Forum

Najnowsza linia jest krótka, ale przebiega przez dwie gminy

zdjęcie
Najnowsza linia jest krótka, ale przebiega przez dwie gminy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Jechałem nim dzisiaj i zauważyłem, że podczas jazdy wpada w straszne wibracje. Nie wiem czego to jest wina, ale według mnie coś ze sprzęgłem, może z tylnym mostem.
lukaszenko napisał(a):

> Jechałem nim dzisiaj i zauważyłem, że podczas jazdy wpada > w straszne wibracje. Nie wiem czego to jest wina, ale według > mnie coś ze sprzęgłem, może z tylnym mostem.

Raczej tylny most. Wóz stoi na kanale i coś przy nim majstrują.

wysłane przez konrad123456

Jak frekwencja na tej linii dzisiaj?
konrad123456 napisał(a):

> Jak frekwencja na tej linii dzisiaj?

Znajomy mówił, że na kursie zaraz po 9 z Mierzyna całkiem dobra - wszystkie fotele zajęte.
ilm19 napisał(a):

> Znajomy mówił, że na kursie zaraz po 9 z Mierzyna całkiem > dobra - wszystkie fotele zajęte. Podejrzewam, że tabor MIDI będzie podstawą na tej linii, więcej raczej nie trzeba.
PrzemekSzczecin napisał(a):

> Podejrzewam, że tabor MIDI będzie podstawą na tej linii, > więcej raczej nie trzeba.

Także nie sądzę, żeby potrzebne było coś więcej. Niemniej jednak, jeśli MIDI będzie jeździć pełne, to będzie już bardzo dobrze.
ilm19 napisał(a):

> Także nie sądzę, żeby potrzebne było coś więcej. Niemniej > jednak, jeśli MIDI będzie jeździć pełne, to będzie już > bardzo dobrze. Wydaje mi się, że to tylko kwestia czasu. Mierzynowi potrzebna była taka forma komunikacji, teraz tylko ludzie muszą do tego przywyknąć i będzie dobrze. Wzrośnie popyt to będzie można myśleć o "ekspansji" sieci ZDiTM do kolejnych miejscowości ;)
PrzemekSzczecin napisał(a):

> Wydaje mi się, że to tylko kwestia czasu. Mierzynowi potrzebna > była taka forma komunikacji, teraz tylko ludzie muszą do tego > przywyknąć i będzie dobrze. Wzrośnie popyt to będzie można > myśleć o "ekspansji" sieci ZDiTM do kolejnych miejscowości ;)

Jechałem kursem o 14:10 z Gumieniec i było ok. 10-12 osób na pokładzie. Natomiast ludzie często mylili tą linię z PKSem i pytali się czy jedzie na Lubieszyn(co dla mnie jest dziwne bo na wyświetlaczu wyraźnie wszystko było napisane.
lukaszenko napisał(a):

> Jechałem kursem o 14:10 z Gumieniec i było ok. 10-12 osób na > pokładzie. Natomiast ludzie często mylili tą linię z PKSem i pytali > się czy jedzie na Lubieszyn(co dla mnie jest dziwne bo na > wyświetlaczu wyraźnie wszystko było napisane. Bo ludzie to z zasady nie czytają tego, co jest bardzo wyraźnie napisane. Często wsiadają w pierwszy autobus który przyjeżdża i robią zamieszanie dowiadując się czy to jest linia X czy Y. Tak jeszcze z ciekawości - są zapowiedzi?
Między cytatem a wypowiedzią proszę wstawiać enter.
PrzemekSzczecin napisał(a):

> Tak jeszcze z ciekawości - są zapowiedzi?

