Encyklopedia

Solaris Urbino 9

dodane przez mike_1994; zmodyfikowane przez mike_1994

Po przejęciu fabryki Neoplan przez spółkę Solaris Bus&Coach wcześniejszy Neoplan N4009 oraz Neoplan K4010D przejęły nazwę Solaris Urbino 9

Solaris Urbino 9 jest ponad dziewięciometrowym, niskopodłogowym autobusem miejskim marki Solaris. Urbino 9 był przeznaczony dla miast o małych potokach pasażerskich lub liniach, na których nie ma tłoku. Cała jednostka napędzana jest 220 konnym silnikiem MAN D0826 LOH 17 i przy współpracy ze skrzynią biegów marki Voith (model D854.3E) daje komfort dynamicznej oraz płynnej jazdy. Autobus na swój pokład może zmieścić 21 pasażerów na miejscach siedzących oraz 58 na miejscach stojących, co łącznie daje pojemność 79 pasażerów. Pojazd przystosowany jest również do przewozu osób niepełnosprawnych. W drugich drzwiach znajduje się ręczna rampa dla wózków inwalidzkich. W porównaniu do poprzedników autobus całkowicie zmienił szatę zewnętrzną: owalne kształty, zaokrąglone światła oraz przejrzysta szyba czołowa. O numerze i kierunku linii pasażerów informują trzy zewnętrze wyświetlacze oraz jeden wewnętrzny mówiący nam o bieżącej godzinie i dacie, imieninach oraz o następnym przystanku. Niestety ze względu na powstanie modelu Solaris Urbino 10 (który był dłuższy o niespełna metr) podpoznańska spółka postanowiła w 2002 roku zaniechać produkcję tego modelu. Łącznie na rynek Polski wyprodukowano 21 takich pojazdów.

Solaris Urbino 9 w OstrołęceOstrołęckie MZK podjęło decyzje o zakupie 10 sztuk autobusów z klasy pojemności MIDI. Przetarg wygrała firma Solaris wraz z modelem Urbino 9. W 2000 roku do Ostrołęki przybyło 10 autobusów tego typu i nadano im numery w zakresie 109-118.

Solaris Urbino 9 w Zduńskiej WoliDo MPK Zduńska Wola dotarło 5 sztuk Solarisów Urbino 9. W Zduńskiej Woli autobusy nie posiadają numerów taborowych, więc autobusy są rozpoznawane poprzez numery rejestracyjny. Autobusy SU9 zostały zarejestrowane pod numerami EZD C705-C708 oraz EZD L290. Warto wspomnieć, że jeden z nich (numer rejestracyjny EZD C705) w 2000 roku został wypożyczony do PKA Gdynia, w ramach odbywającego się tam festiwalu filmów. Autobus kursował tam na linii 0 łączącej Teatr Miejski wraz z Centrum Gemini.

Solaris Urbino 9 w SochaczewieDo ZKM w Sochaczewie pojazdy te trafiły w 2000 roku w ilości 3 sztuk. Jeden z nich na początku swojej kariery testowany był w PKM Jaworzno po czym wrócił do właściciela. W Sochaczewie również nie prowadzona jest numeracja boczna, pojazdy rozróżnia sie po numerach rejestracyjnych. Te pojazdy zostały zarejestrowane pod numerami WSC C034, WSC E382 oraz WSC C035.

Solaris Urbino 9 w AugustowieDo Augustowskiego przewoźnika ZKM trafiły łącznie trzy pojazdy wyprodukowane w 2000 i 2001 roku. Pojazd o numerze 07 w 2000 roku posłużył PKA Gdynia przy festiwalu filmów, tak samo jak pojazd ze Zduńskiej Woli jeździł na linii 0. Natomiast ciekawostka jest pojazd 09, który został zakupiony w 2002 roku od firmy "Meteor" z Jaworzna. Pojazd wypożyczany był również Grodziskowi Mazowieckiemu oraz samej spółce Solaris.
na podstawie: Wikipedia.pl, Przegubowiec, Infobus, Solaris Club, Fotogaleria Transportowa TWB
opracował: Michał Pilaszkiewicz