Forum

Szczecin chce kupować kolejne elektrobusy

Szczecin ma środki europejskie z programu regionalnego na zakup 4 elektrycznych przegubowców. Samorząd jest też blisko pozyskania dofinansowania do zakupu 14 „elektryków” z programu Zielony Transport Publiczny.

wysłane przez end 52

Pewnie część z Was widziała już, że w przetargu pojawiły się dwa zestawy odpowiedzi na pytania wykonawców. Oczywiście zdecydowana większość innych rozwiązań technicznych (niż stosowane przez Solarisa) jest odrzucona przez SPAK.

SPAK nawet w jednym miejscu nie krył się z tym jakie autobusy chce. Widać to po wymogu akumulatorów "LTO (High Power)". Wniosek wykonawcy wygląda tak: "Prosimy o wykreślenie sformułowania „High Power”. Taki zapis wskazuje jednoznacznie na jednego z producentów autobusów, który w swej ofercie posiada autobusy, w których montuje magazyny energii dokładnie o nazwie „High Power”". Co prawda SPAK wykreślił oznaczenie "High Power", ale niczego to nie zmienia. Jedynym wykonawcą, który stosuje tego typu baterie o takiej nazwie jest oczywiście Solaris...

Mało tego, nie dopuszczono autobusu o długości 18,1 m (prawdopodobnie jednak MAN - mimo że obecnie nie ma pantografu) i wysokości 3,37 m - wymagane max 3,35 m (2 cm....). I odrzucono wiele innych rozwiązań, które eliminuje innych - w zakresie oświetlenia zewnętrznego (listwy LED) w progach drzwi), oświetlenia wewnętrznego, technologii baterii (NMC lub FFP), ilości czynnika chłodzącego w klimatyzacji, wymiaru i liczby okien itp... można tego mnożyć w nieskończoność.

Ciekawostką jest z kolei fakt, że dopuszczono autobusy z drzwiami otwieranymi na zewnątrz - więc nowe Solarisy mogą mieć takie drzwi.

Na giełdzie większość nie ma racji; Na giełdzie drzewa nie rosną do nieba; Kupuj plotki, sprzedawaj fakty; Kupuj kiedy leje się krew
10
nowy Odpowiedzi na pytania wykonawców · 2 tygodnie temu · end
nowy Re: Odpowiedzi na pytania wykonawców · 2 tygodnie temu · t105n 
nowy Re: Odpowiedzi na pytania wykonawców · 2 tygodnie temu · bartez
nowy Nowa data · 1 tydzień temu · PrzemoGaming