Encyklopedia

Solaris Urbino 18 Electric

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

Solaris Urbino 18 Electric to całkowicie elektryczna, zeroemisyjna wersja Solarisa Urbino 18, która jest produkowana od 2014 roku. Pierwsze sztuki elektrycznego przegubowego Urbino 18 electric były produkowane w standardzie III generacji, natomiast od roku 2017 produkowana jest kolejna, IV generacja modelu.

Napęd autobusów oparto na rozwiązaniach produkcji ZF, a osprzęt elektryczny autobusów m.in. na produktach firmy Medcom. Energia elektryczna jest gromadzona w bateriach zlokalizowanych na dachu, ścianach bocznych oraz w tylnej części autobusu. Ładowanie odbywa się za pomocą pantografu lub poprzez złącze plug-in.

Według danych producenta, w elektrycznej wersji Urbino w stosunku do jego konwecjonalnego, spalinowego odpowiednika w 76% zredukowane są drgania na siedzisku kierowcy, o 28% niższy jest poziom hałasu w tylnej części autobusu oraz o 16% niższy jest poziom hałasu emitowany przez autobus podczas ruszania z przystanku.

W autobusie występują dwa rodzaje baterii do wyboru: litowo-jonowe NMC lub litowo-jonowo-tytanowe LTO.

W zależności od układu drzwi, siedzeń oraz indywidualnej konfiguracji zamawiającego, na pokładzie elektrycznego Urbino 18 znajduje się do 135 miejsc pasażerskich, w tym maksymalnie 47 miejsc siedzących.

Elektryczne jamniki w Szczecinie

W związku z wygranym przetargiem (patrz: Dostawca elektrobusów wybrany), do września 2021 roku w Szczecinie ma się pojawić 8 sztuk Solarisa Urbino 18 Electric. Zgodnie ze specyfikacją, autobusy mają być wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry i wykorzystania jej do doładowania magazynu energii; możliwość ładowania plug-in lub poprzez pantograf. Oświetlenie kabiny pasażerskiej ma być wykonane w technologii LED, ponadto znajdą się w niej ładowarki USB oraz system informacji dla pasażerów. W ramach zamówienia, dostawca będzie musiał przeszkolić kierowców oraz techników odpowiedzialnych za naprawy i obsługę autobusów.

Pojazdy będą przeznaczone dla zajezdni Klonowica.

autor: man na podstawie solarisbus.com oraz wikipedia.org

Producent:
Solaris
Model:
Urbino 18 Electric
Liczba i układ drzwi:
4 (2-2-2-2)
Kategoria pojemności:
MEGA
Długość:
18 000 mm
Szerokość:
2 550 mm
Wysokość:
3 300 mm
Liczba osi:
3
Wysokość podłogi:
320 mm
Wysokość podłogi na zwisie przednim:
2 700 mm
Wysokość podłogi na zwisie tylnym:
3 400 mm
Silnik:
TSA TMF 35-44-4
Układ silnika:
4-polowy centralny silnik asynchroniczny
Liczba miejsc siedzących:
47+1
Liczba miejsc stojących:
140
Lata produkcji:
od 2014
Liczba zakupiona/w eksploatacji:
8/0 (w produkcji)
Ładowanie:
pantograf;
plug-in
Silnik elektryczny:
centralny asynchroniczny;
w osi
Baterie:
litowo-jonowe;
litowo-jonowo-tytanowe