Encyklopedia

Solaris Urbino 12 Electric

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

16.02.2020
dodano informacje o modelu man

Solaris Urbino 12 Electric to w pełni elektryczna wersja Solarisa Urbino 12. Model ten jest produkowany od 2013 roku przez firmę Solaris. Na pierwszy rzut oka, pojazd ten nie różni się znacząco od swojej tradycyjnej wersji.

Początkowo zasięg pojazdu wynosił jedynie 100 km, z czasem jednak ta wartość rosła wraz z postępem technologii. Napęd III generacji Urbino 12 electric został oparty na 4-polowym silniku Vossloh Kiepe o mocy 160 kW. Do przechowywania energii odzyskiwanej podczas hamowania wykorzystano akumulatory litowo-jonowe o pojemności 210 kWh. Zamontowane w pojeździe złącze plug-in umożliwiało ładowanie z zewnętrznego źródła energii. 

W 2014 roku w związku z wprowadzeniem IV generacji wśród autobusów Solaris, zaczęła być produkowana kolejna wersja modelu. Nowością było zastosowanie silników w piastach kół  ZF AVE 130 o mocy 2 × 125 kW oprócz dotychczasowej możliwości zastosowania silnika centralnego. Istnieje również możliwość zamówienia pojazdu ładowanego metodą plug-in lub przez pantograf. 

W 2017 roku model Urbino 12 Electric otrzymał tytuł Bus Of The Year 2017.

Solaris Urbino 12 electric od początku jest produkowany w wielu konfiguracjach z różnymi dostawcami napędu i systemów ładowania, aby jak najbardziej wyindywidualizować autobus dla odbiorcy.

autor: man na podstawie źródeł internetowych i solarisbus.com