Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Autobusy za rzadko jeżdżą w święta

lew, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Osoby pracujące w długie weekendy mają problemy z dostaniem się na czas do pracy. Autobusy i tramwaje kursują wtedy rzadziej. Podobnie jest w czasie wakacji.
Grupa osób z ulicy Przyjaciół Żołnierza poprosiło Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o ujednolicenie rozkładu jazdy autobusu 69. Chodzi im o to, by jeździły zawsze tak samo niezależnie od tego, czy to jest dzień świąteczny, czy powszedni. Np. z okazji Bożego Ciała ZDiTM wprowadził świąteczny rozkład jazdy w okresie od 26 do 29 maja, mimo że 27 maja to był normalny piątek. Nasi czytelnicy mieli problem z dostaniem się punktualnie do pracy. Podobnie było w dniach 30 kwietnia - 3 maja.

- Chcielibyśmy, żeby cały rok, również w czasie wakacji, rozkład jazdy był jednakowy, łatwiejszy do zapamiętania - tłumaczy pani Alina, jedna z wnioskodawców. - W majowy weekend zdenerwowani czekaliśmy na przystanku na autobus. Często też nie wiemy, że rozkład się zmieni.

- Zawsze informujemy z dużym wyprzedzeniem o tego typu zmianach w rozkładzie w mediach i w pojazdach. Niestety autobus 69 nie może jeździć w tych dniach częściej. Po prostu nie mamy na to pieniędzy - przyznaje Michalska. - Co roku ograniczamy tabor w wakacje, kiedy 40 proc. osób nie korzysta z komunikacji na trasach dojazdowych do szkół. Zwiększamy za to np. na trasie na Głębokie.

Świąteczne rozkłady są kłopotliwe również dla mieszkańców Załomia. Nasza czytelniczka dojeżdża do pracy w centrum autobusem C, który w dni świąteczne jeździ co półtorej godziny. W piątek 27 maja zastanawiała się, czy iść na autobus po 5 i być w pracy za wcześnie, czy przed 7 i spóźnić się. - Dlaczego jesteśmy dyskryminowani? Mieszkańcy Słonecznego czy Dąbia mają autobus w soboty i w święta przynajmniej co godzinę, a nawet częściej - zastanawia się zdenerwowana czytelniczka.

- Mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń w tej sprawie. Rzeczywiście jest to duży problem dla pasażerów autobusu C, chociaż od Dąbia jeździ też C bis - mówi Michalska.

A może ZDiTM mógłby wprowadzić w tzw. długie weekendy dodatkowe autobusy na trasie linii C w godzinach szczytu? - Tak, to chyba najlepszy pomysł - przyznaje Michalska. - Postaramy się coś zmienić.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy