Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Trójmiasto: W czwartek dzień bez samochodu w Trójmieście

Sławomir Lipski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez Phobos

W czwartek w całej Europie kierowcy zostawią swoje auta w garażu. Do ich naśladowania chcą przekonywać również władze miasta Gdańska, Gdyni i Sopotu. Przygotowane są materialne argumenty.
W Trójmieście jest około 180 tys. samochodów.

- Ceny benzyny są bardzo wysokie, więc pozostawienie aut na parkingu to oszczędność setek tysięcy złotych - przekonuje Antoni Szczyt, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Chcemy uświadomić wszystkim zmotoryzowanym, że można się obyć bez samochodu. Dzięki wykorzystaniu roweru czy własnych nóg nie tylko dbamy o środowisko, ale także o samych siebie. Mniej aut na ulicach to mniej korków, a skorzystanie z tramwaju czy autobusu raz w roku nie jest przecież dramatem.

By wesprzeć akcję, 19 maja br. Rada Miasta Gdańska w specjalnej uchwale wprowadziła w czwartek bezpłatne przejazdy transportem ZKM. Aby z tego skorzystać, wystarczy mieć ze sobą imienny dowód rejestracyjny.

W Gdyni w godzinach od 12 do 15 w komisariacie policji przy ul. Zakręt do Oksywia, funkcjonariusze drogówki będą znakować rowery. Poza tym miasto organizuje konkurs. Każdy, kto kupi w czwartek bilet całodobowy ZKM, będzie mógł wziąć udział w loterii. Nagrodami są aparaty cyfrowe. Bilety trzeba dostarczyć do Urzędu Miasta do 27 września.

Sopot skupi się na akcji informacyjnej. Po mieście będą chodzić wolontariusze z ulotkami. Poza tym 22 września na molo od godz. 13.30 do 16 odbędzie się festyn.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy