Forum

Z wizytą w (nowym) Gorzowie

Rok 2020 był pod względem komunikacyjnym dla jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego dość istotny. Do Gorzowa Wielkopolskiego powrócił tramwaj, choć wielu powątpiewało przez szereg miesięcy w to, że tak się stanie. Kilkukrotnie odwiedziłem to miasto w ciągu ostatnich dwóch lat, poniżej postaram się Wam przedstawić moje spostrzeżenia.

wysłane przez pioko17 38

Czarny87 napisał(a):
Taki mały OT, czy waszym zdaniem tramwaje z rodziny Twist wyglądały by lepiej niż Swingi w naszym Floating Ciecinie? Pamiętam jak zaraz po pojawieniu się egzemplarza nr 1 w mieście było wiele głosów, że kupiliśmy
cyt. "kolumbrynę ze sterczącymi zderzakami" zamiast aerodynamicznie i lepiej wyglądających tramwajów. Temat do luźnych rozważań ;)

Z punktu widzenia żywotności torowiska na pewno lepszym rozwiązaniem jest zakup tramwaju opartego na czterech wózkach, niż takiego na trzech z członami wiszącymi (mowa o standardowej długości ~30 m). Oczywiście wpływ na to ma siła nacisku na oś każdego z typu pojazdów, oraz fakt, że wózki w tych drugich nie są obrotowe (lub mają bardzo niewielki zakres). Z reguły wśród przewoźników jest tendencja, by kupować pojazdy z trzema wózkami (w przypadku Pesy rodzina Swing/Jazz) gdy na danej sieci torowiska są dobrze utrzymane i równe jak stół, natomiast tam, gdzie nie zawsze jest to regułą, bardziej spogląda się na konstrukcje czterowózkowe (w przypadku Pesy rodzina Twist), które są też bardziej wytrzymałe. Szczecin z równych torowisk raczej nie słynie, a na trasach, gdzie wypuszczane są niskopodłogowe tramwaje nadal istnieje sporo gorszych odcinków (a w 2011 było o wiele gorzej), dlatego nie do końca rozumiem dlaczego wówczas zdecydowano się na Swingi. Może zabrakło tego doświadczenia w sprawie zakupu nowych tramwajów? Myślę, że dzisiaj decyzja byłaby inna i SIWZ bardziej by preferował konstrukcje z czterema wózkami.
1
Z wizytą w (nowym) Gorzowie · 3 lata temu · Czarny87
Re: Z wizytą w (nowym) Gorzowie · 3 lata temu · pioko17
Fajne resume... · 3 lata temu · gienix
Re: Fajne resume... · 3 lata temu · fan004
Re: Fajne resume... · 3 lata temu · Pepe
Re: Fajne resume... · 3 lata temu · gienix
Re: Fajne resume... · 3 lata temu · MlodyS53