Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Malują tramwaje

Andrzej Kraśnicki jr, Głos Szczeciński,

dodane przez MQ

Szczecińskie tramwaje będą miały nowe barwy. Miejski Zakład Komunikacyjny przygotował trzy propozycje.
Obecnie tramwaje mają kolor biały. Kolorowa jest jedynie dolna część pojazdów - to granatowo czerwone pasy nawiązujące do barw Szczecina.

- Te barwy są niepraktyczne - mówi Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora MZK ds. eksploatacji. - Kolor biały trudno jest utrzymać.

MZK chce więc radykalnie zmienić wygląd tramwajów.

Przygotowane zostały trzy propozycje zmian. Pierwsza propozycja nawiązuje do przedwojennych barw szczecińskich tramwajów. Pomalowano w ten sposób jeden z "Helmutów”. Niemal cały pojazd jest kremowy, jedynie pas na wysokości kół ma intensywną, czerwoną barwę.

Druga propozycja prezentowana jest na tramwaju typu 105. Środkowy pas pomalowany jest na kolor seledynowy. Górna część, na wysokości okien, i dolna - na wysokości kół - ma ciemnoniebieskie barwy.

Trzecia propozycja jest w przygotowaniu. Tramwaj typu 102 (przegubowy) będzie miał ciemnoszary dach, szarostalowy środkowy pas i karminowo-czerwoną część na wysokości okien i kół.

- To mój faworyt wśród tych trzech pomysłów - przyznaje Krzysztof Turczyn.

Wybór nie będzie jednak należał jedynie do dyrekcji MZK.

- Konsultujemy się w tej sprawie z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego - mówi Krzysztof Turczyn. - Chcemy też zaprosić do dyskusji mieszkańców Szczecina.

Kiedy wszystkie trzy pojazdy będą już na ulicach MZK ogłosi na swojej stronie internetowej ankietę (będą też zdjęcia wozów).

- Głos mieszkańców będzie dla nas bardzo ważny - mówi dyrektor Turczyn.

MZK twierdzi, że przemalowanie szczecińskich tramwajów nie będzie wiązać się z jakimiś dodatkowymi kosztami. Wozy mają otrzymywać nowe barwy przy okazji remontów karoserii. Zamiast białą farbą zostaną pokryte nową.

- Szacujemy, że wszystkie tramwaje będą w nowych barwach dopiero za około trzy lata - mówi Krzysztof Turczyn.

Kolor tramwajów to w Polsce niemal symbol miasta. Przed wojną szczecińskie tramwaje miały kolor jasnokremowy. Po wojnie wozy malowano na czerwono (jedynie wokół okien na kremowo). Dziesięć lat temu pojawiły się obecne, niepraktyczne jak się okazuje, kolory.

źródło: Głos Szczeciński

brak komentarzy