Forum

"Gąsienica" na trasie

film
czas trwania: 4:32
odtwórz
"Gąsienica" na trasie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią

wysłane przez solniczka53

A czemu wyświetlacz miga? Tak będzie zawsze, czy to jest awaria?

wysłane przez Helionpl 0

solniczka53 napisał(a):

> A czemu wyświetlacz miga? Tak będzie zawsze, czy to jest > awaria?

To wina kamery. :) Normalnie nie miga.

wysłane przez Phobos 17

solniczka53 napisał(a):

> A czemu wyświetlacz miga? Tak będzie zawsze, czy to jest > awaria?

To nie jest awaria. Luke_Police chyba to już kiedyś tłumaczył. Celem zaoszczędzienia energii diody migają jakieś 25 czy 30 razy na sekundę. Dla ludzkiego oka nie ma to znaczenia, ale filmy nagrywane są z określoną ilością klatek na sekundę, która nie musi być zbieżna z ilością odświeżeń wyświetlacza. Ponieważ kamera i wyświetlacz nie są ze sobą w fazie - stąd taki efekt.

-- Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

Masz prawo odmówić odpowiedzi na ten post. Bez względu, czy z tego prawa skorzystasz - wszystko co napiszesz może być wykorzystane przeciwko tobie.

wysłane przez MarcinB

Phobos napisał(a):

> To nie jest awaria. Luke_Police chyba to już kiedyś > tłumaczył. Celem zaoszczędzienia energii diody migają > jakieś 25 czy 30 razy na sekundę. Dla ludzkiego oka nie ma to > znaczenia, ale filmy nagrywane są z określoną ilością > klatek na sekundę, która nie musi być zbieżna z ilością > odświeżeń wyświetlacza. Ponieważ kamera i wyświetlacz nie > są ze sobą w fazie - stąd taki efekt.

Dokładnie. Na tym filmiku widać dobrze to zjawisko, choć z pozoru wyglada to na cud : http://www.joemonster.org/filmy/4837/Jak_ten_helikopter_moze_latac_

wysłane przez LinX 13

solniczka53 napisał(a):

> A czemu wyświetlacz miga? Tak będzie zawsze, czy to jest > awaria?

Multipleksowe działanie wyświetlacza. W rzeczywistości miga, tylko na tyle szybko, że ludzki oko widzi to w postaci ciągłego świecenia.

wysłane przez Luke_Police  163

LinX napisał(a):

> Multipleksowe działanie wyświetlacza. W rzeczywistości miga, > tylko na tyle szybko, że ludzki oko widzi to w postaci > ciągłego świecenia.

Pewnie każdy miał kiedyś złudzenie "pływającego wyświetlacza" kiedy przesuwał wzrok po nim lub patrzył na niego z pokładu pojazdu, który jechał po nierównościach. Zjawisko pływania napisu również świadczy o multipleksowaniu i jest chyba jedyną metodą naocznej weryfikacji migotania napisu, bez wykorzystywania gadżetów zewnętrznych (aparat, kamera, telefon komórkowy...).

-- "Po tramwaj przyjechał zapasowy motorniczy, który zawiózł go do zajezdni" - Gazeta Wyborcza o zgubionym na trasie wagonie T6A2D.

Technik serwisu :)

wysłane przez LinX 13

Luke_Police napisał(a):

> Pewnie każdy miał kiedyś złudzenie "pływającego > wyświetlacza" kiedy przesuwał wzrok po nim lub patrzył na > niego z pokładu pojazdu, który jechał po nierównościach. > Zjawisko pływania napisu również świadczy o multipleksowaniu > i jest chyba jedyną metodą naocznej weryfikacji migotania > napisu, bez wykorzystywania gadżetów zewnętrznych (aparat, > kamera, telefon komórkowy...).

Mam jeszcze jeden sposób - patrzenie kątem przymrużonego oka. Choć przyzam, że da się tak zrobić multipleksację żeby ten efekt był mniej zauważalny - zwiększenie częstotliwości - co od strony technicznej nie zawsze jest korzystne.