Forum

Terminale w przyszłości

W dobie elektroniki i plastikowego pieniądza uchowały się miejsca, w których trzeba się zachowywać jak 50 lat temu. Te miejsca to m.in. kasy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, gdzie liczy się tylko "żywa" gotówka.

wysłane przez konjo  4

Phobos napisał(a):

> Głupie pytanie - a co ma ZDiTM do tego, w jaki sposób poszczególni > przewoźnicy dbają o bezpieczeństwo w swoich pojazdach?

Ano nic - po za tym, że określa warunki w przetargu odnośnie ilości drzwi, kasowników, czasami niskopodłogowości, autokomputerów itd. A jeżeli nagle wymarzy im się oglądanie wszystkich pojazdów na mapie Szczecina pozycjonowanych przez np. GPS? Wypadnie, że trzeba będzie zamontować. Jest to oczywiście przykład i nikt nie mówi, że coś takiego stanie dziś, jutro czy za pół roku...

> Pytanie tendencyjne - i chcesz wydawać miliony dla tych 2-3 > pasażerów, ale na terminale pieniędzy już nie starczy?

Ogólnie pojęte bezpieczeństwo dotyczy nas wszystkich - zarówno 2-3 osób w ostatnim kursie, jak i 100 w szczycie. Wydatki skierowane na poprawę naszego poczucia pewności w pojazdach KM, będą służyły ogółowi społeczeństwa.

> To, że na jakimś wielkopłytowym osiedlu nie ma sklepu akceptującego > karty ma świadczyć o tym, że nikt by z takiego udogodnienia nie > korzystał? To mam rozumieć, że to 3 świat i nikt (z Tobą > włącznie) nie ma tam karty płatniczej?

MC już to uściślił. Ja jeżeli jesteś bardzo ciekawy korzystam zarówno z płatności w Internecie, jak i kart, przelewów, bankowości i nowoczesnych usług. Co nie znaczy, że nie mogę przejść się z kartą do bankomatu i wypłacić stosowną kwotę. Jeżeli podniesiesz argument, że nie musiałbym wypłacać stosownych 70-80 złotych na sieciówkę tylko mógłbym zapłacić kartą, to powiem szczerze, że nie jest dla mnie problem nie do przeskoczenia, że akurat bankomaty i banki z których korzystam są... na Słonecznym i w Zdrojach. Nowoczesność tak - ale nie wszędzie i za wszelką cenę.

> Przypatrz się słowom. "Nie chcieć umożliwić" to nie to samo, co > "chcieć uniemożliwić". Nikt nie musi "chcieć uniemożliwić", > bo możliwości takiej w tej chwili nie ma. Ja się pytam, dlaczego nie > chcesz umożliwić.

Powiedziałem przecież, że decyzja nie zależy ode mnie więc ja sam niczego nie mogę ludziom odbierać. Ja po prostu UWAŻAM, że jest to droga usługa, która będzie służyła małej grupie klientów. Przy wiecznych problemach z budżetem nie jest to akurat coś czego najbardziej potrzebujemy. Jeżeli zostanie to wprowadzone za rok, dwa lub trzy nic się nie stanie, a tymczasem są inne priorytety. Zamiast terminali wolałbym np. unowocześnianie informacji pasażerskiej, ale to tylko marzenia.

> Jak skromnej? Skąd wiesz, ile osób korzystałoby z takiej > możliwości i dlaczego z góry zakładasz, że była by to "skromna > grupa"?

Dlatego, że nie mogę zarzucić fałszerstwa autorowi artykułu i zakładam w dobrej, że w dobrej wierze sprawdził ile nabywa się sieciówek. Wobec tego opierając się na badaniach dostępnych w sieci dotyczących rynku kart płatniczych przyjąłem takie założenie. O ile dobrze pamiętam - przy każdej możliwej okazji kartami stara się płacić 24% osób, reszta korzysta z nich w marketach i przymuszona brakiem gotówki. Nie wiem dlaczego ten odsetek miałby się nagle zmienić w przypadku budki ZDiTMu. Dokładne dane wyglądają tak: "24% respondentów „płaci kartą zawsze, kiedy to jest możliwe, nawet jeśli ma przy sobie gotówkę” (wśród aktywnych 100% ankietowanych). 18% „płaci kartą tylko przy okazji dużych zakupów”, 30% - „jeżeli nie ma przy sobie gotówki”, 19% - „tylko w sytuacjach bez wyjścia”, a 8% - „nie płaci kartą w ogóle”. "

Jeżeli weźmiemy grupy zawsze płacących, tych bez gotówki i tych w sytuacjach bez wyjścia mamy razem 73%. Ponieważ wątpię, żeby wszystkie te sytuacje wystąpiły masowo w przypadku zakupów sieciówek - załóżmy np. że po bilet trafią ludzie z dwóch tych grup. Jest to duże uproszczenie oczywiście! Wtedy okazałoby się, że odsetek waha się w zakresie 43-59%. Myślę, że nie osiągnęlibyśmy nawet takie popularności.

> Z podejściem "kiedyś to będzie", nigdy nic nie osiągniemy, a > Szczecin będzie nadal pogrążał się w marazmie. Taka uwaga ogólna.

Na wszystko nie ma pieniędzy, więc zawsze będziemy stawać przed dylematem - teraz lub kiedyś to będzie. Taka uwaga ogólna.

> I jeszcze raz pytanie - a gdzie można sobie poczytać wyniki badań > "czy dokonywałbyś płatności kartą przy zakupie biletu > miesięcznego/okresowego, gdyby była taka możliwość"? Bo chętnie > sobie poprzeglądam sobie wyniki...

Zrób sondę jak się skończy obecna to się dowiemy przynajmniej co sądzą MKM-y. Ja swoje wnioski snuje na podstawie badań o zwyczajach płatniczych Polaków i o rynku kart. Wyniki póki co mówią, że owszem banki wydały masy kart debetowych, obciążeniowych, kredytowych itp., ale nasi mieszkańcy nie są jeszcze od nich uzależnieni i płacą nimi w określonych sytuacjach. Co do samego badania to akurat tak specyficzne mogłoby powstać na zlecenie samego ZDiTMu, bo wątpię, żeby GUS czy pracownie badań społecznych obchodził problem czy podejść do budki ZDiTMu z kartą czy z gotówką...

-- It's a bad obsession.

So never mind the darkness.
Terminale w przyszłości · 17 lat temu · jas59 
Re: Terminale w przyszłości · 17 lat temu · piotrek
Re: [OT] Terminale w przyszłości · 17 lat temu · konjo 
trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · t105n 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · (użytkownik usunięty)
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · MarcinB
Re: trochę OT, a trochę na temat · 17 lat temu · konjo 
nawet bardzo OT · 17 lat temu · Phobos
Re: nawet bardzo OT · 17 lat temu · MQ
Re: Terminale w przyszłości · 17 lat temu · LLUZNIAK
Re: Terminale w przyszłości · 17 lat temu · konjo 
Re: Terminale w przyszłości · 17 lat temu · LLUZNIAK
Re: Terminale w przyszłości [OT] · 17 lat temu · konjo 
Re: Terminale w przyszłości [OT] · 17 lat temu · kapil
Ankieta · 16 lat temu · Wojtek