Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Pora na budowę kolejnego odcinka trasy tramwajowej na Rataje

leh, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Już za tydzień Zarząd Dróg Miejskich ogłosi przetarg na budowę drugiego odcinka trasy tramwajowej na Rataje - od ul. Piotrowo do ul. Jana Pawła II. Torowisko zostanie zbudowane do końca kwietnia przyszłego roku. W tym samym czasie przebudowane zostanie też skrzyżowanie Jana Pawła II-Kórnicka.
Nowa trasa z centrum miasta na Rataje to na razie krótkie odcinki torów na moście św. Rocha i po obu jego stronach. Teraz przyszedł czas na budowę kolejnego odcinka - w kierunku ul. Jana Pawła II. O ile nie będzie protestów, przetarg na wykonanie tej inwestycji zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Być może już tej jesieni na ul. Kórnickiej rozpocznie się wymiana podziemnego uzbrojenia, ale główne roboty przy budowie torowiska rozpoczną się wiosną.

Najtrudniejsze prace czekają drogowców na skrzyżowaniu ul. Kórnickiej i Jana Pawła II - trzeba tam zbudować rozjazdy dla tramwajów i włączyć nowe tory w istniejącą sieć. Na dodatek nie będzie na to zbyt wiele czasu. - Musimy zakończyć budowę do maja - mówi Kazimierz Skałecki, wicedyrektor ZDM do spraw inwestycji. Skąd ten pośpiech? Przebudowa skrzyżowania oznacza, że ulicą Jana Pawła II nie będą kursowały tramwaje. Od maja zamknięta ma być też dla tramwajów ul. Hetmańska w związku z rozbiórką wiaduktu nad Dolną Wildą. Równoległe prowadzenie tych prac oznaczałoby paraliż komunikacji miejskiej. Kolejny odcinek trasy na Rataje musi być więc gotowy przed zamknięciem wiaduktu na Hetmańskiej.

Na koniec pozostanie wybudowanie najdłuższego odcinka nowego torowiska - od ul. Kazimierza Wielkiego do ul. Podgórnej. Miasto ciągle walczy o unijną dotację na ten cel. Jeśli uda się zdobyć 27 mln zł z UE, to jest szansa, że budowa całej trasy zakończyłaby się na przełomie 2006 i 2007 r.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy