Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Racjonalne zakupy tramwajowe

ToT, Kurier Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, kiedy Szczecin kupi nowe tramwaje. Wtedy będzie też wiadomo, o jaki tabor się wzbogacimy: całkiem nowy, czy nieco wysłużony.
Do wykorzystania będzie ok. 14 mln zł, większość to dofinansowanie ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Za taką kwotę można kupić np. 2 nowoczesne wagony niskopodłogowe. Nie rozwiąże to kłopotów z taborem, poza tym - przy fatalnym stanie szczecińskich torowisk takie wagony długo by nie pojeździły.

- Dlatego będziemy się raczej starać o zakup większej liczby tańszych tramwajów, by mieszkańcy odczuli odmłodzenie taboru - tłumaczy Andrzej Grabiec, zastępca prezydenta Szczecina.

W 2001 r. Szczecin zakupił 14 wagonów typu 105N2k/S, czyli udoskonalonych tramwajów wymyślonych 30 lat temu. Wszystkie wagony mają silniki, mogą więc kursować samodzielnie lub służyć za pierwsze wagony w składzie. Nie da się ich jednak łączyć z innymi typami tramwajów, toteż najczęściej kursują w parach i zakupy sprzed kilku lat nie są w pełni wykorzystane. Dlatego miasto ogłosi najprawdopodobniej przetarg na dostawę przyczep pasujących do wspomnianych wagonów. Nowe nabytki - bez silników i kabin motorniczych, połączone z zakupami sprzed kilku lat - znacznie zwiększyłyby liczbę nowoczesnych składów w mieście. Przetarg może być ogłoszony nawet w ciągu 2 tygodni, najpierw jednak musi zapaść odpowiednia decyzja. Nie jest tajemnicą, że wygrać może tylko firma z Chorzowa, która dostarczyła wagony silnikowe. Ze względu na czas dostawy nowe wagony mogłyby się pojawić najwcześniej wiosną przyszłego roku.

źródło: Kurier Szczeciński

Przeczytaj również: Będą pieniądze z Unii! (2.08.2005)

brak komentarzy