Encyklopedia

Pętla autobusowa Świergotki

dodane przez fan004; zmodyfikowane przez man

Pętla autobusowa „Świergotki” znajduje się w północno-zachodniej części osiedla administracyjnego Żelechowa przy ulicy o tej samej nazwie co pętla. Pętla składa się z zatoczki (dawnego parkingu) o długości około 40 m, przy której znajduje się jeden peron ze słupkiem przystankowym.

Dojazd do przystanku końcowego odbywa się poprzez skręt z ulicy Łącznej w jednokierunkową ulicę Przepiórki, a następnie przejazd aż do ulicy Świergotki i ponowny skręt w lewo.

Obecnie na pętli bieg kończą dwie linie:

Na przystanku o tej samej nazwie w ciągu ulicy Łącznej, oddalonym o około 70 metrów zatrzymują się autobusy linii:

O historii

Autobusy komunikacji miejskiej w rejony powstającego osiedla mieszkaniowego Małe Błonia dotarły dnia 1 lipca 2017 roku. Wówczas wydłużono linię 68 od pętli „Kormoranów” do nowego przystanku końcowego „Przepiórki”. Od ulicy Bandurskiego linia została poprowadzona ulicami Królewskiego, Łączną, Świergotki i Przepiórki.

zdjęcie
Na Małych Błoniach w ostatnim czasie pojawiło się więcej linii
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Dnia 1 lutego 2021 roku wprowadzono zmiany w kursowaniu linii autobusowych, które związane były również z uruchomieniem trzech nowych linii (patrz: Lutowe zmiany w rozkładach jazdy – lewobrzeże). Zmieniony został kierunek kursowania ulicami Przepiórki i Świergotki. Przystanek „Przepiórki” przeniesiono na przeciwną stronę jezdni i pełni funkcję przystanku przelotowego w drodze do pętli „Świergotki”.

Tego dnia uruchomiono również nową linię 89 kursującą na trasie KołłątajaŚwiergotki

Przystanek końcowy „Świergotki” funkcjonował również przed uruchomieniem obecnej pętli. W W związku z pracami prowadzonymi w ciągu ulicy Przepiórki w dniach od 18 do 23 czerwca oraz od 22 do 24 września 2020 roku autobusy linii 68 kursowały od przystanku „Axentowicza” przez ulicę Kormoranów do ulicy Łącznej i dalej ulicą Łączną do tymczasowego przystanku końcowego „Świergotki”.