Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Olsztyn: To było wyzwanie

Karol Fryta, Gazeta Olsztyńska,

dodane przez MQ

8 sierpnia przed Wysoką Bramą rozpocznie się montaż torowiska. A najpóźniej 15 sierpnia na torach stanie tramwaj. - Chciałbym, żeby ludzie umawiając się na spotkanie, mówili: zobaczymy się przy tramwaju... - mówi Krzysztof Zienkiewicz, rzecznik prasowy MPK.
Kilka miesięcy temu Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Olsztynie starał się o pozyskanie zabytkowego tramwaju, który miał stanąć przed Wysoką Bramą. Wreszcie się udało. Zniszczony pojazd nie nadawał się jednak do prezentacji, dlatego został wyremontowany przez członków klubu i pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Z kasownikiem

Na placu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego cały czas panuje ruch. - Ludzie pracują non stop - mówi Krzysztof Zienkiewicz. - Dla nich to wyzwanie, bo nigdy nie remontowali tramwaju.

Przyczepa została pomalowana czerwoną, antykorozyjną farbą. Wewnątrz czuć zapach drewna. Ściany zostały wyłożone płytą laminowaną, podłogę wykonano z drewna bukowego, a wykończenia z sosnowego. Dodatkowo przyczepę ocieplono.

- Okazało się, że blachy tramwaju nigdy nie były czyszczone - wyjaśnia rzecznik prasowy MPK. - Przy wymianie i malowaniu naliczono aż 16 warstw farby! Trzeba ją było skuwać przecinakiem.

Ale opłacało się. Pojazd będzie wyglądał jak nowy. Do końca remontu pozostały tylko drobne prace nad wystrojem wnętrza pojazdu.

- Zrobione są już krzesełka, a na renowację czeka oryginalny kasownik - twierdzi Zienkiewicz. - Zamontowaliśmy także instalację elektryczną.

Montaż torów

Część tramwaju przeznaczona zostanie na minimuzeum. W drugiej części będzie można kupić bilety MPK.

Pierwotnie planowano, że tramwaj stanie przed Wysoką Bramą 1 sierpnia.

- Jednak prace się przesunęły, bo musieliśmy zebrać dokumentację dotyczącą miejsca, w którym ma stanąć tramwaj - tłumaczy Zienkiewicz. - Dobrze, że w lipcu sprzyjała nam pogoda. Dzięki temu remont przebiegał szybko. Chciałbym, żeby wkrótce ludzie, umawiając się na spotkanie, mówili: zobaczymy się przy tramwaju...

W przewiezieniu i zamontowaniu wagonu pomogą strażacy. W wyznaczeniu miejsca, na którym można go postawić, pomógł Miejski Zarząd Dróg, Mostów i Zieleni. Ekipa MZDMiZ już w poniedziałek rozpocznie montaż torowiska. Najpóźniej 15 sierpnia tramwaj zacznie cieszyć olsztyniaków.

Tak jak to było w 1907 roku, gdy tramwaje po raz pierwszy pojawiły się w Olsztynie. Po II wojnie światowej powróciły na olsztyńskie ulice 30 kwietnia 1946 roku. Zniknęły z nich 20 listopada 1965 roku. W mieście funkcjonowały dwie linie tramwajowe. Linia nr 1 łączyła Dworzec i Jezioro Długie, linia nr 2 - ratusz z Jakubowem.

źródło: Gazeta Olsztyńska

Materiały i narzędzia
Do remontu tramwaju zużyto 17 metrów kwadratowych blach, 40 szczotek do szlifierek, 200 wierteł, 6 kilogramów śrub, 10 litrów farby i 15 litrów farby podkładowej oraz 40 tubek silikonu.

brak komentarzy