Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

z kraju artykuł

Bydgoszcz: Trzech pasjonatów stworzyło stronę internetową o komunikacji miejskiej

Krzysztof Aładowicz, Gazeta Wyborcza,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Ułatwia życie pasażerom bydgoskich autobusów i tramwajów.
Michał Świtała i Marcin Kielichowski z Bydgoszczy oraz Artur Prusakiewicz z Torunia w wolnych chwilach opracowali stronę internetową www.jaktrafic.pl, dzięki której można dowiedzieć się, jak najszybciej dojechać z miejsca na miejsce bydgoską komunikacją miejską. Specjalny program umożliwia wyszukanie połączeń wraz z przesiadkami. Autorzy poznali się studiując informatykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzisiaj mieszkają z dala od siebie, ale łączy ich zainteresowanie komunikacją miejską. Wszyscy pracują w branży informatycznej - Świtała w Rotterdamie, Prusakiewicz w Warszawie, a Kielichowski w Krakowie.

- Wpadliśmy na pomysł stworzenia takiej strony, bo brakowało do tej pory projektu, dzięki któremu łatwo i szybko można byłoby zaplanować podróż po mieście. Ułatwi to także poruszanie się komunikacją przyjezdnym - mówi Prusakiewicz. - Usiedliśmy razem, przez kilka tygodni zbieraliśmy i wpisywaliśmy dane i jest już efekt naszej pracy.

Na stronach Zarządu Dróg Miejskich można tylko znaleźć rozkłady jazdy dla poszczególnych linii. Gorzej, gdy planujemy podróż więcej niż jednym autobusem lub tramwajem. Wówczas szukanie dogodnego połączenia, miejsca przesiadki tak żeby zdążyć, jest dużo trudniejsze. Te kłopoty powinny się skończyć dzięki nowej stronie www.jaktrafic.pl. Oprócz pełnego rozkładu jazdy, znajdziemy tam również wyszukiwarkę połączeń. Wystarczy wpisać nazwę przystanków początkowego i końcowego, godzinę planowego odjazdu albo przyjazdu na miejsce. System wyszuka najdogodniejszą formę dojazdu i przesiadek, tak aby przejazd trwał jak najkrócej.

Na razie jest to wersja testowa i autorzy czekają na nowe pomysły i uwagi. Chcieliby w przyszłości, żeby na witrynie znalazły się wyszukiwarki dla wszystkich większych miast. W pierwszej kolejności mają się pojawić informacje o Warszawie, Krakowie, Toruniu, Trójmieście i miastach śląskich.

źródło: Gazeta Wyborcza

brak komentarzy