Jechałem 1510 20 lutego i jeszcze nie miał. Chyba, że chodzi o linię 89. Niestety są. Nagrane przez SPAK ich beznadziejną lektorką, jedynie zapowiedź "Mierzyn" jest nagrana przez panią od całej reszty zapowiedzi. Nie wiem czy w SPAKu nie wiedzą, że mogą zamówić zapowiedzi w Pixelu, albo zmontować te, które są do zmontowania możliwe (np. Orzeszkowej nż, Mierzyn Szkoła, Reduty Ordona nż itd.) Jakoś w SPADzie nie ma tym problemów (zmontowali "Ogrody Górki Ustowskie nż").
wsad123 napisał(a):

> Nie wiem czy w SPAKu nie wiedzą, że mogą > zamówić zapowiedzi w Pixelu, albo zmontować te, które są do > zmontowania możliwe (np. Orzeszkowej nż, Mierzyn Szkoła, Reduty > Ordona nż itd.) Jakoś w SPADzie nie ma tym problemów (zmontowali > "Ogrody Górki Ustowskie nż").

A no właśnie, jak to jest z zamawianiem dodatkowych zapowiedzi? Przecież Pixel za darmo tego robił nie będzie, a to chyba raczej leży po stronie ZDiTM, niż w interesie SPAK.
Z tego co się orientuję to jedna zapowiedź w Pixelu kosztuje ok. 30zł brutto, a zapowiedzi zamawiają poszczególne spółki. Muszę wysłać maila do SPAKu, że mogę im nieodpłatnie zmontować kilka zapowiedzi. Na dniach wyślę im zapowiedź "Kościelna 12 nż", "Nad Odrą 4" i Kormoranów nż głosem Aliny (Pixel tak określa panią, która nagrała większość zapowiedzi do Szczecina). Mam nadzieję, że wykorzystają.
wsad123 napisał(a):

> Z tego co się orientuję to jedna zapowiedź w Pixelu kosztuje ok. > 30zł brutto, a zapowiedzi zamawiają poszczególne spółki.

Skoro to jest tak "drogo" to może niech SPAK poprosi SPAD aby użyczyli im zapowiedzi, które dograli w Pixelu. Według mnie chyba zbyt dużych problemów nie będzie :) a będzie to taniej niż te ponad 30 zł za zapowiedź.

Co mnie dziwi to fakt, że kiedyś wspominaliście, że przystanki np. Taczaka nż, Zielona czy Matejki były zapowiadane w autobusach SPAK-u przez p. Alinę z Pixela. Po krótkim czasie już były zapowiadane przez gadaczkę zatrudnioną przez SPAK a np. na trasie linii 87 przystanek Krasińskiego Wiadukt jest zapowiadany przez p. Alinę :D (jechałem w piątek Solarisem 1908).

Pani, którą dogrywają zapowiedzi w SPAK-u mówi baardzo niewyraźnie i za cicho. Część zapowiedzi np. Warzymice Hurtownia nż jest nagrana cicho a np. Podbórz bardzo głośno :)

A czy pani z Pixela, która mówi w zapowiedziach SPAK-u i SPAD-u to jeszcze pracuje?
wolvo1565 napisał(a):

> Pani, którą dogrywają zapowiedzi w SPAK-u mówi baardzo niewyraźnie > i za cicho. Część zapowiedzi np. Warzymice Hurtownia nż jest > nagrana cicho a np. Podbórz bardzo głośno :)

Widocznie komunikaty nie przeszły odpowiedniej obróbki cyfrowej przed wrzuceniem ich w system. Inna sprawa: na linii 58 część autobusów SPAK zapowiada nowe przystanki przy ulicy Robotniczej, a część ich nie zapowiada emitując tylko ding dong i dalej cisza.

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)
Luke_Police napisał(a):

> Inna sprawa: na linii 58 część autobusów > SPAK zapowiada nowe przystanki przy ulicy Robotniczej, a część ich > nie zapowiada emitując tylko ding dong i dalej cisza.

