Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Poznań: Eurotramwaj na Rataje!

Lech Bojarski, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Płyną do nas kolejne pieniądze z Unii na komunikację! Dostaniemy ponad 36 mln zł, które przeznaczymy na budowę trasy tramwajowej na Rataje, dworca autobusowego na os. Jana III Sobieskiego i system sterowania ruchem na ul. Grunwaldzkiej.
Tak szczęśliwych rozstrzygnięć podziału unijnych pieniędzy w Ministerstwie Gospodarki chyba nikt się nie spodziewał. Wczoraj tzw. komitet sterujący w Warszawie zdecydował, by przyznać dofinansowanie wszystkim trzem poznańskim projektom, które wcześniej otrzymały pozytywną ocenę ekspertów. - Mówiłem wcześniej, że jeśli dostaniemy pieniądze na dwa projekty, to będzie pełnia szczęścia. A tu okazuje się, że dostaniemy na wszystko! - nie ukrywa radości wiceprezydent Poznania Mirosław Kruszyński. Według naszych informacji hojność komitetu to efekt przesunięcia największego, liczącego na blisko połowę puli, projektu rozbudowy warszawskiego metra na ostatnie miejsce na liście rankingowej. Niewykluczone, że istotną rolę odegrały tu względy polityczne i kampania przedwyborcza (prezydentem stolicy jest Lech Kaczyński).

Zbudują do końca 2006 r.?

Nas jednak najbardziej cieszą pieniądze na budowę trasy tramwajowej od ul. Podgórnej przez most św. Rocha do ul. Jana Pawła II - 6,82 mln euro (ok. 27,3 mln zł). O środki na tę inwestycję miasto toczyło w ub. roku prawdziwą batalię z marszałkiem województwa Stefanem Mikołajczakiem, jego urzędnicy bowiem w atmosferze skandalu "utopili" poznański projekt. Przypomnijmy, że tramwaj został wówczas fatalnie oceniony przez podległego marszałkowi szefa Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, który sam składał konkurencyjne wnioski.

W Warszawie tramwaj na Rataje był od początku oceniany bardzo wysoko i komitet sterujący nie miał wątpliwości, by przyznać Poznaniowi dotację na ten cel. To oznacza, że jest szansa, by nowa trasa powstała do końca przyszłego roku. W ciągu tygodnia Zarząd Dróg Miejskich ogłosi przetarg na budowę odcinka torów od ul. Piotrowo do ul. Jana Pawła II. Te roboty mają się zakończyć do maja przyszłego roku. - Trzeci odcinek od mostu do ul. Podgórnej chcielibyśmy zacząć wiosną - mówi Kazimierz Skałecki, wicedyrektor ZDM do spraw inwestycji. - Chcielibyśmy zakończyć całą trasę jeszcze w 2006 r., ale czy tak będzie - tego nie mogę jeszcze obiecać - dodaje. Wiadomo już, że nową trasą pojadą tramwaje linii 5, 13 i 16.

Będzie dworzec króla Jana

Ruszyły już także przygotowania do drugiej inwestycji, na którą dostaliśmy właśnie 1,78 mln euro (ok. 7,15 mln zł). MPK ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie dworca autobusowego na os. Jana III Sobieskiego. Obiekt będzie gotowy za niecałe dwa lata.

Trzecią inwestycją za unijne pieniądze będzie modernizacja sześciu sygnalizacji świetlnych na ul. Grunwaldzkiej od ul. Jugosłowiańskiej do Malwowej. Na tym odcinku działają bardzo stare światła, które nie są ze sobą zsynchronizowane i powodują korki. Po modernizacji kierowcy będą mieli tzw. zieloną falę.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze miliony z UE, które nasze miasto dostanie na komunikację. Już wcześniej udało nam się zdobyć 205,5 mln zł na modernizację wiaduktów i przebudowę ul. Głogowskiej.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy