Forum

Przetarg na nowe autobusy elektryczne

Ogłoszony został przetarg na zakup 8 autobusów elektrycznych. Firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie ofert do 5 czerwca br.

wysłane przez kasper1 50

Mam taką nadzieję, że w tym przetargu na osiem autobusów elektrycznych wygra Mercedes-Benz lub Volvo.

PKS Szczecin - STOP masowych kasacji i kupowania szrotu z BVG Berlina.
kasper1 napisał(a):
Mam taką nadzieję, że w tym przetargu na osiem autobusów elektrycznych wygra Mercedes-Benz lub Volvo.

Ja obstawiałbym Solarisy bo w Szczecinie sytuacja taborowa jest taka że jeżdzi ok 200 Solarisów i myślę że szanse na wybór tego samego produktu są spore Solaris jako jedyny wywiązuje się z umów

SU18 #788 Król Szos Na Zabytek
SU18,75#2200 Pod Palnik
LOZOI napisał(a):
Ja obstawiałbym Solarisy bo w Szczecinie sytuacja taborowa jest taka że jeżdzi ok 200 Solarisów i myślę że szanse na wybór tego samego produktu są spore Solaris jako jedyny wywiązuje się z umów

To co już zawsze będą jeździć w Szczecinie Solarisy??

"W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D
3
bartez napisał(a):
To co już zawsze będą jeździć w Szczecinie Solarisy??

Tak, w końcu tylko ta marka dostarczała nowe pojazdy dla Szczecina :>
LOZOI napisał(a):
J Solaris jako jedyny wywiązuje się z umów

Myślę, że to dość mocna przesada.

#TramwajemPoŚwiecie
4
fan004 napisał(a):
Myślę, że to dość mocna przesada.

Volvo byłoby dobrym wyborem bo jednak przez długi okres były podstawą taboru 18 metrowego. Mercedes jest drogi więc wątpię żeby go wybrali. Scania nie robi elektrycznych przegubów a mogłaby też u nas być. Solaris wg. mnie się już przejadł więc jeśli go wybiorą to raczej będą mieli jakiś rabat bo tak jakby jesteśmy stałymi klientami
Michau napisał(a):
Volvo byłoby dobrym wyborem bo jednak przez długi okres były podstawą taboru 18 metrowego. Mercedes jest drogi więc wątpię żeby go wybrali. Scania nie robi elektrycznych przegubów a mogłaby też u nas być. Solaris wg. mnie się już przejadł więc jeśli go wybiorą to raczej będą mieli jakiś rabat bo tak jakby jesteśmy stałymi klientami

Z tym Volvem się zgodzę, ta marka może się na nowo odrodzić u nas

SU18 #788 Król Szos Na Zabytek
SU18,75#2200 Pod Palnik
1
LOZOI napisał(a):
Z tym Volvem się zgodzę, ta marka może się na nowo odrodzić u nas

Obawiam się, że długa, wspólna historia naszego miasta i autobusów marki Volvo nie wystarczy do wygrania przetargu. Cena ma wagę 60% w tym postępowaniu, więc pewnie wygra firma dająca najtańszą propozycję.

Tu fragment od BIP-u o wadze kryteriów na wybór oferty:
"Kryteria określone poniżej
Kryterium jakości - Nazwa: Zużycie energii / Waga: 20 %
Kryterium jakości - Nazwa: Klimatyzacja - Ilość czynnika chłodzącego / Waga: 5 %
Kryterium jakości - Nazwa: Podatność obsługowo-serwisowa / Waga: 5 %
Kryterium jakości - Nazwa: Zawieszenie / Waga: 5 %
Kryterium jakości - Nazwa: Szyba przednia / Waga: 5 %
Cena - Waga: 60 %"

#TramwajemPoŚwiecie
1
LOZOI napisał(a):
Z tym Volvem się zgodzę, ta marka może się na nowo odrodzić u nas

Obawiam się, że sentyment i biznes coraz rzadziej idą ze sobą w parze. Tym bardziej, że nie ma co porównywać B10MA z obecnymi pojazdami, bo przeskok technologiczny w tym przypadku jest nieporównywalny. Z resztą przygody z kilkoma pojazdami 7700 i 7700A pokazały, że są problemy z ich utrzymaniem (aczkolwiek zakładam także, że mogły być to szczególne przypadki tych konkretnych egzemplarzy). Ja mam swojego faworyta rzecz jasna, ale trzeba poczekać na rozwój sytuacji.
Post został wyedytowany przez autora.
11

wysłane przez konjo  4

LOZOI napisał(a):
Z tym Volvem się zgodzę, ta marka może się na nowo odrodzić u nas

Hmm. Zarówno na Volvo Used Buses, Truck Scout24 i Alga.de są oferty Volvo 7700 i 7900. Krótkich, długich i nawet hybrydowych. I jakoś nikt w naszych zajezdniach nie kwapi się do uzupełniania taboru poprzez zakupy używanych Volvo.

So never mind the darkness.
3
konjo napisał(a):
Hmm. Zarówno na Volvo Used Buses, Truck Scout24 i Alga.de są oferty Volvo 7700 i 7900. Krótkich, długich i nawet hybrydowych. I jakoś nikt w naszych zajezdniach nie kwapi się do uzupełniania taboru poprzez zakupy używanych Volvo.

Bardzo prosty wniosek - Volvo jest drogie w utrzymaniu i ich części wraz z serwisem są bardzo drogie.

PKS Szczecin - STOP masowych kasacji i kupowania szrotu z BVG Berlina.
3
Michau napisał(a):
Volvo byłoby dobrym wyborem bo jednak przez długi okres były podstawą taboru 18 metrowego. Mercedes jest drogi więc wątpię żeby go wybrali. Scania nie robi elektrycznych przegubów a mogłaby też u nas być. Solaris wg. mnie się już przejadł więc jeśli go wybiorą to raczej będą mieli jakiś rabat bo tak jakby jesteśmy stałymi klientami

Volvo byłoby dobrym wyborem gdybyśmy eksploatowali jakieś w miarę nowe autobusy tego producenta. Solaris jest najkorzystniejszą opcją ze wszystkich, bo w przeciwieństwie do Volvo możemy zamawiać części w dużych ilościach i mechanicy również są zaznajomieni z tą marką. Do tego dochodzi jeszcze rzecz jasna cena, która gra tutaj kluczową rolę.

Pozdrawiam :-)
8

wysłane przez Luke_Police  163

Kanarek napisał(a):
Volvo byłoby dobrym wyborem gdybyśmy eksploatowali jakieś w miarę nowe autobusy tego producenta. Solaris jest najkorzystniejszą opcją ze wszystkich, bo w przeciwieństwie do Volvo możemy zamawiać części w dużych ilościach i mechanicy również są zaznajomieni z tą marką. Do tego dochodzi jeszcze rzecz jasna cena, która gra tutaj kluczową rolę.

Patrząc na to, jacy producenci są obecnie zainteresowani przetargami na autobusy elektryczne w Polsce, to spodziewałbym się udziału w postępowaniu producentów Solaris, Volvo i może MAN. Ewentualnie jakiś SOR mógłby jeszcze wystartować, choć Szczecin to już trochę daleko od nich leży. Evobus dotychczas nie był zainteresowany przetargami w Szczecinie, więc nie liczyłbym na udział Mercedesa. Wybór Solarisa wydaje się najrozsądniejszy, chociaż w Koszalinie niedawno zakupiono hybrydy od Volvo.

Technik serwisu :)
10
Michau napisał(a):
Volvo byłoby dobrym wyborem bo jednak przez długi okres były podstawą taboru 18 metrowego.

Zawsze mogliby "pożyczyć" jakieś części z MTiK albo STMKM ;)

"W Piśmie nie napisano: nie będziesz wciskał gazu do deski.":D
1