Informacje
Rozkład jazdy komunikacji miejskiej w telefonie komórkowym
Mariusz Rabenda, Gazeta Wyborcza,
dodane przez MQ; zmodyfikowane
Rozkład szczecińskich autobusów i tramwajów w twojej komórce? Za jedyne 3 zł? Tak, to możliwe. Stoczniowy informatyk Szymon Nieradka stworzył taki program dla swojej dziewczyny Bianki, a teraz mogą z niego korzystać wszyscy.
Jestem o godz. 13.13 na pl. Rodła. Chcę pojechać na Gumieńce. Sprawdzam, o której będę miał autobus. Włączam w swej komórce aplikację MicroBus, wybieram: tramwaj 808 (bo autobusy jeżdżą za tramwaje) i odczytuję informację, że za siedem minut odjedzie 808 spod KFC przy al. Niepodległości, a kolejny autobus - za 15 min.W ten sposób mogę sprawdzić, za ile minut mam autobus czy tramwaj z każdego przystanku w Szczecinie. Mogę także wybrać aplikację pokazującą cały rozkład jazdy dla wybranej linii z wybranego miejsca.
Program zawiera najnowsze aktualizacje rozkładu dokonane wraz z rozpoczęciem remontu ul. Krzywoustego. Można go ściągnąć na każdą będącą obecnie na rynku komórkę ze strony WAP albo dzięki połączeniu IRDA lub Bluetooth.
- Ściągnięcie za pomocą WAP-u kosztuje nie więcej niż 3 zł - wyliczył Szymon Nieradka, autor programu. - To koszty, które pobiera operator, ja nic z tego nie mam. Jedynie satysfakcję, że coraz więcej ludzi z tego korzysta. Zresztą opracowując program, korzystałem z narzędzi ogólnie dostępnych, które wykonali informatycy pasjonaci. Jak mógłbym czerpać zyski z tego, co ktoś zrobił?
Po ściągnięciu programu możemy z niego korzystać do woli, nie płacąc więcej ani grosza.
Szymon Nieradka, szef biura informatyki Szczecińskiej Stoczni Nowa, pracę nad obecną wersją programu rozpoczął w maju, skończył niespełna miesiąc temu. Napisał go, by ułatwić życie swej dziewczynie, która od kwietnia pracuje koło Drobimeksu na Kniewskiej, a zajęcia ma na Uniwersytecie przy ul. Cukrowej.
- Kiedyś ukochanej pisało się wiersze czy piosenki, teraz rozkłady jazdy - śmieje się Bianka Nagórska, dziewczyna Szymona. - Program bardzo mi pomaga. Ale przydaje się też naszym przyjaciołom, głównie studentom.
- Nie zawsze mogę ją podwieźć czy zabrać z pracy, a dojeżdżając, musi skorzystać z dwóch autobusów - dodaje Szymon. - Gdyby nie było Bianki, nie byłoby tego programu.
Szymon umieścił swój program w internecie. Najpierw wiedzieli o nim tylko znajomi. Potem rozesłał wieści po sieci.
- Po 18 dniach od udostępnienia obchodziłem jubileusz 1000 pobrania, przy czym 350 osób pobrało go poprzez WAP, a 650 przez WWW - cieszy się Nieradka.
Planuje dalszy rozwój programu. W najbliższym czasie chce go wzbogacić o opcję "Przystanek". Wtedy np. stojąc na pl. Zgody, dowiemy się, jakie tramwaje jadą stamtąd we wszystkich kierunkach. Szymon chciałby też dodać rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów.
Niestety MicroBus ma tę wadę, że przy każdym aktualizowaniu rozkładów trzeba go ściągać na nowo.
Dla Gazety
Zbigniew Wicik - zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego:
Słyszałem o programie, ale jeszcze nie widziałem, jak on działa. Wiem jedynie, że nie są to informacje dynamiczne, czyli nie dowiemy się za pomocą komórki o opóźnieniach czy awariach tramwajów czy autobusów. Chcemy i będziemy współpracować z twórcą programu. Będziemy mu przekazywać na bieżąco wszystkie informacje dotyczące zmian w rozkładach. Im więcej informacji o kursowaniu, tym lepiej. Poza tym takiego rozkładu nikt nie zedrze ani nie pomaluje sprayem.
Inne rozkłady
Krok po kroku
Uwaga: nie w każdej komórce udaje się za pierwszym razem.
źródło: Gazeta Wyborcza
brak komentarzy