Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tabliczki do lamusa?

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ

Coraz większą popularnością cieszą się... rozkłady jazdy autobusów i tramwajów. Zaledwie w ciągu kilku tygodni szczecinianom przybyły dwie nowe możliwości zasięgania informacji. Obie formy są proste w obsłudze. Trzeba mieć jednak komputer z dostępem do Internetu lub w miarę nowoczesny telefon komórkowy.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o programie Microbus. Umożliwia ściągnięcie rozkładów wszystkich tramwajów i autobusów kursujących według rozkładów jazdy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Program ściągamy na telefon komórkowy za pomocą Javy i tylko za to płacimy ok. 3 zł. Potem możemy do woli korzystać z rozkładów, zainstalowanych w telefonie, nie płacąc już ani grosza.

Od kilku dni po Internecie krążą wieści o kolejnym udogodnieniu. Tym razem powstała propozycja dla użytkowników komunikatora Gadu-Gadu. Wystarczy tylko do listy kontaktów dodać nr 1913366 i zacząć rozmowę wpisując "start". Program domyślnie ustawiony jest na pasażerów z Warszawy, dlatego gdy poprosi o podanie numeru linii, należy najpierw wpisać słowo Szczecin. Dopiero potem podajemy numer autobusu czy tramwaju, którego rozkład nas interesuje. I podobnie jak w telefonicznym rozkładzie jazdy wyświetla się lista przystanków na całej trasie. Uzyskanie godzin odjazdów z konkretnego przystanku to już tylko kwestia wpisania liczby mu przyporządkowanej. Opis operacji być może wydaje się skomplikowany, ale poszukiwanie informacji zajmuje najwyżej kilkanaście sekund. Powstała więc kolejna alternatywa dla tradycyjnych, metalowych tabliczek przystankowych, które często są niszczone lub giną. Rozkład w telefonie czy komputerze ma tę przewagę, że całą podróż możemy zaplanować z wyprzedzeniem i wybrać najdogodniejsze połączenia. Obsługa nowinek zajmuje też mniej czasu, niż korzystanie z internetowego rozkładu, zamieszczonego na stronach ZDiTM. Wygląda więc na to, że tabliczki przystankowe pomału mogą odejść do lamusa. Nie stanie się to szybko, bo nie każdy ma nowoczesny telefon czy dostęp do Internetu, a starszych pasażerów trudno do takich nowinek przekonać, ale w przyszłości nie jest to wykluczone.

źródło: Kurier Szczeciński

brak komentarzy