Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin inne/różne

Przybyło przegubów

Tomasz Tokarzewski,

dodane przez torwid; zmodyfikowane

Prawdopodobnie juz w przyszłym tygodniu na szczecińskich ulicach pojawi się 11 przegubowców, sprowadzonych z Zagłębia Ruhry w Niemczech. Pojazdy na razie stoją w bazie PKS Szczecin przy ul. Heyki. Dobiega końca ich rejestracja i wyposażanie w kasowniki. W komunikacji miejskiej raczej na pewno się jednak nie pojawią.
Mercedesy 0405G przewoźnik kupił z własnych środków. Nie zmieniono ich malowania - część pojazdów jest kremowo-pomarańczowa, część biało-żółta. Na burtach pojawiły się jednak charakterystyczne dla szczecińskiego PKS niebieskie ozdobniki i logo firmy. Naklejono też numery taborowe, przy czym
oryginalne, niemieckie, jak na razie również na autobusach widnieją.

Mercedesy, choć używane, prezentują się lepiej, niż niektóre kilkuletnie pojazdy w KM. Są też cichsze niz Volvo czy MANy, w dodatku wygodniejsze. Mogą pomnieścic 156 pasażerów, w tym 59 na miejscach siedzących. Co ważne. siedzenia rozmieszczono w taki sposób, że przestrzeń we wnętrzu wydaje się wystarczająca. W dodatku powinny mieścić 2, a nie 1,5 osoby, jak ma to miejsce w MANach. Krótka jazda testowa, którą miałem możliwość odbyć, przyniosła same pozytywnme wrażenia. Pojazd bez trudu pokonuje ostre łuki, ma dobre przyspieszenie, a zawieszenie zdecydowanie bardziej dopasowane do naszych warunków drogowych, niż Volvo.

Autobusy nie pojawią się jednak w komunikacji miejskiej, nie tylko dlatego, że PKS dziennych linii autobusowych w Szczecinie nie obsługuje. Dyskwalifikuje je charakterystyczna dla Niemiec liczba 3 par drzwi. Prezyjemnośc podróżowania nimi będą mieli pasażerowie PKS-owskich linii 1, 5 i 8, łączących Szczecin z Gryfinem, Lubieszynem i Dobrą. Na tej ostatniej pojawi się także sprowadzony z Niemiec 12-metrowy DAAB z całkowicie niską podłogą. Ma także 3 pary drzwi, wszystkie odskokowo-przesuwne. Ten pojazd z powodzeniem mógłby się pojawić na liniach miejskich. Podobnie jak w Mercedesach w nim także znalazła się przestrzeń na wózki z małymi dziećmi.

Nabytki z Niemiec zastąpią wysłuzone Ikarusy 280, z których 3 już przewidziano do kasacji.
Przeczytaj więcej na temat Nowy tabor PKS Szczecin:

brak komentarzy