Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Szansa czy demagogia?

Marcin Stefanowicz,

dodane przez Phobos; zmodyfikowane

Przełom czy tylko demagogia Mariana Jurczyka? W Urzędzie Miejskim trwa batalia o tegoroczny budżet. Od tego dokumentu zależy praktycznie wszystko, tylko rzecz w tym, że więcej jest w tej chwili niewiadomych. Jedną z nich jest kupno nowych tramwajów i autobusów!
Prezydent Jurczyk w ostatniej chwili przedłożył radnym autopoprawkę budżetu. W pierwszej wersji budżet przewidywał ograniczenie dotacji do komunikacji miejskiej z 37,3 do 35,5 milionów złotych - takie obcinanie stało się już niejako coroczną tradycją. Tradycyjnie również przewiduje się wzrost przychodów z tytułu sprzedaży biletów, choć nic nie robi się, aby stało się to faktem.

Po autopoprawce stała się jednak rzecz prawie niemożliwa. Najnowszy projekt zakłada podwyższenie dotacji o 3,5 miliona - nie wiadomo jednak do końca, czy w stosunku do budżetu zeszłorocznego, czy poprzedniej wersji tegorocznego. Nie wiadomo również, czy podaje się kwoty netto czy brutto...

Dobra nowina dla wszystkich, którzy dojeżdżają do centrum z Pomorzan - dwukrotnie większą kwotę przewidziano na remonty torowisk. Zła wiadomość - i tak jest to tylko kropla w morzu potrzeb - ledwie 2 miliony złotych.

Sprawą, która ciągnie się za nami od maja 2003 roku, są spadające słupy trakcyjne - szacuje się wymianę 40 najbardziej wysłużonych z nich w bieżącym roku.

Nie wiadomo, z jakiego powodu w autopoprawce uwzględniono 800 tysięcy złotych na funkcjonowanie Centralnych Warsztatów. Jest to novum dla tegorocznego budżetu, który wcześniej zakładał likwidację spółki.

Oczywiście, nie ma nic za darmo. Wszystkie te, oraz wiele innych, dodatkowych pieniędzy w budżecie, to głównie zasługa zmniejszenia o 75% przewidywanych wydatków na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Przed poprawkami było to okrągłe 12 milionów - teraz ledwie 3. Jeśli ktoś jeszcze wierzy w rychłe uruchomienie linii na prawobrzeże - jest optymistą większym niż ja.

Ale na tym nie koniec. Obcięto o ponad 8 milionów środki na zakup nowych tramwajów - to zła wiadomość. Dobra wiadomość - mimo wszystko środki na zakup tramwajów przewidziano! Niecałe 7 milionów starczyłoby na kupno 6 wagonów 105N2k/2000. 10,5 milionów mniej na modernizację taboru tramwajowego to i tak jeszcze 7,2 milionów - to prawie 3 razy więcej niż w roku poprzednim. Nieznacznie natomiast - o kilkaset tysięcy - proponuje się ograniczyć pieniądze na nowe autobusy. Starczyłoby na maksymalnie 3 sztuki, ale trzeba przyznać - jest to jakiś krok do przodu w porównaniu do wieloletniej stagnacji...

Na ile to, co zostało tu napisane, sprawdzi się w rzeczywistości? Dzisiejsza sesja Rady Miasta debatująca nad budżetem została przerwana. Radni po raz kolejny zbiorą się w poniedziałek. Jeśli do końca marca Szczecin nie będzie miał uchwalonego planu wydatków, budżet zostanie ułożony przez Regionalną Izbę Obrachunkową i chyba lepiej nawet nie myśleć, co stworzą jej eksperci...

brak komentarzy