbie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 6 lipca 2017 do 25 kwietnia 2018 roku z powodu przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Hożej linie 58, 59 i 523 kursowały objazdem przez ulicę Rugiańską, Lubeckiego, Robotniczą, Grzymińską i Studzienną i dalej po swojej trasie zahaczając o pętlę „Studzienna”, która w kierunku Zajezdni Golęcin pełniła funkcję przystanku przelotowego. W przeciwnym kierunku również uruchomiono przystanek przelotowy na wysokości pętli.

Na ten sam objazd linie trafiły w okresie od 19 listopada do 3 grudnia 2019 roku. 

na podstawie informacji własnych opracował Wojtek

aktualizacja: man