Forum

Wojna nerwów?

Po trzech nieudanych próbach są kolejne przetargi na obsługę miejskich linii autobusowych. Prezes Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego już zapowiada protest.

wysłane przez MQ ?

Tak sobie myślałem nad tym, jaką decyzję podjęło miasto, no i sobie wymyśliłem, co następuje.

Z jednej strony dobrze, że miasto podjęło decyzję o przetargach na poszczególne linie. Nie od dziś wiadomo, że dopiero w warunkach wolnej konkurencji przedsiębiorstwa stają się maksymalnie efektywne (powód jest prosty - kto sobie nie radzi, ten wypada z rynku). Może właśnie wolna konkurencja jest pomysłem na naszą niedoinwestowaną komunikację miejską. Padły w tym wątku argumenty, że przykładowy PKS będzie nas woził na 107 trupiastymi zemunami czy innym złomem. Ale przecież zawsze zamawiający może zapisać w umowie podpisywanej z wykonawcą klauzule, które będą nakazywać świadczenie usług na określonym poziomie (np. "tabor nie starszy niż 10 lat; 80% taboru niskopodłogowego"). Zatem wprowadzenie konkurencji na rynek szczecińskiej KM niekoniecznie musi oznaczać, że jakość usług ulegnie pogorszeniu.

Z drugiej strony też uważam, że nie w porządku jest przetarg na poszczególne linie tylko w przypadku przewoźnika, który był najbardziej niepokorny, i nad którym Szczecin całkowicie stracił kontrolę (na własne życzenie zresztą).

Nawet jeśli konfikt uda się jakoś rozwiązać (może ZDiTM zostanie zmuszony do podpisania z SPPK 10-letniej umowy), to i tak pozostanie niesmak, że Szczecin karze tych, którzy po pierwsze radzą sobie lepiej niż firmy szczecińskie, a po drugie nie boją się głośno mówić o tym, że szczecińska KM jest w tragicznej sytuacji i bez sporego zastrzyku finansowego nie ma co myśleć o poprawie.

--- Bykom stop! http://www.bykom-stop.avx.pl/
Wojna nerwów? · 15 lat temu · Mareczek
Re: Wojna nerwów? · 15 lat temu · MQ
Re: Wojna nerwów? · 15 lat temu · torwid
Znowu ZDiTM... · 15 lat temu · Piotr
Wojna nerwów? · 15 lat temu · mmm
Polityka Szczecina · 15 lat temu · MAN756
Re: Polityka Szczecina · 15 lat temu · 105ngs (gość)
Re: Polityka Szczecina · 15 lat temu · Piotr
Konkurencja · 15 lat temu · MQ
Re: Konkurencja · 15 lat temu · mavag (gość)
Re: Konkurencja · 15 lat temu · torwid (gość)
Re: Konkurencja · 15 lat temu · MQ
Re: Konkurencja · 15 lat temu · lhb178
Re: Konkurencja · 15 lat temu · MQ
Re: Konkurencja · 15 lat temu · lhb178
Re: Konkurencja · 15 lat temu · MQ
Re: Konkurencja · 15 lat temu · Kondziu
Re: Konkurencja · 15 lat temu · kajetansz