Tak samo jest z przystankiem Dworzec Niiebuszewo dla 51, 78, 87. A już 4 miesiące od wprowadzenia zmian...
wolvo1565 napisał(a):

> A czy pani z Pixela, która mówi w zapowiedziach SPAK-u i SPAD-u to > jeszcze pracuje?

Niestety nie. Obecnie obowiązującym lektorem Pixela jest Agnieszka (Warzymice Os. Kresy, Ustowo Auchan, Potoczna nż).
wsad123 napisał(a):

> Niestety nie. Obecnie obowiązującym lektorem Pixela jest Agnieszka > (Warzymice Os. Kresy, Ustowo Auchan, Potoczna nż).

Ale pani Agnieszka ma chyba bardzo podobny głos do pani Aliny ;) Czy jest gdzieś w internecie jakaś zapowiedź głosowa z tą panią Agnieszką?
wolvo1565 napisał(a):

Czy > jest gdzieś w internecie jakaś zapowiedź głosowa z tą panią > Agnieszką?

W internecie nigdzie nie spotkałem, ale mam nagrania z autobusu, mogę wysłać na maila/przez gg ;)
wolvo1565 napisał(a):

>  > A czy pani z Pixela, która mówi w zapowiedziach SPAK-u i SPAD-u to > jeszcze pracuje?

Pani z Pixela to głos wgrany w komputer. Jest to syntezator mowy. bardzo dobry, ale jednak. U nas w Białymstoku gada ta sama pani (na początku był pan). Ona też gada na dworcu głównym w Poznaniu.
PrzemekSzczecin napisał(a):

> wsad123 napisał(a):

> > Nie wiem czy w SPAKu nie wiedzą, że mogą > > zamówić zapowiedzi w Pixelu, albo zmontować te, które są do > > zmontowania możliwe (np. Orzeszkowej nż, Mierzyn Szkoła, Reduty > > Ordona nż itd.) Jakoś w SPADzie nie ma tym problemów (zmontowali > > "Ogrody Górki Ustowskie nż"). >  > A no właśnie, jak to jest z zamawianiem dodatkowych zapowiedzi? > Przecież Pixel za darmo tego robił nie będzie, a to chyba raczej > leży po stronie ZDiTM, niż w interesie SPAK.

ZDiTM nie ma nic do zapowiedzi, każda spółka ma swoje i ZDiTM się tym nie zajmuje, on jest tylko organizatorem. Pixel drogo sie ceni za jedną zapowiedź (nawet nie powiem, bo nie uwierzysz :P), więc SPAK sam nagrywa sobie zapowiedzi własną lektorką. Natomiast SPAD cały czas dogrywa u Pixela (co mnie sie podoba), mając w ten sposób zapowiedzi w 3 lektorach :D

-- Komunikacja Miejska, to moja pasja, a informacja pasażerska - specjalizacja... ;)

Pixel Serwis Bydgoszcz. Nowoczesne Technologie w Podróży....
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
  > ZDiTM nie ma nic do zapowiedzi, każda spółka ma swoje i ZDiTM się > tym nie zajmuje, on jest tylko organizatorem. Pixel drogo sie ceni za > jedną zapowiedź (nawet nie powiem, bo nie uwierzysz :P), więc SPAK > sam nagrywa sobie zapowiedzi własną lektorką. Natomiast SPAD cały > czas dogrywa u Pixela (co mnie sie podoba), mając w ten sposób > zapowiedzi w 3 lektorach :D

I to jest błąd. W Białymstoku sprawa zapowiedzi przystankowych należy do organizatora, a nie przewoźników. Dzięki temu są jednolite i zmieniają się podczas np. objazdów. To można zrobić we wszystkich autobusach jednym kliknięciem entera.
W Białymstoku sprawa zapowiedzi przystankowych > należy do organizatora, a nie przewoźników. Dzięki temu są > jednolite i zmieniają się podczas np. objazdów. To można zrobić we > wszystkich autobusach jednym kliknięciem entera.

I tu masz rację! Gdyby ZDiTM, jako organizator zapewniałoby zapowiedzi, każda spółka miałaby jednego, tego samego lektora, co wyglądałoby estetycznie.

-- Komunikacja Miejska, to moja pasja, a informacja pasażerska - specjalizacja... ;)

Pixel Serwis Bydgoszcz. Nowoczesne Technologie w Podróży....
Piotr_B napisał(a):

> I to jest błąd. W Białymstoku sprawa zapowiedzi przystankowych > należy do organizatora, a nie przewoźników. Dzięki temu są > jednolite i zmieniają się podczas np. objazdów. To można zrobić we > wszystkich autobusach jednym kliknięciem entera.

No ba, może nasz cudowny II etap systemu da taką nowoczesną możliwość?
Jasiek napisał(a):

> No ba, może nasz cudowny II etap systemu da taką nowoczesną > możliwość?

Ten system nie ma nic wspólnego z autobusową/tramwajową informacją pasażerską.

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)
Luke_Police napisał(a):

> Ten system nie ma nic wspólnego z autobusową/tramwajową informacją > pasażerską.

Ależ miał mieć, gdyż monitory LCD to część tej informacji, a co do jednakowego systemu nagrań przecież można to było zażyczyć sobie w przetargu na dwa etapy.
Jasiek napisał(a):

> Ależ miał mieć, gdyż monitory LCD to część tej informacji, a co > do jednakowego systemu nagrań przecież można to było zażyczyć > sobie w przetargu na dwa etapy.

Wątpię czy którykolwiek producent na rynku byłby w stanie zapewnić kompatybilność komunikacyjną i funkcjonalną swoich urządzeń z systemami R&G, Pixel i Novamedia - bo takie właśnie systemy informacji pasażerskiej w szczecińsko-polickich pojazdach funkcjonują. Prawdopodobnie jeszcze coś innego stosuje PKS Szczecin, który przecież obsługuje nasze linie nocne.

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.
Luke_Police napisał(a):

> Wątpię czy którykolwiek producent na rynku byłby w stanie zapewnić > kompatybilność komunikacyjną i funkcjonalną swoich urządzeń z > systemami R&G, Pixel i Novamedia - bo takie właśnie systemy > informacji pasażerskiej w szczecińsko-polickich pojazdach > funkcjonują. Prawdopodobnie jeszcze coś innego stosuje PKS Szczecin, > który > przecież obsługuje nasze linie nocne.

Ależ to nie musi być kompatybilne. Masz sygnał GPS (chyba na tym ma się opierać ten cały ultra-bomba-hiper-system (ktoś mnie pouczał, że te super hiper itd. piszemy łącznie z wyrazem). Wgrywasz współrzędne miejsca w którym mają być odtworzone nagrania i wio. Wtedy np. podczas objazdu nie było by kwiatków typu następny przystanek Nad Odrą Huta podczas gdy autobus 102 jedzie objazdem przez Przęsocin i jest w szczerym polu. Możnaby zrobić tak że jeśli trasa objazdu pokrywa się z trasą innej linii to w danym autobusie linii 102 odtwarzane są komunikaty z linii 107 np Szosa Polska Ranczo.

-- SPPK Police - mimo wielu, wielu, trudów istnieje już 15 lat.
Na tym forum piszę o swoich zainteresowaniach, nie o pracy.

Na tym forum piszę o swoich zainteresowaniach, nie o pracy.
MlodyS53 napisał(a):

> Ależ to nie musi być kompatybilne. > Masz sygnał GPS [...] > Wgrywasz współrzędne miejsca w którym mają być odtworzone > nagrania i wio. > Wtedy np. podczas objazdu nie było by kwiatków typu następny > przystanek Nad Odrą Huta podczas gdy autobus 102 jedzie objazdem przez > Przęsocin i jest w szczerym polu.

No jak nie musi? Wedle twojej propozycji komunikat zostałby wyemitowany co najwyżej w kabinie kierowcy (przez ten mały głośniczek, który kierowcy regularnie wypinają, bo przeszkadza im terkotanie przypominające zakłócenia pochodzące od telefonu komórkowego).

Niby skąd głośniki w przedziale pasażerskim mają wiedzieć, że kierowca otrzymał jakiś komunikat? Owszem sygnały akustyczne ze sobą można sumować, ale powinno się to odbyć np. poprzez odpowiednią drabinkę na wejściu wzmacniacza akustycznego. Głośniki systemu informacji pasażerskiej w autobusie/tramwaju nie są połączone z GMV.

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)

wysłane przez (użytkownik usunięty)

Luke_Police napisał(a):

> No jak nie musi? Wedle twojej propozycji komunikat zostałby > wyemitowany co najwyżej w kabinie kierowcy (przez ten mały > głośniczek, który kierowcy regularnie wypinają, bo przeszkadza im > terkotanie przypominające zakłócenia pochodzące od telefonu > komórkowego). >  > Niby skąd głośniki w przedziale pasażerskim mają wiedzieć, że > kierowca otrzymał jakiś komunikat? Owszem sygnały akustyczne ze > sobą można sumować, ale powinno się to odbyć np. poprzez > odpowiednią drabinkę na wejściu wzmacniacza akustycznego. Głośniki > systemu informacji pasażerskiej w autobusie/tramwaju nie są > połączone z GMV.

Może dodatkowe głośniki obsługiwane przez GMV ?
MlodyS53 napisał(a):

> Wgrywasz współrzędne miejsca w którym mają być odtworzone > nagrania i wio.

To nie jest takie proste. Po pierwsze dokładność współrzędnych słupków wyznaczonych przez ZDiTM czasem bywa dyskusyjna - widziałem już różnice rzędu kilkudziesięciu metrów. Dlatego musiałaby być wyznaczona "strefa przystankowa" - na tyle duża, żeby niwelowała przynajmniej drobniejsze błędy, ale na tyle mała, żeby nie były zapowiadane np. przystanki w przeciwnym kierunku.
Luke_Police napisał(a):

[ciach]

Nie wiem jak jest to rozwiązane w stolicy, ale niezależnie od producenta SIP (czy to "stare" BUSE, Novamedia, Macrosystem itd.) wszystkie zapowiedzi w autobusach i tramwajach czytane są przez Tomasza Knapika. Albo do każdego systemu wgrywają osobno albo mają może jakiś "autorski" program do zarządzania wszystkim. :)
mike_1994 napisał(a):

> Nie wiem jak jest to rozwiązane w stolicy, ale niezależnie od > producenta SIP (czy to "stare" BUSE, Novamedia, Macrosystem itd.) > wszystkie zapowiedzi w autobusach i tramwajach czytane są przez > Tomasza Knapika. Albo do każdego systemu wgrywają osobno albo mają > może jakiś "autorski" program do zarządzania wszystkim. :)

Czyli da się, tylko u nas jest bałagan bo każdy sobie rzepkę skrobie, a Zditm tego nie ogarnia.
Luke_Police napisał(a):

> > Wątpię czy którykolwiek producent na rynku byłby w stanie zapewnić > kompatybilność komunikacyjną i funkcjonalną swoich urządzeń z > systemami R&G, Pixel i Novamedia - bo takie właśnie systemy > informacji pasażerskiej w szczecińsko-polickich pojazdach > funkcjonują. Prawdopodobnie jeszcze coś innego stosuje PKS Szczecin, > który > przecież obsługuje nasze linie nocne.

W Białymstoku jest tylko PIXEL i sprawa prosta. Tak prowadzony był przetarg, by wygrał PIXEL, dzięki temu nowy system jest kompatybilny ze starszymi wersjami, np. z kasownikami elektronicznymi. Startowała Mennica i R&G, były protesty, ale nic nie dały.
solariadi1 napisał(a):

> ZDiTM nie ma nic do zapowiedzi, każda spółka ma swoje i ZDiTM się > tym nie zajmuje, on jest tylko organizatorem.

Trochę jednak ma. Baza komunikatów co prawda leży po stronie przewoźników, ale przypisanie ich do odpowiednich przystanków poniekąd wynika z Municomu, czyli rozkładówki/kursówki napisanej w ZDiTM.

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)
wsad123 napisał(a):

> Nie wiem czy w SPAKu nie wiedzą, że mogą > zamówić zapowiedzi w Pixelu, albo zmontować te, które są do > zmontowania możliwe (np. Orzeszkowej nż, Mierzyn Szkoła, Reduty > Ordona nż itd.)

Montaż komunikatów na podstawie dostępnych zarejestrowanych słów zawartych w innych komunikatach to raptem chwila roboty w dowolnym darmowym programie do masteringu nagrań dźwiękowych. Choćby taki GoldWave - bardzo poręczne narzędzie i wybitnie proste w obsłudze, obsługuje multum formatów plików dźwiękowych.

Schody zaczynają się, gdy chcemy "zbudować" (nagrać) nowy komunikat korzystając z "głosu" określonej osoby. Wtedy wchodzimy w syntezatory mowy, formanty, tony krtaniowe i generalnie da się to zrobić, ale zaawansowane narzędzia komputerowe dające zadowalające efekty już nie są darmowe.

-- Technik serwisu :)

Technik serwisu :)
Luke_Police napisał(a):

> Montaż komunikatów na podstawie dostępnych zarejestrowanych słów > zawartych w innych komunikatach to raptem chwila roboty w dowolnym > darmowym programie do masteringu nagrań dźwiękowych.

No właśnie tym bardziej nie rozumiem SPAKu, który psuje normalne zapowiedzi i zamienia je na panią, która nie wymawia "r"! Taki problem zmontować "Reduty Ordona nż" z "Reduty Ordona" i standardowego "nż"? Tak trudno zmontować "Kormoranów nż" z "Kormoranów Pętla" i "nż"? Czy to naprawdę takie trudne?!
Luke_Police napisał(a):

> > Schody zaczynają się, gdy chcemy "zbudować" (nagrać) nowy komunikat > korzystając z "głosu" określonej osoby. Wtedy wchodzimy w > syntezatory mowy, formanty, tony krtaniowe i generalnie da się to > zrobić, ale zaawansowane narzędzia komputerowe dające zadowalające > efekty już nie są darmowe.

Zawsze w specyfikacji przetargowej na system można zawrzeć punkt mówiący o dostarczeniu narzędzia do tworzenia komunikatów głosowych. Jak wywalasz paręnaście milionów złotych na system, to taki program to drobiazg.
Piotr_B napisał(a):

> Zawsze w specyfikacji przetargowej na system można zawrzeć punkt > mówiący o dostarczeniu narzędzia do tworzenia komunikatów > głosowych. Jak wywalasz paręnaście milionów złotych na system, to > taki program to drobiazg.

Chłopaki (Luke_Police, Piotr_B) macie rację, bo jest możliwość zamówienia w Ivonie głosu syntezatora mowy, niestety koszt tej usługi jest duży, więc nie ma co liczyć na ten krok. Jak zauważyłem SPAK, nagrał, ale nie dogrywał zapowiedzi w Pixelu, ale za to SPAD cały czas trzyma poziom zamawiając pliki w Pixelu i dążąc do ujednolicenia lektora, a ja będę próbował im w tym pomóc :)

-- Komunikacja Miejska, to moja pasja, a informacja pasażerska - specjalizacja... ;)

Pixel Serwis Bydgoszcz. Nowoczesne Technologie w Podróży....
Post został wyedytowany przez autora.
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.