Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaje bez konkurencji

Tomasz Tokarzewski, Kurier Szczeciński,

dodane przez Phobos; zmodyfikowane

Prawie 26 mln zł chce w tym roku wydać Szczecin na nowe autobusy i tramwaje. To niewiele, ale i tak znacznie więcej, niż w minionych latach. Zakupy zależą od tego, czy uda się dostać wsparcie z zewnątrz.
- Wnioski złożyliśmy na początku roku i dostały pozytywną ocenę w Urzędzie Marszałkowskim - zapewnia Andrzej Grabiec, zastępca prezydenta Szczecina. - Czekają na zatwierdzenie przez Regionalny Komitet Sterujący.

W Zachodniopomorskim tylko Szczecin się o nie ubiega, nie ma więc konkurentów. Dofinansowanie na nowe autobusy chciałyby dostać także inne miasta. Nie jest więc pewne, czy oba szczecińskie wnioski dostaną oczekiwane wsparcie.

- Na razie ogłosiliśmy tylko zapytanie o cenę. Co roku ogłaszamy plan przetargów i zamówień, dotyczących wszystkich naszych jednostek - tłumaczy prezydent Grabiec.

W Biuletynie Zamówień Publicznych można więc przeczytać, że Szczecin planuje wydać na nowe autobusy 11,1 mln zł, na tramwaje - 14,6 mln zł. Przetargi chciałby ogłosić w lipcu, jeśli dostanie finansowe wsparcie.

Tramwaje trafiłyby wtedy do MZK. I raczej nie będą to nowoczesne tramwaje niskopodłogowe, bo jeden kosztuje 6,5-10 mln zł.

Za odnowienie autobusów teoretycznie odpowiadają miejskie spółki. Działają szósty rok, a w tym czasie kupiły po 7 autobusów. Tabor jest w takim stanie, że należy poważnie pomyśleć o jego odnowie. Pieniądze, które chce na ten cel przeznaczyć miasto, wystarczą np. na 9 autobusów przegubowych. Jednocześnie będzie musiało utworzyć nowe linie, bo tym uzasadnia wniosek o dofinansowanie zakupów.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy