Forum

Stan obecny na Dworcu Autobusowym

wysłane przez Mariusz_W

Zajrzałem z ciekawości na Dworzec Autobusowy Szczecin. To, co można tam zauważyć, to obraz nędzy i upadku komunikacji. Nie mam na myśli tylko samego stanu tego dworca, ale też ogromny zanik połączeń.

1,5 roku temu, jeszcze przed epidemią, pisałem o zaniku połączeń PKS Szczecin: https://www.mkm.szczecin.pl/forum/5e629f40e388a/zanik-komunikacji-pks-szczecin
Teraz zanikła prawie cała komunikacja PKS. Na dworcu są już tylko dwa przedsiębiorstwa dawnej Państwowej Komunikacji Samochodowej: Szczecin i Gryfice.

PKS Szczecin wykonuje tylko komunikację miejską Gryfina, linię Berlin (10 odjazdów), linię Goleniów (3-5 odjazdów) i połączenia do Bania (2 odjazdy).
Liczba połączeń do Goleniowa jest uzależniona od liczby samolotów.
Linia Berlin chyba dogorywa, bo rzeczywista liczba wykonywanych połączeń jest znacznie mniejsza od rozkładowej - wykonywane są 1-2 połączenia dziennie i tylko w niektóre dni. Na najbliższe 2 tygodnie zaplanowano jeżdżenie tylko w 4 dni.
PKS Gryfice odjeżdża tylko 5 razy w dzień powszedni: 4 razy do Pobierowa i 1 raz do Gryfic.
Pozostałe połączenia z dworca autobusowego to prywaciarze z marszrutkami (liczba na dzień powszedni): Gryfice (5), Międzywodzie (4), Rewal (2), Cerkwica (1). Cerkwicy nie jestem pewien, była na tablicy, ale przewoźnik nie ma swojej strony, żeby się upewnić.
Czyli, nie licząc komunikacji miejskiej i lotnisk, mamy tylko 19 połączeń na 6 kierunkach. Na 14 stanowisk wykorzystywanych jest tylko 6 - wyłączone lub nieużywane są stanowiska 1-3, 5, 7-9 i 11.

Panuje ogromny bałagan z rozkładami. Tablica dworcowa na stronie międzysieciowiej jest od roku nieaktualna, a ta na miejscu jest wielką wyklejanką, ale i tam znajdują się odchylenia od aktualności. Podobnie tablice przy stanowiskach.

Jeszcze większy bałagan jest z rozkładami międzynarodowymi. Każdy rozkład osobno. Czasami nawet nie na tabliczkach, tylko ulotkach naklejanych zwykłą taśmą klejącą na słupek od wiaty. Umieszczane w przeróżnych miejscach. Niektóre są na płachtach powieszonych wzdłuż krawędzi stanowiska. Część rozkładów jest wyłącznie w języku ukraińskim. Estetyczny blamaż. Trudno też ocenić aktualność, bo niektóre ulotki są częściowo obdarte albo już mało czytelne. Wciąż wisi tam rozkład linii 470 do Świecia Odrzańskiego, nie jeżdżącej od 2017 roku. Wiem, że te połączenia mają swoją charakterystykę i np. w niektóre dni nie jeżdżą, ale można to było ogarnąć - na Dworcu Autobusowym Gorzów Wielkopolski międzynarodowe są normalnie ujęte na tablicy dworcowej:
https://i.imgur.com/LBtpXV5.jpg

W dodatku stan Dworca Autobusowego Szczecin jest daleki od zadbania. Wiele rzeczy wymaga naprawy lub wymiany. Bałagan nie tylko z rozkładami, ale i z różnymi reklamami w języku ukraińskim. Do tego na stanowiskach 1-3 i na placu postojowym PKS Szczecin postawił jakieś Solarisy sprowadzone z Niemiec, bez tablic rejestracyjnych, co jeszcze bardziej zwiększa przygnębiające wrażenie.

Wszystko to wygląda jakbyśmy byli w jakimś upadłym kraju.

Żeby nie było, że tylko narzekam. Zaletą jest to, że wciąż jest to jako tako działający dworzec autobusowy, zgodnie z przeznaczeniem, a nie dobudówka do centrum handlowego jakiegoś patodewelopera z tak samo słabą ofertą przewozową. Aha, no i w kasie siedzi ładna pani. :-)
4