Encyklopedia

Pętla autobusowa Tkacka

dodane przez Bauer; zmodyfikowane przez man

19.01.2020
aktualizacja man
19.08.2009
Dodano informację o wyłączeniu pętli z ruchu na czas robót/innych okoliczności w latach 2007 - 2009. Bauer

zdjęcie
Podmiana Ikarusów na linii 52, rzadkie ale ładne...
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla „Tkacka” zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta przed skrzyżowaniem ulic Tkackiej i Grodzkiej tuż przy Bramie Portowej.

Autobusy dojeżdżają do przystanku jadąc ulicą Wyszyńskiego, docierając do przystanku na ulicy Tkackiej. Miejsce przeznaczone na postój autobusów znajduje się na odcinku pomiędzy ulicami Wyszyńskiego a Grodzką. Po wyznaczonym postoju, autobusy kierują się przez ul. Grodzką i Sołtysią w kierunku ulicy Wyszyńskiego, by kontynuować podróż po stałej trasie. Położenie pętli w pobliżu węzła komunikacyjnego Brama Portowa, umożliwia szybką przesiadkę na linie zarówno tramwajowe, jak i autobusowe.

W pobliżu pętli mieszczą się m.in. kasa ZDiTM, drogeria, restauracja oraz baza Straży Pożarnej. Do dyspozycji pasażerów na przystanku znajdują się drewniane ławki.

zdjęcie
Świąteczna brygada linii 52
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Status pętli - część ulicy Tkackiej - zyskała 10 lutego 1968 roku, gdy uruchomiono linię M (dzisiejsze 52) a jej przystanek końcowy zlokalizowano właśnie na Tkackiej. W krajobraz pętli wpisane były jeszcze wtedy mikrobusy marki Nysa obsługujące popularną „linię działkową”. 30 maja 1981 roku wraz ze zmianą obsługi taborowej, na pętli podziwiać mogliśmy Jelcze 080. Sytuacja ta trwała do 1985 roku, kiedy to zakupiono pierwsze Jelcze M11 a część z nich skierowano do obsługi linii 52. Od tego momentu nikt nie wyobrażał sobie pętli bez popularnych „migów”.

zdjęcie
"Melon" na szczytowej brygadzie linii 76
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 2 lipca 2001 do 31 stycznia 2018 roku pętla gościła także linię 76, dzięki czemu na pętli przez długi czas można było spotkać Autosany H6.

Okres letni w latach 2007–2008 spowodował, iż pętlę zaczęły odwiedzać także pojazdy przegubowe tj. Ikarusy 280 obsługujące linię 52. Od lata 2009 roku na pętli ujrzeć można było także Volvo B10MA, które ku zaskoczeniu wszystkich zaczęły pojawiać się na linii 52

zdjęcie
Chwilowy postój przed następnym kursem
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na dzień dzisiejszy, na Tkackiej spotkać możemy niemal każdy autobus MAXI pochodzący z zajezdni PKS Szczecin.

Podczas większych utrudnień w ruchu i zamknięcia ulicy Grodzkiej dla ruchu, pętla jest czasowo zawieszana, a autobusy linii 52 kierowane są na pętlę „Brama Portowa”, gdzie na co dzień trasę kończy linia 76.

Obecnie pętla „Tkacka” to przystanek końcowy jedynie dla linii 52 w kierunku Wyspy Puckiej

na podstawie wiedzy własnej opracował: Darek Krukowski

aktualizacja: man