Encyklopedia

Tatra T6A2H

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane przez man

Węgierskie miasto Szeged już od początku lat 90-tych XX wieku zastanawiało się nad zakupem tramwajów wyprodukowanych przez ČKD. Z tego powodu już w 1992 roku miasto sprowadziło jeden egzemplarz tramwaju T6A5, który to odbywał jazdy po sieci. Jednak jego szerokość (2,5 m) była za duża dla skrajni na zakrętach przez co z tego powodu miasto zdecydowało się na zakup węższych tramwajów.

Zakup dla miasta nowych tramwajów był niezwykle potrzebny z powodu ciągłej eksploatacji czteroosiowych tramwajów Bengali, które zbudowane na początku lat 60-tych XX wieku były przestarzałe. W 1997 roku do miasta dotarło 13 tramwajów oznaczonych T6A2H, które były dostarczone koleją. Idąc z duchem czasu tramwaje te wyposażono w drzwi odskokowe, matrycowe wyświetlacze, oraz ręczny zadajnik jazdy. Tramwaje T6A2H są jedynymi tramwajami wśród wozów z rodziny T6 o szerokości 2,2 m, które mają wszystkie drzwi o jednakowym prześwicie. Wszystkie dostarczone wozy były pomalowane w barwy przewoźnika, a więc na niebiesko-biało-czerwono z żółtym fartuchem. Takie wagony weszły do eksploatacji 8 maja 1997 roku. Początkowo kursowały jako wagony pojedyncze, dopiero od 10 sierpnia 2004 roku można je było spotkać w składach na linii 1, gdzie drugi wagon w składzie miał podniesiony odbierak prądu, co było spowodowane koegzystencją sieci tramwajowej i trolejbusowej w tym studenckim mieście.

W trakcie swojej eksploatacji tramwaje te poddano drobnym przeróbkom, gdyż w celu zwiększenia możliwości przewozowych zmniejszono w tramwajach ilość miejsc siedzących z 28 do 20. Dodatkowo na ulice Szeged wyjechały składy wagonów T6A2H z doczepionymi tramwajami B6A2D przerobionymi na doczepy czynne.

opracował: Kajetan Szmuciński

Producent:
ČKD
Model:
T6A2H
Liczba członów:
1
Liczba i układ drzwi:
3 (2-2-2)
Długość:
14,5 m
Szerokość:
2,2 m
Wysokość:
3,11 m
Liczba osi:
4
Masa własna:
18 300 kg
Wysokość podłogi:
900 mm
Liczba i moc silników:
4 x 45 kW
Liczba miejsc siedzących:
20/28
Liczba miejsc ogółem:
106/129
Liczba zakupiona/w eksploatacji:
nie występuje w Szczecinie