Forum

Pierwsze próby

Około godziny 8:10 na ulicy Szafera widziano wagon techniczny 4N 027 w obstawie służb dyżurnych, wykonujący pierwsze jazdy próbne po nowym torowisku w kierunku pętli przy hali widowiskowo-sportowej. Pojazd jednak nie wjedzie jeszcze na nieukończoną pętlę. 

wysłane przez Waszka 80

Wszystkie wczorajsze 'newsy' mają dopisek prima aprilis, oprócz tego. Czyli to wydarzenie faktycznie miało miejsce?

@opowiesciwobiektywie

wysłane przez MQ ?

Waszka napisał(a):
Czyli to wydarzenie faktycznie miało miejsce?

Nie, zapomniałem dopisać. Ale skoro pytanie się pojawiło to znaczy, że nie było to takie oczywiste :)
2

wysłane przez fan004 85

MQ napisał(a):
Nie, zapomniałem dopisać. Ale skoro pytanie się pojawiło to znaczy, że nie było to takie oczywiste :)

A tak z ciekawości... gdyby hipotetycznie zdecydowano się na takie próby bez wjazdu na pętlę (pomijając ich irracjonalność) tramwaj musiał by w dwie strony przejechać po jednym torze, gdyż nie miałby możliwości jego zmiany. Jak bardzo (nie)legalne byłby taki przejazd w drodze powrotnej skoro wóz jedzie pod prąd po wydzielonym torowisku? Jak taka jazda jest postrzegana z punktu widzenia prawa?

#TramwajemPoŚwiecie

wysłane przez 333Wojtas333 15

fan004 napisał(a):
A tak z ciekawości... gdyby hipotetycznie zdecydowano się na takie próby bez wjazdu na pętlę (pomijając ich irracjonalność) tramwaj musiał by w dwie strony przejechać po jednym torze, gdyż nie miałby możliwości jego zmiany. Jak bardzo (nie)legalne byłby taki przejazd w drodze powrotnej skoro wóz jedzie pod prąd po wydzielonym torowisku? Jak taka jazda jest postrzegana z punktu widzenia prawa?

Jeśli jest w towarzystwie nadzoru ruchu to raczej nie robi to problemu.
2

wysłane przez pioko17 38

fan004 napisał(a):
Jak bardzo (nie)legalne byłby taki przejazd w drodze powrotnej skoro wóz jedzie pod prąd po wydzielonym torowisku? Jak taka jazda jest postrzegana z punktu widzenia prawa?

Torowisko jest wydzielone, więc nie ma różnicy. Spójrz chociaż na sytuacje przy okazji budowy ronda na Żołnierskiej i teraz węzła Łękno, gdzie tramwaje w jednym z kierunków jadą „pod prąd”.
W GOPie jest też kilka jednotorów poprowadzonych środkiem jezdni. Funkcjonują normalnie, w obu kierunkach. Podejrzewam, że wystarczy tutaj odpowiednie oznakowanie ostrzegające kierowców, ale współcześnie gdyby chcieć zaprojektować takie rozwiązanie, trzeba by się starać o odstępstwo.
1

wysłane przez lhb178 19

pioko17 napisał(a):
W GOPie jest też kilka jednotorów poprowadzonych środkiem jezdni.

Jest też jednotor na stronie jezdni, jak u nas na Okulickiego, tylko dwukierunkowy :]
Post został wyedytowany przez administratora lub moderatora.

wysłane przez pioko17 38

lhb178 napisał(a):
Jest też jednotor na stronie jezdni, jak u nas na Okulickiego, tylko dwukierunkowy :]

Nawet sporo takich miejsc jest. Tak przejrzałem na szybko i natknąłem się na:
- ul. Piotra Niedurnego w Rudzie Śląskiej
- ul. 3 maja w Zabrzu: tu nie przy krawędzi ale też nie na środku
- ul. Norberta Barlickiego w Świętochłowicach: tu w ogóle ciekawa sytuacja, ulica jednokierunkowa, ale na prawym pasie możemy spotkać tramwaj jadący w przeciwnym kierunku - tak jakby był ruch lewostronny
- ul. Karola Szymanowskiego w Mysłowicach: podobna sytuacja, jeszcze z łukiem 90 stopni na tej ulicy na którym tor tramwajowy przechodzi z jednej strony na prawą. Miejsce wymagające szczególnej uwagi u kierujących pojazdami
- ul. Stanisława Staszica w Sosnowcu z trójkątem do zawracania na środku skrzyżowania.

Jak widać da się nawet na torowisku niewydzielonym i to bez nadzoru ruchu jak ktoś tutaj pisał. ;)
Post został wyedytowany przez autora.
2

wysłane przez t105n  49

pioko17 napisał(a):
Nawet sporo takich miejsc jest. Tak przejrzałem na szybko i natknąłem się na:
- ul. Piotra Niedurnego w Rudzie Śląskiej

Ten jednotor nie jest eksploatowany, bo 18 jest zawieszona.

wysłane przez pioko17 38

t105n napisał(a):
Ten jednotor nie jest eksploatowany, bo 18 jest zawieszona.

Jest eksploatowany, jeździ nim linia 9.

wysłane przez maciekos95 3

MQ napisał(a):
Nie, zapomniałem dopisać. Ale skoro pytanie się pojawiło to znaczy, że nie było to takie oczywiste :)

Ja dodatkowo typowałem na newsa prima aprilisowego również ten o nowym składzie T6A2D (i nawet zastanawiałem się też odnośnie PKS-u na C). Może po prostu przeczulony już jestem tego dnia i nie dopuszczam możliwości pojawienia się prawdziwych newsów ;)

wysłane przez fan004 85

maciekos95 napisał(a):
Ja dodatkowo typowałem na newsa prima aprilisowego również ten o nowym składzie T6A2D (i nawet zastanawiałem się też odnośnie PKS-u na C). Może po prostu przeczulony już jestem tego dnia i nie dopuszczam możliwości pojawienia się prawdziwych newsów ;)

Ja specjalnie przeszedłem się na EZG po południu, by zweryfikować czy faktycznie przepięto Tatry ;D.

#TramwajemPoŚwiecie
1

wysłane przez Pepe 234

fan004 napisał(a):
Ja specjalnie przeszedłem się na EZG po południu, by zweryfikować czy faktycznie przepięto Tatry ;D.

Hehe, a jednak. Z premedytacją włożyłem info o 213 między bajki, by zasiać wątpliwości. Mogłem to zrobić już dzień wcześniej, bo było o tym wiadomo.
2

wysłane przez fan004 85

Pepe napisał(a):
Hehe, a jednak. Z premedytacją włożyłem info o 213 między bajki, by zasiać wątpliwości. Mogłem to zrobić już dzień wcześniej, bo było o tym wiadomo.

Jak dla mnie w tym roku komisowe prima aprilis było pierwsza klasa. Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy się postarali ze zdjęciami i newsami :).

#TramwajemPoŚwiecie
2

wysłane przez Vlogus123 8

fan004 napisał(a):
Jak dla mnie w tym roku komisowe prima aprilis było pierwsza klasa. Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy się postarali ze zdjęciami i newsami :).

Również dziękuję i cieszę się, że ci się podobało. Pozdrowionka! ;)
1