Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Łódź: Pieniądze na Łódzki Tramwaj Regionalny

mg, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ

Projekt Łódzkiego Tramwaju Regionalnego trafi do Brukseli. To oznacza, że już prawie na pewno Unia da nam pieniądze na jego realizację.
Wiadomość przekazała "Gazecie" szczęśliwa dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Alina Giedryś. - Przed chwilą dostaliśmy informację, że komitet sterujący zaakceptował nasz projekt. To ostatni szczebel selekcji w Polsce. Teraz nasz projekt pojedzie prosto do Brukseli - powiedziała dyrektor Giedryś. - Szanse na jego odrzucenie są praktycznie niemożliwe. Nasz projekt spełnia wszelkie europejskie normy związane z ochroną środowiska. To bardzo ważne, bo zdarzyło się wcześniej, że właśnie z ich powodu inne projekty odpadały.

Łódź wystąpiła o 108 mln zł. Cały projekt ma kosztować dwa razy tyle. Za te pieniądze ma być wybudowana od nowa 15-kilometrowa linia tramwajowa od Chocianowic do Helenówka (czyli na trasie dzisiejszej "jedenastki"). Wymienione zostaną tory i sieć trakcyjna wraz z podstacjami. Projekt przewiduje też budowę nowoczesnego systemu sterowania ruchem, tak by tramwaj zawsze miał pierwszeństwo przejazdu. Przebudowa miałaby się rozpocząć już w przyszłym roku i potrwać ok. trzech lat. Nowym torowiskiem jeździłoby 10 tramwajów typu cityrunner. Dzięki temu podróż byłaby znacznie szybsza i bezpieczniejsza. To z kolei miałoby skusić łodzian do pozostawienia samochodów w garażach i przesiadki na tramwaj. Łódzki Tramwaj Regionalny przyczyniłby się w ten sposób do zmniejszenia emisji spalin.

Wśród projektów zakwalifikowanych do ubiegania się o dofinansowanie z unijnej kasy znalazły się też m.in. dwa mniejsze ze stolicy - modernizacja trasy tramwajowej wzdłuż al. Jerozolimskich i zintegrowany system zarządzania ruchem.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy