Forum

Szczecin czeka na tramwaje

Już ponad trzy miesiące Urząd Miejski ma kłopoty z decyzją jakie kupić tramwaje. Wybór jest prosty i ograniczony, tym bardziej, że chodzi o zaledwie 6 przyczep do wagonów zakupionych w 2001 r. Ale determinacja producentów sprawia, że zasypują miasto protestami. To z kolei uniemożliwia podpisanie umowy.

wysłane przez Piotr

brak słów :(, a skończy się tym, że Szczecin nie otrzyma dofinansowania z Unii, bo firma nie wyrobi się w danym terminie...

wysłane przez (użytkownik usunięty)

Niech lepiej szybko się zastanowią, bo pieniądze przelecą nam koło nosa.

wysłane przez leks 15

Jak mamy kupić 6 wagonów jeśli problemy są nawet z przetargiem, a co dopiero jego roztrzygnięciem. Nie wiem jakie tam były kryteria, ale z tego co pamietam 100% cena. Jak to możliwie pytam, że najpierw wygrał Modertrans - to była najbardziej sprawiedliwa decyzja, potem niby wygrał Cegielski, a na końcu gdy zaprotostewał Protram on własnie wygrał mimo iz proponowal najwyzsza cene. Zero tu konsekwencji po stronie miasta :/ - teraz zaprotestuje Modertrans i on wygra, potem zaprotestuje znow Protram i on wygra, a ta cała zabawa się skonczy tak ze nikt tych tramwajow nie zrobi.

-- Moje największe marzenie to budowa SST, remont Bohaterów Warszawy...

wysłane przez torwid 64

lex napisał(a):

> Jak mamy kupić 6 wagonów jeśli problemy są nawet z > przetargiem, a co dopiero jego roztrzygnięciem. Nie wiem > jakie tam były kryteria, ale z tego co pamietam 100% cena. > Jak to możliwie pytam, że najpierw wygrał Modertrans - to > była najbardziej sprawiedliwa decyzja, potem niby wygrał > Cegielski, a na końcu gdy zaprotostewał Protram on własnie > wygrał mimo iz proponowal najwyzsza cene. Zero tu > konsekwencji po stronie miasta :/ - teraz zaprotestuje > Modertrans i on wygra, potem zaprotestuje znow Protram i on > wygra, a ta cała zabawa się skonczy tak ze nikt tych > tramwajow nie zrobi.

Modertrans odparł raczej ostatecznie, co potwierdził Arbitraż. Zostały Protram i Cegielski, a miasto, wbrew temu co się tu wypisuje, konsekwentnie jest za wyborem najtańszej oferty spełniającej wymogi. Ale musi się dostosować do Ustawy o zamówieniach publicznych, która niestety stwarza wiele różnych możliwości. I z punktu widzenia producenta trudno się dziwić, że wykorzystuje każdą prawną furtkę, jeśli gra się toczy o 11 mln zł. Ale naprawdę nie jest winą władz Szczecina, że w Polsce obowiązuje takie, a nie inne prawo.

-- Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

wysłane przez leks 15

torwid napisał(a):

> Ale naprawdę nie jest > winą władz Szczecina, że w Polsce obowiązuje takie, a nie > inne prawo.

Że prawo jest złe to mi mówić nie musisz lecz mimo wszystko podtrzymuje zdanie, że ten przetarg można było załatwić dużo szybciej i sprawniej, a my oglądalibyśmy już w galerii zdjęcia z produkcji tych tramwajów. Twierdzisz, że wyłonienie producenta sześciu wagonów doczepnych jest takie trudne dla dużego i porządnego miasta to co ma powiedzieć Kraków, Wrocław, Warszawa, Łódź, ktore zamawiaja po 20 wagonow i nie maja z tym takiego przeogromnego problemu jak nasze super miasto. Żenada po prostu żenada... ile razy jeszcze będe sie za te miasto wstydził... Nie dosc ze smieszny przetarg, który od początku wygląda jakoś tak jakby miasto w ogole tych tramwajow jednak kupic nie chciało to smieszna ilosc wagonow, kupujemy doczepy co w dziesiejszych czasach jest dosyc smieszne. Przeciez przy układaniu tego przetargu umysł z odrobiną inteligencji wpadłby na to, że można taką inwestycje spokojnie było wykorzystać na to by mieć np. 5 niskopodłogowców, bo mysle ze te kilka mln wiecej to nie taki problem zwlaszcza ze inwestycja wspolfinansowana z UE. No, ale pozostając przy tych doczepach. Nie dość, że tak długo czekałem na wyniki to jeszcze odrazu zakładano, że wyniki zostaną oprotestowane. Potem długo po protestach zastanawiano się kogo ogłosić zwyciezca, no ale przecież w takim razie najłatwiej przerzucić tytuł producenta na firme, ktora protestowala, a przeciez logiczne ze wtedy wynik oprotestuje inna firma - najprowdopodbniej ta, ktora wygrala pierwotnie, hmmm to zeby bylo jeszcze sprawiedliwiej po protescie tej drugiej wybierzmy te trzecią to zaprotestuje firma pierwsza i druga i tak mamy oto super bałaganik przy wydawałoby sie prostym, małym przetargu. W całej tej sprawie śmieszne jest również to, że takie miasto jak Szczecin po 5 latach od ostatnich zakupów przy takiej okazji kupuje zaledwie 6 wagonów najtanszych jakie mozna zakupić. Pogratulować można jedynie tego ze w ogole ktos wpadl na taki pomysl, by w ogole przy budowie ronda wybudować kilka metrów toru z metalowego prętu, który MZK nazywa szyną - zamiast wymienic całe Ku Słońcu, a mało tego kupić aż 6 doczep ! No genialne. Troche zszedłem z tematu, ale takie moje zdanie nt. tych tramwajów, tego ronda i tych torów czyli tej całej super inwestycji. Aaaa i jesli chodzi o prawo to owszem jest ono bardzo złe, prawo jest bardzo bardzo złe, jest złe, jest bardzo złe. - takie Kononowiczowe podsumowanie. To, że prawo jest złe nieusprawiedliwia wcale tego całego bałaganu. Ale już przed tym wszystkim wiedziałem jak to będzie, nietrudno to przewidzieć, bo to przecież Szczecin.

Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez MQ 0

lex napisał(a):

> Twierdzisz, że wyłonienie producenta sześciu wagonów > doczepnych jest takie trudne dla dużego i porządnego miasta to > co ma powiedzieć Kraków, Wrocław, Warszawa, Łódź, ktore > zamawiaja po 20 wagonow i nie maja z tym takiego przeogromnego > problemu jak nasze super miasto.

Na czym opierasz swe stwierdzenia? Gdybyś czasem poczytał newsy z działu "z kraju", to byś dowiedział się, że obecnie producenci w bardzo wielu przypadkach walczą do samego końca, oprotestowując każde rozstrzygnięcie na swoją niekorzyść. Przykład z wspomnianej przez Ciebie Warszawy - http://www.mkm.szczecin.pl/news.php?detail=1159986397.news
lex napisał(a):

[ciach prawie 50 linijek tekstu]

Dam Ci dobrą radę: zacznij pisać powieść - najlepiej coś o filozofii. ;->

wysłane przez Phobos 17

[ciach]

Sorry, ale czy ty naprawdę na każdego posta musisz odpowiadać elaboratem na 40 linijek, który w 90% traktuje o tym, że Szczecin jest zły i niedobry, Polska jest zła i niedobra, prawo jest złe i niedobre, a pozostałe 10% to powtarzanie wszystkiego tego, co wszyscy już i tak na dany temat wiedzą z poprzednich wypowiedzi?

Potrzebujesz miejsca na podzielenie się swoimi przemyśleniami? Załóż bloga...

-- Mourn the losses - because there are many, but celebrate the victories - because there are few

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez leks 15

Phobos napisał(a):

> Sorry, ale czy ty naprawdę na każdego posta musisz odpowiadać > elaboratem na 40 linijek, który w 90% traktuje o tym, że Szczecin > jest zły i niedobry, Polska jest zła i niedobra, prawo jest złe > i niedobre, a pozostałe 10% to powtarzanie wszystkiego tego, co > wszyscy już i tak na dany temat wiedzą z poprzednich wypowiedzi?

Tobie również przydarza się napisać "elaborat" i wcale tego Ci nikt nie wypomina. Nie chce Ci się czytać to nie czytaj (tylko nie powtarzaj, że wiesz, że jesteś zły i niedobry, bo ja też to wiem ) , skoro mam prawo - zresztą regulaminowe wypowiadania się na tym forum to się wypowiadam, a długość wypowiedzi nie ma tu nic do rzeczy.

> Potrzebujesz miejsca na podzielenie się swoimi przemyśleniami? > Załóż bloga...

Tak, najlepiej o TH i własnych kompleksach. Dodatkowo pod każdą "notką" "Prosheeee dafajcie komcieee!!!" Zresztą kto by czytał bloga z długimi wywodami o KM ;).

Z poważaniem - tak żebyś nie poczuł się czasem obrażony :).

wysłane przez X

lex napisał(a):

[ciach]

A czy Ty zawsze musisz atakować każdego, kto zwróci Ci uwagę?

"W Szwecji jest tyle samo samobójstw co w Polsce, bo tam jest ciemno" (c) Piotr Szumlewicz

wysłane przez leks 15

Romanas napisał(a):

> A czy Ty zawsze musisz atakować każdego, kto zwróci Ci uwagę?

Nikogo nie atakuje. Po prostu odpowiedziałem na to co mi zarzucono. Z mojej strony EOT - nie chce kolejnej kłotni. Dobrze wiem, że w pewnych sprawach moje zdanie dosyć znacząco różni się od waszych przekonań. Co do czego jęczycie, że w mieście jest źle, a kiedy coś złego się dzieje - jakieś konkretne wydarzenie wszyscy twierdzą, że lepiej się nie dało - przecież nie mamy pieniążków, a nasze miasto dokłada WSZELKICH starań by było jak najlepiej. Przy tym niezwykle dziwne wydaje mi się, że w innych miastach takie przetargi wyglądają dużo inaczej, wszystko idzie sprawniej, co widać nietylko w pojedyńczych przetargach, a po prostu sprawdzając tabor w spisie.

Przyznam, że wcześniej troche mnie poniosło - może nie do konca bylo przemyslane co napisalem, ale prawdy na pewno w tym co nieco jest - wierzcie mi, że gdyby w naszym mieście dobrze się tym zajmowano na pewno nasza KM wygladalaby duzo lepiej niz obecnie. Sorrka, że tak dużo linijek, no ale nie zmuszam do czytania tego. Dobra tak jak powiedziałem kończe swój temat ;).

lex napisał(a):

> Tobie również przydarza się napisać "elaborat" i wcale tego Ci > nikt nie wypomina. Nie chce Ci się czytać to nie czytaj (tylko nie

I ja napisałem elaboraty ale nikt się nie czepia (dziwne nie?)

> powtarzaj, że wiesz, że jesteś zły i niedobry, bo ja też to wiem > ) , skoro mam prawo - zresztą regulaminowe wypowiadania się na tym

Skoro wiesz to pomyśl o tym.

[ciach pozostałe głupoty]

Chodzi o to że twoj post był bezsensowny. I tylko dlatego czepili się ludzie. Nie zawarłeś tam niczego ciekawego ani nowego ani nieznanego. Po raz n-ty wyprodukowałeś to samo (szkoda ze nie dodałeś że uważasz że drugi kandydat na prezydenta byłby lepszy i pewnie lepiej by wszystko zrobił...).

-- Volvo ponad reszte busów :)

wysłane przez Moderator 0

Panowie, wasza dyskusja do niczego dobrego nie prowadzi, więc uważam, że najwyższa pora zakończyć tę bezsensowną dyskusję. EOT

moderator@mkm.szczecin.pl

lex napisał(a):

> dużo szybciej i sprawniej, a my oglądalibyśmy już w galerii

By sie dało to by zrobili.

> Twierdzisz, że wyłonienie producenta sześciu wagonów

Jest tak samo trudne jak wyłonienie producenta 100 wagonów.

> razy jeszcze będe sie za te miasto wstydził...

TO miasto jak już, a resztę bez komentarza zostawię.

> Nie dosc ze smieszny przetarg,

Taki na ile nas stać.

> spokojnie było wykorzystać na to by mieć np. 5

I na co ci one? Żeby je rozwalić pierwszego dnia?

> niskopodłogowców, bo mysle ze te kilka mln wiecej to nie taki > problem zwlaszcza ze inwestycja wspolfinansowana z UE. No, al

Oczywiście dorzuć te kilka mln, bo wbrew pozorom wcale dobry wujek z Brukseli nie da.

> pozostając przy tych doczepach. Nie dość, że tak długo > czekałem na wyniki to jeszcze odrazu zakładano, że wyniki

Skąd wiesz, że tak zakładano. Gdyby tak zakładano możliwe że przetarg zostałby unieważniony.

[ciach bzdury] > najtanszych jakie mozna zakupić. Niee no powiiny być z indywidualną klimatyzacją, skórzanymi fotelami podgrzewanymi, wykończenie z drewna i dywany na podłodze. elektrycznie regulowane szyby i ten fakt że są całkiem czarne to już pomijam bo to normalne.

> Pogratulować można jedynie tego ze w ogole ktos wpadl na taki > pomysl, by w ogole przy budowie ronda wybudować kilka metrów > toru z metalowego prętu, który MZK nazywa szyną - zamiast

Sam jesteś pręt.

> wymienic całe Ku Słońcu, a mało tego kupić aż 6 doczep ! No > genialne.

Możesz wymienić całą resztę Ku Słońcu - nikt się nie będzie gniewał - jak zaczniesz już jutro zdążysz przed 1.11.2007?

> Troche zszedłem z tematu, ale takie moje zdanie nt. tych

trochę...

P.S. Matkoicórko co za potwór - 50 bezsensownych linijek na które odpowiadam własciwie tylko w jednym celu - pokazać autorowi że wypisuje milion różnych bzdur. Od razu dołączam się do prośby o nie tworzenie tylu linijek głupot.

wysłane przez Moderator 0

> Sam jesteś pręt.

Rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale troszeczkę się pohamuj z takimi stwierdzeniami.

moderator@mkm.szczecin.pl
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

Moderator napisał(a):

> Rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale troszeczkę się pohamuj z takimi > stwierdzeniami.

Tym razem nie dałem rady... Już wcześniej korcił tymi prętami...

wysłane przez torwid 64

lex napisał(a):

> Że prawo jest złe to mi mówić nie musisz...

Ja się jednak przyłączę. Tyle tekstu i bez sensu, to faktycznie przesada. Wczoraj spierając się ze mną w innej kwestii przyznałeś że jesteś małolat (nielat?). Weź więc pod uwagę, że życie to nie bajka o Czerwonym Kapturku i rządzi się swoimi prawami. A to, że Ty byś zrobił inaczej, nie znaczy że można. Nawet jeśli na logikę masz rację. Historia tego przetargu ma kilka lat i wierz mi, że gdyby w tym kraju były normalne przepisy, tramwaje mielibyśmy dawno. Wiele miesięcy czekaliśmy na akceptacje wniosku i podpis wojewody, ponad rok chyba trwała ocena wniosku, przetarg kilkakrotnie przesuwano nie z powodu widzimisię miasta, tylko że potencjalni oferenci mieli taką możliwość i z niej korzystali, podobnie jak teraz z protestów. A prawdę mówiąc wolę protesty, bo to oznacza, że coś jednak się toczy do przodu. Śledzę w tym mieście wiele przetargów i wierz mi: jeśli nie ma protestów to dlatego, że nie zgłosił się żaden chętny. Ostatnia rzecz: gdybyś zamiast zanudzać nas wypracowaniem, które jest o niczym poczytał trochę archowum, wiedziałbyś, jak skomplikowane były procedury i dlaczego doczep jest 6, a nie 5 czy 9 i dlaczego była mowa wyłącznie o doczepach a nie niskopodłogowcach. Wałkowaliśmy to wielokrotnie.

-- Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...

Przełożony ma ZAWSZE rację, niestety...