Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Gajowa bez tramwajów

Józef Djaczenko, Gazeta Pomorska,

dodane przez Phobos

Decyzja zapadła - Wydział Naprawy Tramwajów wyprowadza się z ul. Gajowej. Utworzy spółkę z działającym w Biskupicach Zakładem Naprawy Autobusów.
Planowane przez władze Poznania przejęcie za długi Fabryki Pojazdów Szynowych Cegielskiego i przeniesienie do niego Wydziału Naprawy Tramwajów nie zostało zrealizowane - okazało się, że nie jest to opłacalne.

Wczoraj rano rada nadzorcza MPK wydała pozytywną opinię o połączeniu WNT z Zakładem Naprawy Autobusów, spółką należącą w całości do miasta, działającą w Biskupicach, prowadzącą naprawy nie tylko na potrzeby Poznania, ale i innych miast.

- Spółka ta cechuje się tym, że ma niskie koszty - mówi Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania. - Zrobiliśmy biznesplan, który wykazał, że dobry wynik ekonomiczny uzyska się po wniesieniu do spółki aportu w postaci maszyn i urządzeń, które obecnie znajdują się w zakładzie przy ul. Gajowej.

Jak informuje Mirosław Kruszyński, ostateczna decyzja jest następująca. Do nowej spółki Zakład Naprawy Autobusów przekaże cały swój majątek i pracowników, a MPK wejdzie do tej spółki z Wydziałem Naprawy Tramwajów.

Dodatkowo MPK przekaże 10 mln zł jako wpłatę kapitałową. Dzięki temu będzie miało ponad 81 proc. udziałów w nowej spółce, a ZNA prawie 19 proc. - Taka proporcja udziałów jest korzystna dla MPK, które będzie mogło zlecać zadania bez przetargu - mówi M.Kruszyński.

Prawdopodobnie nowa spółka zacznie działać wiosną, po załatwieniu wszystkich formalności. Postara się o nową lokalizację w Poznaniu. Początkowo jednak tramwaje będą naprawiane w Biskupicach. Dostarczy je firma przewozowa. Przy ul. Gajowej pozostanie zajezdnia MPK, ale tylko do 2007 r. Nieruchomość przy ul. Gajowej przeznaczona zostanie na inwestycje. Powstanie tam centrum rekreacyjno-handlowe.

źródło: Gazeta Pomorska

brak komentarzy