Forum

Podbijarka widziana na ulicy Ku Słońcu

zdjęcie
Podbijarka widziana na ulicy Ku Słońcu

wysłane przez Bodek

Dla ścisłości należy się tu małe sprostowanie. To jest podbijarka rozjazdowa Plasser&Theurer PLM-800. Spotyka się także spolszczone oznaczenie PR-800 i ta chyba właśnie takie nosi. Rozjazdówka od podbijarki torowej rózni się dodatkową kabiną operatorów umieszczoną pod ramą nośną maszyny, a bezpośrednio nad torem. Umożliwia ona operatorom manewrowanie głowicami podbijająco - nasuwającymi stosownie do układu podrozjazdnic, które nie są ułożone równolegle do siebie na całej długości rozjazdu. Każda głowica podbija 1 podkład po swojej stronie (ma 4 łapy podbijające) podczas jednego najazdu.

Podbijarka torowa nosi oryginalne oznaczenie MD-800 lub polskie PT-800. Nie posiada kabiny pod ramą i jest znacznie szybsza od rozjazdówki, gdyż każda z jej dwóch głowic posiada po 6 łap podbijających i podbija jednocześnie 2 podkłady podczas każdego najazdu. Oba wymienione typy maszyn pochodzą z lat 70-tych i są w PL ciągle bardzo popularne i powszechne. W Niemczech, czy Francji tego typu sprzęty można spotkać obecnie jedynie w muzeach.

wysłane przez Piotr

Bodek napisał(a):

> To jest podbijarka rozjazdowa Plasser&Theurer PLM-800. > Spotyka się także spolszczone oznaczenie PR-800 i ta chyba > właśnie takie nosi.

faktycznie jest to podbijarka rozjazdowa :), ale jej oznaczenie to PR 275:).