Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Parada tramwajów

Monika Stefanek, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Rozmowa z Robertem Łubińskim ze Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej.
- Powojenna komunikacja miejska kończy 60 lat. Jak zamierzacie uczcić ten jubileusz?

- Obchody 60-lecia powojennej komunikacji miejskiej w Szczecinie odbędą się w najbliższą niedzielę. Zaplanowaliśmy z tej okazji szereg atrakcji. W programie imprezy znajdzie się zwiedzanie zajezdni Golęcin i Pogodno oraz parada tramwajowa ulicami miasta.

- Kiedy dokładnie na ulice Szczecina wyruszyły pierwsze tramwaje?

- Pierwszy tramwaj po zakończeniu drugiej wojny światowej wyjechał na szczecińskie ulice 12 sierpnia 1945 r. Był to tramwaj linii nr 3, która została wtedy uruchomiona na trasie al. Niepodległości - zajezdnia Niemierzyn. Drugą uruchomioną wówczas linią była linia nr 7, kursująca na trasie pl. Żołnierza Polskiego - ul. Przemysłowa, obok stoczni dzisiejsza ul. Nocznickiego. Natomiast komunikacja autobusowa w Szczecinie ruszyła ponownie dopiero w dniu 4 kwietnia 1947 r.

- Do kogo adresowane są obchody 60-lecia powojennej komunikacji miejskiej?

- Do wszystkich, zarówno mieszkańców Szczecina, jak i przyjezdnych. Jest wiele osób, które pamiętają stare tramwaje i dla nich pokaz powojennego taboru tramwajowego będzie dużą atrakcją. Zainteresowani będą też młodzi.

- Jak duże jest grono miłośników komunikacji miejskiej w Szczecinie?

- W Stowarzyszeniu mamy zrzeszonych około 40 osób, ale jest też sporo innych osób, które interesują się komunikacją miejską. Na każdej imprezie spotykamy ludzi, którzy podchodzą do nas i opowiadają różne ciekawostki dotyczące komunikacji.

- Jak w szczegółach przebiegać będzie jubileusz 60-lecia powojennej komunikacji miejskiej w Szczecinie?

- Rozpoczniemy o godz. 11.00 wystawą taboru tramwajowego w zajezdni Golęcin. Na godz. 12.00 zaplanowany jest odjazd parady. Przebiegać ona będzie ulicami miasta aż do zajezdni Pogodno. W trakcie jazdy zatrzymamy się na chwilę na Nabrzeżu Wieleckim, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Podczas parady nie będzie bowiem przystanków. Przed godz. 13.00 zamierzamy dotrzeć do zajezdni Pogodno, gdzie odbędzie się jej zwiedzanie.

- Czy z okazji jubileuszu, jazda tramwajem biorącym udział w paradzie, będzie bezpłatna?

- Tak, nie trzeba kupować biletów.

źródło: Głos Szczeciński

W paradzie wezmą udział wagony:
  • 4N1+4ND1 293''+343
  • GT6 915
  • 102Na
  • 105N 720+701
  • Przeczytaj również: 60 lat komunikacji w powojennym Szczecinie (7.08.2005)

    brak komentarzy