Forum

Rezerwowo na 63 – dzień kolejny

Dzisiaj na 63/6 kursuje Solaris Urbino 18 2055, natomiast 63/3 jest obsługiwane przez Solarisa Urbino 18 2065, a na brygadzie 5 kursuje Solaris Urbino 12 2013.

wysłane przez MQ ?

Luke_Police napisał(a):
Ok, tylko żadne przedsiębiorstwo nie może dobrze działać przy stale rosnących kosztach prowadzenia działalności, a braku wzrostu przychodów. A od 6 lat wzrosły ceny wszystkiego: nowego taboru, części, płynów eksploatacyjnych (paliwa, oleje, adblue), energii no i przede wszystkim koszty pracy ludzi - dziś nawet nowy kierowca ma takie oczekiwania płacowe, że firma nie jest w stanie ich spełnić.

Z tym trudno się nie zgodzić.

Po uruchomieniu "Polany" też dodano jeden autobus. Czy wtedy zmieniono wskaźnik prędkości eksploatacyjnej?

Oczywiście. Zestawienie wskaźników eksploatacyjnych, w tym prędkości eksploatacyjnej, jest załącznikiem do każdego rozkładu jazdy.

No i to wyjaśnia wiele, dlaczego akurat o linię 63 jest wojna, a nie o 107. Na 63 są dłuższe przerwy, ale przy tym też długi dojazd do trasy na pusto z zajezdni. Dochodzą do tego gorsze wskaźniki spalania paliwa (przystanki na podjazdach pod górę pewnie mają na to wpływ).

Akurat w mojej opinii postoje na 63 są za krótkie. Kilka minut przerwy po prawie 45 minutach jazdy przez korki jest takie sobie.

Sprawdziłem kilka linii (stan na koniec grudnia, dni powszednie). Prawie wszystkie linie obsługiwane przez SPPK mają Ve powyżej 20 km/h. Wyjątkiem są 109 i 110 (~17 km/h), a także 102, które jest tuż pod kreską. 63 i 107 mają ~20,5 km/h, a najlepsze 103 i 106 – powyżej 24 km/h. To są prędkości, o których inni przewoźnicy mogą pomarzyć – nawet PKS z wioskowymi liniami, bo tam prędkość obniżają długie przerwy między kursami.

Nie sprawdzałem wszystkich linii, bo to zajęłoby dużo czasu. Ale w przypadku SPAK-u przykładowe 75 ma prędkość ~14 km/h, a najlepsza linia w ich pakiecie, jaką znalazłem, to paradoksalnie 63 (~20 km/h). W Dąbiu najlepsza linia, jaką znalazłem, to 93 (ponad 28 km/h), ale to wyjątek. Dużo linii jest w przedziale 15–20 km/h, ale mają też takie, na których prędkość jest niższa niż 15 km/h.
3